Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1109
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1109!
<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 >>

8.12.2015

PlockO tzw. "białych plamach" na znaczkowej mapie Polski możnaby pisać referaty, ale na szczęście my nie mamy na to czasu bo sytuacja ciągle dynamicznie się zmienia i wciąż mamy sporo pracy przy wdrażaniu i publikowaniu nowych znaczków. Tak też jest i tym razem, a chodzi jak zapewne widzicie o 3 znaczki, które także w niemałym stopniu wypełniają kolejną "białą plamę".

Niniejszym postem chcemy Was zaprosić do Muzeum Mazowieckiego w Płocku i jego placówek. To w nich wraz z rozpoczęciem sezonu dostępne będą prezentowane znaczki. Cieszymy się wraz z kolekcjonerami, że znaczkowa idea się rozwija i przede wszystkim z tego, że jest rozumiana. A tymczasem wszystkie powyższe znaczki dostępne będą już od 15 grudnia w siedzibie Muzeum Mazowieckiego przy ul. Tumskiej 8.

MUZEUM ŻYDÓW MAZOWIECKICH No. 289

GPS: 52.544435 , 19.689158 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock

MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU No. 290

GPS: 52.543397 , 19.690446 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock

MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU - SPICHLERZ No. 291

GPS: 52.545646 , 19.681925 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock4.12.2015

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Jeszcze całkiem niedawno temu nie było to do pomyślenia by ktoś z turystów przesłał nam relację ze swojego zwiedzania. Fakt zdarzały się krótki informacje i relacje foto, ale o dłuższych wspomnieniach mogliśmy tlko pomarzyć. Dokładnie miesiąc temu dostaliśmy pierwszy felieton od Bobika i był on tym, co zmotywowało kolejnych turystów do pisania. Dzisiaj w kolejce do publikacji mamy kolejne artykuły. Jeszcze w grudniu postaramy się opublikować dzieła innych turystów, a tymczasem wszystkich zachęcamy do pisania i dzielenia się swoimi wrażeniami ze znaczkowych miejsc, które odwiedziliście. Wrażenia Bobika zawarte są rzecz jasna w poniższym artykule.
Z pamiętnika Bobika - cz. 2 >>2.12.2015

Miło nam poinformować, że właśnie dzisiaj w obiegu pojawił się najnowszy Znaczek Turystyczny. Pojawił się on w Toruniu, a promuje interaktywną placówkę jaką jest Żywe Muzeum Piernika. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy wszystkich do Torunia i liczymy na to, że w ślad za najnowszym znaczkiem powstaną kolejne bo miasto ma wiele ciekawych obiektów godnych uwagi.

ŻYWE MUZEUM PIERNIKA - RABIAŃSKA 9 - TORUŃ  No. 293

293Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta – na ulicy Rabiańskiej 9. W naszym muzeum można nie tylko w magiczny sposób przenieść się do XVI-wiecznej piernikarni, by pod okiem Mistrza Piernikarskiego własnoręcznie wykonać tradycyjnego piernika, ale także zobaczyć manufakturę z początku XX wieku, gdzie każdy chętny może ozdobić piernika lukrem. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do pracy gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku, nawet najbardziej dojrzałym.  

GPS: 53.008693 , 18.604854 , Miejsce sprzedaży: Żywe Muzeum Piernika, Toruń ul. Rabiańska 930.11.2015

Znaczkowi Turyści wielokrotnie przeglądają mapę miejsc znaczkowych i zapewne do wielu już wniosków doszli studiując tę mapę. Wiadomo także powszechnie, że południowo - wschodnia część kraju mimo, że posiada kilka ZT to jednak ma potencjał na ich znacznie większą ilość. A tymczasem do grona znaczkowych miejsc turystycznych dołącza właśnie obiekt z opisanego wyżej obszaru Polski. Już za kilka dni Znaczek Turystyczny pojawi się w Schronisku "Pod Wysoką Połoniną". Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od soboty 5 grudnia.

