Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1267
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1267!

No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

GPS: 52.325883 17.564679

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

Pierwsze próby zorganizowania we Wrześni muzeum upamiętniającego słynny strajk szkolny z 1901 r. zrodziły się w dwudziestą rocznicę pamiętnych wydarzeń. Niestety liczne komplikacjie związane z przejęciem budynku dawnej  Katolickiej Szkoły Ludowej przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiały założenie w tym miejscu placówki muzealnej. Gromadzone w tym czasie przez mieszkańców Wrześni eksponaty czasowo eksponowano w odnowionej sali miejskiego ratusza. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli zgromadzone w ratuszu eksponaty dotyczące Wiosny Ludów i Strajku Dzieci Wrzesińskich. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich uroczyście zostało otwarte 29 maja 1966 r. Pierwszym kustoszem został Antoni Ciszak, działacz kultury i miłośnik historii regionalnej. W muzeum oprócz archeologi, etnografii i kultury materialnej wyodrębniono działy dotyczące walk narodowowyzwoleńczych (Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Strajk Szkolny, Powstanie Wielkopolskie). W ciągu kolejnych dziesięcioleci muzeum kilkakrotnie przebudowywano, by dostosować go do stale rosnącej kolekcji eksponatów. Sam budynek dawnej szkoły powstał w 1790 r.  Po upadku powstań narodowych piwnice szkoły służyły jako przejściowy areszt dla uczestników powstań Wiosny Ludów 1848 r. i powstania styczniowego 1863-64 r. W czasie trwania strajku szkolnego w ramach tzw. "Hebungspolitik" wybudowano nowy budynek szkolny, zaś stary sprzedano. W 1974 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, ul. Dzieci Wrzesińskich 13, Września

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

02.03.2022 - znaczek niedostępny
17.02.2022 - znaczek niedostępny
25.08.2021 - znaczek niedostępny
21.08.2021 - znaczek niedostępny
09.08.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Skała
ZT 276 za szklaną szybą jako eksponat!
We środę byłem w muzeum im. Dzieci Wrześińskich czułem jakieś dziwny dyskomfort! jeden facet w części ekspozy yjnej 3 sale na parterze to udało mi się zwiedzić! po lewej stronie od wejścia była jakaś sala podobno na wystawy czasowe ale biletowane 25zł i 35zł uznałem że drogo nie mam pojęcia co tam było? Kilka razy przychodził z góry drugi kolega z kasetą w w ręce ja płaciłem za gadżety a on znikał. Wiedziałem że powinna być chyba na piętrze klasa bo oglądałem ją na stronie muzeum! Nie usłyszałem a teraz idziemy na piętro zapytałem czy jest w muzeum toaleta nie ma! A czemu nie zamawiacie znaczków Turystycznych odpowiedź nie wiem po chwili bo. trzeba zamówić 500 co Pan mówi! W tym momencie zrozumiałem kto dzisiaj pracuje za mezealnika!!
 
Hubert A.
Hubert
Re: ZT 276 za szklaną szybą jako eksponat!
Klasa jest na samym dole na prawo od wejścia za drugą salą.
 
Leszek Mikołajczyk gajus21
gajus21
ZT
Nie wiem czy źle odczytałem ale informacje są mylące pomimo tego, że byłem teoretycznie w muzeum w godzinach otwarcia to drzwi były zamknięte na głucho. A w dwóch miejscach była sprzeczna informacja otwarcia.
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 276
Muzeum samo w sobie stara się nawiązać do dni związanych z tamtym wydarzenie. W sali lekcyjnej można odczuć klimat tamtych dni. Przed przyjazdem dobrze jest zadzwonić i się zapytać co do godziny otwarcia. Oprócz muzeum warto zwiedzić miasto oraz kościół który znajduje się parę kroków od muzeum.
 
Radzioactive
276
Znaczek kupiony u obecnego na miejscu gospodarza obiektu, niestety trafiliśmy na remont muzeum i nie zdołaliśmy go zwiedzić. W przyszłości z pewnością nadrobimy tę zaległość.
 
