Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

GPS: 51.485443 21.126906

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, nieopodal Radomia. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków i córką Teresą brat Witolda Gombrowicza, Jerzy.  Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku. We wsolskim pałacu powstawał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" – debiut pisarza, oraz fragmenty słynnej powieści "Ferdydurke".  Ładny i wygodny pałac, wybudowany został w 1914 roku i stale tętnił życiem. Sam Gombrowicz bywając w tych okolicach w wolnych chwilach pływał po Radomce lub grywał w tenisa. W czterdzieści lat po śmierci doczekał się pierwszego w Europie, a prawdopodobnie również na świecie (jak twierdzi Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu) muzeum. Był  mistrzem autokreacji, który pisał o sobie z niezrównanym  kunsztem, czyniąc z siebie najważniejszego bohatera wszystkich dzieł. „Muzea są czymś arcymartwym, przyprawiającym o ból głowy” – pisał Gombrowicz w "Dzienniku". Muzeum Witolda Gombrowicza stara się tej opinii zaprzeczyć:  jest więc miejscem żywym, o bogatej ofercie, nie ograniczającej się jedynie do wystaw, lecz obejmującej również wydarzenia artystyczne i kulturalne:, spotkania literackie, konferencje, dyskusje, koncerty, spektakle.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Witolda Gombrowicza, ul. W. Gombrowicza 1, Wsola

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 287 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

23.09.2022 - dostępny bez problemów
26.07.2022 - dostępny bez problemów
09.07.2022 - dostępny bez problemów
14.08.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
12.07.2021 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Maciej
Maciej
Muzeum Witolda Gombrowicza
Muzeum niewielkie, ale przyjemne w zwiedzaniu. Nie przytłacza ogromem informacji, w kolejnych salach poznajemy fakty z życiorysu autora. W muzeum znajdują się rękopisy listów oraz twórczości Gombrowicza. Na ścianach dużo cytatów oraz zdjęć. Na półpiętrze oryginalna maszyna do pisania ofiarowana muzeum przez żonę Ritę. Wokół budynku park ze sporym parkingiem. Stojaczek ze znaczkami widoczny na kasie. Wstęp indywidualny bezpłatny!
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek dostępny bez problemu, cena standard. O samym obiekcie wystarczająco napisali poprzednicy, po prostu fajne miejsce.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Zaskakująco ciekawy obiekt w mało atrakcyjnym miejscu. Wokół pola, trasa szybkiego ruchu i jakieś magazynowo-przemysłowe obiekty. A wśród nich zielona enklawa z ładną, piętrową willą. To, co przykuwa uwagę zaraz po wejściu do środka, to niecodzienna, oryginalna aranżacja wnętrz i sposób wyeksponowania pamiątek po Gombrowiczu. Pamiątki, jak pamiątki, Gombrowicza trzeba po prostu czytać. Ale ważne jest to, że obiekt nie jest jedynie smętnym muzeum lecz centrum kulturalnym okolicy. W dniu naszej wizyty okazało się, że wieczorem odbywa się w salach przedstawienie-monodram, na który byliśmy zapraszani. Niestety, nie mogliśmy skorzystać, do domu daleko. Że nie była to przypadkowa akcja niech świadczy fakt, że można było zapisać się na newslettera muzeum. Znaczy to, że różne imprezy kulturalne, nie tylko związane z Gombrowiczem, odbywają się tam częściej. Tak trzymać!
 
Robert Salwowski
Bobik
Nareszcie
Nareszcie dotarłem do tego miejsca. Z trzech powodów z tego się cieszę. Pierwszy, że to tak zwany mój znaczek, czyli „zrobiony” przeze mnie. Po drugie, ze bardzo chciałem poznać tych wspaniałych ludzi z którymi do tej pory kontaktowałem się telefonicznie. Trzeci powód, to oczywiście sam Gombrowicz, z którego poglądami w dość dużej mierze się zgadzam i uwielbiam jego pisanie. A to jedeyne zachowane miejsce w Polsce gdzie Gombrowicz pomieszkiwał, gdzie zostawił swój „ślad geniuszu”. Trochę liczyłem że przejdzie coś z tego na mnie
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 287
W naszym wypadku nie chodziło o dowiedzenia się więcej o Witoldzie Gombrowiczu a o „dotknięcie” historii zobaczyć nieliczne pamiątki po pisarzu jak np. sławną walizkę podróżną. Każdy otrzymał to, co chciał ja znaczek w cenie standardowej a żona literaturę… Muzeum zwiedzamy bezpłatnie. Mimo że jest niewielkie warto zarezerwować sobie trochę czasu żeby wszystko przejrzeć.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 287
Stojak ze znaczkami widoczny, cena standardowa.
Muzeum usytuowane w ładnym pałacu, wewnątrz wyeksponowane liczne zdjęcia i pamiątki po pisarzu. Dzięki ciekawej opowieści pracownicy muzeum (dziękujemy), znacznie więcej wiemy o Gombrowiczu.
Warto tu zajrzeć!