SCHRONISKO POD WYSOKĄ POŁONINĄ - BIESZCZADY No. 109

109Schronisko Pod Wysoką Połoniną to prywatne, rodzinne schronisko położone w Wetlinie w części Stare Sioło. Schronisko znajduje się u podnóża szczytu Smerek 1222 m n.p.m. (przedwojenna nazwa to Wysoka), na wysokości około 650 m n.p.m. Budowę schroniska rozpoczęto w 2010 roku, a pierwszych gości przyjęto już w roku 2012. Historia schroniska sięga jednak roku 1969, w którym to żona ówczesnego nadleśniczego lasów wetlińskich, a babcia właścicieli schroniska, zostaje gospodarzem Domu Wycieczkowego PTTK w Wetlinie. Po latach rodzinnej działalności turystycznej powstają kolejne dwa obiekty, a następnie także schronisko. Obiekt oferuje 30 miejsc noclegowych o standardzie turystycznym w wieloosobowych pokojach. Ponadto do dyspozycji turystów jest wypożyczalnia rowerów, pole namiotowe i boisko sportowe. W pobliżu schroniska znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy z pasmem Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, Małej i Wielkiej Rawki oraz pasma granicznego z Rabią Skałą.  

GPS: 49.164342 , 22.457693 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Pod Wysoką Połoniną, Wetlina 7327.11.2015

SOKOLNIA .... I WIZYTA LADISLAVA ŠÍNA

SokolniaPrzez ostatnie trzy lata Znaczki Turystyczne w Polsce zyskały 230 miejsc, gdzie pojawił się znany nam wizerunek. W 2012 roku kontakt z kolekcjonerami był znikomy, na pocztę @ przyszła jedna wiadomość na 30 dni. Dzisiaj jest 30 wiadomości dziennie. Niektórzy dopiero odkrywają ideę znaczkową, inni pytają o szczegóły, ale przeważająca większość zamawia brakujące ZT, których z różnych przyczyn nie mogli kupić na miejscu. Bardzo to sobie cenimy, że do nas piszecie. Rośnie tym samym liczba wysyłek. W ostatnich miesiącach właściwie cały czas był poświęcony temu, aby w miarę możliwości szybko odpisać, wystawić fakturę, odnaleźć w tubach zamawiane znaczki, zapakować je i wysłać na poczcie. Wierzcie nam, że pochłania to sporo czasu, a jeszcze trzeba wysyłać zamawiane ZT przez miejsca znaczkowe. Taka sytuacja postawiła nas przed pytaniem: co dalej, jak dalej postępować, aby mieć czas na inne sprawy, które są konieczne dla rozwoju ZT w Polsce? Po długich poszukiwaniach różnych możliwości doszliśmy do wniosku, że trzeba otworzyć drugi punkt wysyłania znaczków do kolekcjonerów. I tak oto, w odległości 200 km od złotostockiej głównej siedziby Znaczków Turystycznych, powstała filia magazynu.


Więcej informacji

21.11.2015

PIECZĄTKI DLA ZNACZKOWYCH TURYSTÓW

pieczatkaMniej więcej rok temu narodził się pomysł (zresztą był to pomysł samych kolekcjonerów) by zrobić pieczątki ze znaczkowym motywem. Zamysł był taki by każdy z kolekcjonerów posiadający taką pieczątkę mógł jej używać jako podpis w księgach pamiątkowych, na spotkaniach itp. wydarzeniach, promując tym samym swoją pasję jaką jest kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych.

Troszkę trwało złożenie wszystkiego w całość, ustalenie projektów, a później także wysyłka, ale ostatecznie w lutym 2015 roku większość osób swoje pieczątki otrzymała. Temat pieczątek ucichł w okresie wakacynym, ale już jesienią kolekcjonerzy ponownie zaczęli się dopytywać o możliwość zakupu pieczątek. Na IV Spotkaniu Kolekcjonerów powstała nawet wstępna lista osób chętnych, która w kolejnych tygodniach została uzupełniona o kolejne wpisy.