Hubert A.
Hubert
Muzeum Dzieci Wrzesińskich
Sala lekcyjna rzeczywiście ciekawa, ale równie ciekawy jest prezentowany w niej film. Poza tym w tym niewielkim muzeum można znaleźć sporo interesujących eksponatów, zdjęć i dokumentów opowiadających historię strajku dzieci, ale też przybliżających Wrześnię z początków XX wieku.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
276
Muzeum malutkie ale jest kilka dobrze zachowanych pamiątek . Mnie najbardziej do gustu przypadła sala lekcyjna z dawnych czasów . Znaczek do kupienia w biurze na gorze w cenie 7 zł .
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
ZT dostępny w dalszym ciągu w biurze/kasie na 2 piętrze ale obok drzwi muzeum pojawił się w gablotce z upominkami i wydawnictwami.
 
Turysta
Znaczek Turystyczny 276
Znaczek dostępny bez problemów w cenie standardowej 7 złotych
 
Robert Salwowski
Bobik
Historyczne miejsce
Jak uruchomimy wyobraźnie i pomyślimy o tym, że właśnie w tych salach dzieci z wielka odwagą i determinacją walczyły z zaborcą o polskość to robi wrażenie. Uważam, że to jedno z bardzo ważnych miejsc dla historii walki Polaków o niepodległość. Koniecznie odwiedźcie ławeczkę im. jednej z dziewczynek wtedy strajkujących. Bardzo urokliwe miejsce
 
Danuta Świątek
Dana
Muzeum
Niestety też trafiłam na inwentaryzację... Ale ZT mam - nielegalnie???
Przed wyjazdem dzwoniłam do muzeum, aby dowiedzieć się czy pracują w niedzielę 26 11 17. Miałam zamiar odwiedzić Wrześnię wracając z weekendowej wyprawy. Na swojej stronie mają napisane, że pracują w 4 niedzielę miesiąca. Szkoda, że nie napisali, że dotyczy to tylko sezonu turystycznego, czego się dowiedziałam przez telefon. Odwiedziłam wrześnię rozpoczynając wyprawę. Niestety nie przyszło mi do głowy zapytać przez telefon, czy czasem nie macie inwentaryzacji... Upewniłam się tylko co do godzin pracy w ciągu tygodnia. Wątpię, czy wybiorę się tam drugi raz. Wrześnię zwiedziłam, jak i okolicę (np. Pyzdry, gdzie w muzeum zostawiłam ulotkę).
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Niestety, trafiłem na inwentaryzację, i muzeum nie udało mi się zwiedzić, szkoda.
Znaczek i pieczątki na drugim pietrze w bibliotece.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 276
Po początkowych "schodach" w cudzysłowiu jak i dosłownie, można nabyć znaczek w cenie standardowej. Sama ekspozycja znajduje się na parterze i jest to ciekawa wystawa związana z oporem dzieci przed nasilającą się germanizacja Wielkopolski.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.276
Muzeum raczej nie typowo zorganizowane. Przy drzwiach na parterze dzwonek. Dzwonimy z drugiego piętra schodzi człowiek trzeba wejść po dość stromych drewnianych schodach na 2 piętro gdzie znajduje się kasa i gdzie można nabyć bilet i znaczek(tylko dla wtajemniczonych), bo muzeum jeszcze nieoznakowane. Sale do zwiedzania znajdują się na parterze ciekawa wystawa zdjęciowo opisowa okresu strajków szkolnych oraz historii Wrześni. Znaczek cena 7 zł.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 276
Znaczki do kupienia w biurze muzeum na 2 pietrze, cena standardowa.
W muzeum znajduje się zrekonstruowana izba klasowa z okresu strajku szkolnego oraz eksponaty przybliżające historię miasta i regionu.
Warto zapoznać się z ekspozycją muzeum.
 
Krzysztof
wiadomość praktyczna
Muzeum jest na parterze, ale trzeba wspiąć się na 2 piętro bo tam jest biuro Muzeum oraz kasa i sprzedaż znaczków turystycznych.