Więcej informacji

16.11.2015

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Na spotkaniu kolekcjonerów informowaliśmy Was o powstających w tym czasie ZK. Troszkę to trwało, ale dzisiaj możemy już oficjalnie pokazać efekty tych prac. Zresztą fizycznie znaczki te już są w centrali i niebawem wyślemy je do osób, które przesłały stosowną ilość kuponów. Cieszcie się zatem najnowszymi Znaczki Kolekcjonera, a my już myślimy o kolejnych, bo tutaj kolekcjonerzy zawsze są o krok przed nami :-) A może już macie pomysł na kolejną serię Znaczków Kolekcjonera? Jeśli tak to zapraszamy na forum, gdzie toczy się dyskusja w tej sprawie.

ZK2015 514.11.2015

TO JUŻ 50 LAT „ŚLĘŻAN”

Miło nam poinformować, że właśnie dzisiaj w Górach Bialskich swoje 50-lecie świętuje Koło PTTK "Ślężanie". Z tej właśnie okazji powstał prezentowany poniżej Znaczek Okolicznościowy. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak życzyć Ślężanom samych sukcesów, niesłabnącego zapału i miłości do turystyki, a także kolejnych przynajmniej 500 lat działalności.

50-LECIE KOŁA PTTK NR 11 "ŚLĘŻANIE"

40023W dniu 11 listopada 1965 r. w Oddziale Wrocławskim PTTK zarejestrowane zostało Koło PTTK przy DOKP Wrocław i otrzymało Nr 11. W 1993r. Koło przyjęło nazwę „Ślężanie”. Działalność Koła to projekty takie jak: turystyczne powitanie nowego roku, majówka u Ślężan, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, „zimowe wędrówki”, wyjazdy na narty biegowe, poznawanie Parków Narodowych oraz obiektów z Kanonu Krajoznawczego Polski, wakacje w górach 10- dniowe sierpniowe wyjazdy w kolejne pasma gór. Koło upowszechnia także zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej, odznak regionalnych, oraz krajoznawczych. Dzisiaj „Ślężanie” znani są w środowisku ze swojej aktywności i ogromnej pasji odkrywania świata i ludzi. Kalendarz koła przedstawia imponujący zestaw imprez, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Koło „Ślężanie” należy do największych i najaktywniejszych kół turystycznych we Wrocławiu.  13.11.2015

Ostatnio coraz częściej dostajemy od Was zapytania w sprawie nowych ZT. Dzisiaj po miesięcznej przerwie publikujemy najnowszy znaczek, który pojawi się już wkrótce (21 listopada) w Zamościu. Za przyczynienie się do jego powstania serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Leszkowi. Już teraz zapraszamy do Zamościa i liczymy na liczne relacje z Waszej strony.

KOŚCIÓŁ REDEMPTORYSTÓW PW ŚW. MIKOŁAJA W ZAMOŚCIU No. 110

110Kościół św. Mikołaja wybudowany został jako świątynia kultu prawosławnego Greków zamojskich. W XVIII wieku wskutek wojen kupcy wrócili do Grecji, a kościół przeszedł na własność Ordynacji Zamojskich. W 1706 r. Anna z Gielińskich Zamojska oddała cerkiew bazylianom unitom. Ci rozwinęli działalność misyjną dla wiernych obu obrządków. Po zniesieniu diecezji chełmińskiej w 1875 r. ówczesny rząd carski oddał kościół w zarząd miejscowym prawosławnym. Kościół pozostał w ich rękach do 1915 r., kiedy to wobec zbliżających się wojsk austriackich miejscowy pop opuścił miasto, a kościół stał nieczynny. W 1918 roku kościół stał się świątynią szkolną pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. W 1934 roku ordynariusz lubelski bp Fulman oddał kościół Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystom), które zaprosił do swojej diecezji. Redemptoryści obok kościoła wybudowali swój klasztor, a następnie zostali pozbawienia kościoła i klasztoru przez władze niemieckie. Kościół i klasztor zostały odzyskane przez Redemptorystów w 1944 roku. Kościół reprezentuje dwa style: renesansowy i barokowy. Pierwotnie do kościoła prowadziła brama pod wieżą, ze skromnym portalem barokowym, kutym w kamieniu. Obecny przedsionek jest późniejszą dobudówką. Wnętrze świątyni jest jednonawowe zwieńczone żebrowaną kopułą renesansową z tzw. latarnią. Wieża kościoła miała charakter baszty obronnej.  

GPS: 50.715038 , 23.253973 , Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna do godz 15:00 W zakrystii przed i po liturgii.10.11.2015

RELACJA Z TARGÓW TOUR SALON W POZNANIU

Tour Salon w PoznaniuJeśli tyle weekendów trafia się w jednym tygodniu to jest to dobry znak. Dzięki temu mamy troszkę więcej czasu by nadrobić niektóre zaległości, a niestety te ciągle się kumulują. Dzisiaj publikujemy relację z Targów Tour Salon, które odbyły się niespełna miesiąc temu w Poznaniu, a na których Znaczki Turystyczne godnie zaprezentował Roman z Łęknicy. Zachęcamy do lektury tego materiału, a już za kilka dni kolejna relacja z kolejnego krańca Polski.

Czytaj więcej: 15-17.10.2015 TARGI REGIONÓW I PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH „TOUR SALON” W POZNANIU8.11.2015

ZMIANA WIZERUNKU I MIEJSCA SPRZEDAŻY ZT 106

239Dzisiaj mamy specjalny komunikat nt. ZT No. 106, który do tej pory dostępny był w Rzeszowie. Od 1 grudnia znaczek, a wraz z nim Muzeum Skarbów Matki Ziemi przenosi się do Arłamowa, gdzie powiększona kolekcja znajdzie się w Rezydencji Hotelu Arłamów. Serdecznie zapraszamy do nowej siedziby muzeum, a już teraz zachęcamy do zapoznania się ze zmianą wizerunku i miejsca sprzedaży.

MUZEUM SKARBÓW MATKI ZIEMI W ARŁAMOWIE No. - 106

Miejsce Sprzedaży (od 1 grudnia) - Recepcja Muzeum Skarbów Matki Ziemi w Rezydencji Hotelu Arłamów 4.11.2015

Z PAMIĘTNIKA TURYSTY - BOBIKA

Zapewne wielu z Was zastanawia się co tym razem wymyśliliśmy i zapowiedzią czego jest powyższy tytuł. pamietnikBobikaOtóż od bardzo dawna chodził nam po głowie cykl artykułów opisujących Znaczkowe Miejsca Turystyczne widziane okiem turysty. Pomysł był, ale z realizacją mieliśmy problem, bo jakoś nie było nikogo kto chciałby cokolwiek napisać. Na szczęście niedawno pojawił się turysta, który jak sam stwierdził jest początkującym zbieraczem znaczków i ma świeże spojrzenie na tą sprawę. Powstał więc pierwszy artykuł, który dzisiaj Wam prezentujemy. Musimy przy okazji wspomnieć o tym, że język tego artykułu jest specyficzny, dlatego postanowiliśmy nic nie zmienić, nie łagodzić i nie kolorować. To oczywiście tzw. wstępniak i zapowiedź dłuższego cyklu artykułów, które mają się pojawiać periodycznie. Zapraszamy zatem do lektury, ale też każdego z Was zachęcamy do pisania swoich tekstów. Jesteśmy głodni Waszych wrażeń i nie zawahamy się ich opublikować :-)
Z pamiętnika Bobika - cz. 1 >>30.10.2015

NOWY ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY

Na zakończenie miesiąca udało się przygotować pewną premierę. Chodzi o Znaczek Okolicznościowy, który możecie zobaczyć poniżej. W chwili obecnej można go zdobyć w dwóch miejscach, ale będziemy pracowali nad tym, by był on również dostępny w innych klasztorach prowadzonych przez księży redemptorystów. Póki co ZO dostępny jest w Warszawie i w Bardzie, a o kolejnych lokalizacjach postaramy się Was poinformować.

JUBILEUSZ 150-LECIA PRZEKAZANIA REDEMPTORYSTOM IKONY MBNP PRZEZ PIUSA IX

239Najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi jest Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ikona przedstawia cztery święte postacie: Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz świętych archaniołów Michała i Gabriela. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została uroczyście koronowana 23 czerwca 1867 roku przez dziekana Kapituły Watykańskiej, będąc tym samym aktem uznania dla maryjnej ikony, czczonej od kilku już wieków W roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy, z własnym oficjum, modlitwami i czytaniami mszalnymi. Celebrację tego święta ustalono ostatecznie na 27 czerwca, jako dzień poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy. 27 czerwca 2015 r. rozpoczął się Jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Redemptoryści spełnili prośbę bł. Piusa IX i zanieśli ten wizerunek na cały świat. W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptoryści na całym świecie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez bł. Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do MBNP i dalszy jego rozwój. Rok Jubileuszowy rozpoczął się 27 czerwca 2015 roku i zakończy dokładnie rok później. Centralne obchody będą miały miejsce w kościele Św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał ikony.  16.10.2015

RELACJA Z IV SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

4spotkanie grupJesień nie zawsze jest smutna i szara. Od czterech lat jesień to jedna z najweselszych pór roku i to nie tylko dlatego, że przyroda wokół nas mieni się tysiącem barw, to także dlatego, że właśnie jesienią, a ściślej w drugi weekend października, odbywają się coroczne spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Wiadomo przy tym, że to spotkania niezwykle wesołe, urozmaicone pochodzeniem geograficznym jego uczestników ale także wiekiem kolekcjonerów czyli jednym słowem takie wymieszane – "kolorowe" – jesienne.

Czytaj więcej: IV Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Głuchołazy 10.10.201510.10.2015

W tej chwili spora grupa zmęczonych znaczkomaniaków obraduje w OW "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach, w ramach IV Spotkania Kolekcjonerów ZT. prudnikTymczasem wszystkim wielbicielom ZT chcielibyśmy pokazać najnowsze ZT, które pojawiły się właśnie w oddalonym o niecałe 15 km Prudniku. My już dzisiaj planujemy zdobycie tych nowości, natomiast Was serdecznie zapraszamy do Prudnika, bo naprawdę warto.  Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dzisiejsze znaczkowe premiery to efekt zrozumienia idei przez dyrektora Muzeum Ziemi Prudnickiej pana dr Wojciecha Dominiaka. Dzięki temu udało się przygotować tak wspaniałą niespodziankę w ramach odbywającego się właśnie spotkania w Głuchołazach.

CENTRUM TRADYCJI TKACKICH W PRUDNIKU No. 156

GPS: 50.322075 , 17.582246 , Miejsce sprzedaży: Centrum Tradycji Tkackich ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku Godziny otwarcia: wt - pt 8:00-16:00 oraz w czwartą sobotę miesiąca od 10:00-16:00

WIEŻA WOKA W PRUDNIKU No. 157

GPS: 50.322941 , 17.578323 , Miejsce sprzedaży: Wieża Woka Plac Zamkowy w Prudniku Informacje dotyczące możliwości zwiedzania wieży dostępne na web

ARSENAŁ I MURY MIEJSKIE W PRUDNIKU No. 158

GPS: 50.321849 , 17.583061 , Miejsce sprzedaży: Arsenał ul.. Bolesława Chrobrego 5 Godziny otwarcia: wt – pt 8:00-16:00 oraz w drugą sobotę miesiąca w godz. 10:00-16:00

 8.10.2015

Jeszcze chwila, a oficjalnie zacznie się Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Głuchołazach. I choć główna część spotkania będzie miała miejsce dopiero w sobotę to już dziś, aby było o czym dyskutować :-), przedstawiamy najnowszy Znaczek Turystyczny z Warszawy. Ważne jest jednak to, że ów znaczek w sprzedaży pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu czyli w piątek 16 października.

KOŚCIÓŁ REDEMPTORYSTÓW ŚW. KLEMENSA W WARSZAWIE No. 239

239Klasztor Redemptorystów przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie na Woli został założony w 1926 r. Kamień węgielny pod kościół przy tym klasztorze położono w 1931 r.. Zbudowano go wg projektu Stanisława Marzyńskiego. Konsekracji dokonał w 1933 r. Ks. Kard. Aleksander Kakowski. 6 Sierpnia 1944 r., w czasie Powstania Warszawskiego kościół został zbombardowany. Martyrologia ludności dzielnicy Wola w Warszawie rozpoczęła się już 1 sierpnia 1944 r. W dniach 5-7 sierpnia hitlerowcy wymordowali około 50 tysięcy Polaków. Cała Wspólnota klasztoru, tj. 30 współbraci, została wymordowana, a dom i kościół spalone. Zbrodni dokonali Niemcy, a także podlegli im Kałmucy, Rosjanie, Azerowie i Kozacy. Na zewnętrznej ścianie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Po wojnie kościół odbudowano, a klasztor powiększono o jedną kondygnację. W latach 90-tych w kościele zostały wmurowane i poświęcone tablice upamiętniające bohaterską walkę żołnierzy i harcerek w Powstaniu Warszawskim. W roku 2000 dziedziniec przed kościołem został przekształcony w plac pamięci Męczenników Warszawskiej Woli.  

GPS: 52.234227 , 20.976419 , Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna7.10.2015

TO JUŻ JUTRO .....

Tylko dzień pozostał do spotkania braci kolekcjonerskiej. Zawsze z wielką radością oczekuję na to wydarzenie. banIVSpotkW ciągu roku mamy zazwyczaj tylko kontakt telefoniczny, mailowy, ale nie ma to jak kontakt na żywo. Byłem dzisiaj w Głuchołazach zawieźć rzeczy potrzebne na spotkanie. Muszę zdradzić, że jeden kolekcjoner jest już na miejscu, a dwójka następnych prawie puka do ośrodka. Ufam, że będzie to owocne spotkanie, przeżyte w atmosferze przyjaźni i koleżeństwa. Łączy nas wspólna pasja, dlatego zrobimy wszystko, aby idea Znaczków Turystycznych rozwinęła się w Polsce, bo po prostu jest tego warta. Przypominam każdemu, kto jeszcze by chciał wziąć udział w spotkaniu, że …. czekamy i zawsze może przyjechać, chociażby na kilka chwil rozmowy. W spotkaniu weźmie udział 87 osób w różnych dniach, po prostu nie wszystcy mogą być na całości. Miejsca w goszczącym nas ośrodku Czerwony Kozioł jest jeszcze sporo. Tym, którzy jutro wyruszą w drogę przypominamy o wzięciu ze sobą ręczników. Poniżej przedstawiamy orientacyjny program całego spotkania. Gdyby były jakiekolwiek problemy z dostaniem się do ośrodka, proszę śmiało dzwonić, tel. 660 730 242

Do zobaczenia wkrótce…

Zbigniew Romankiewicz i zespół ZT


Więcej informacji

4.10.2015

Za tydzień o tej porze będziemy już po IV Spotkaniu Kolekcjonerów, ale póki co do spotkania zostało nam jeszcze 4-5 dni i jakoś ten czas trzeba spędzić. Pomyśleliśmy, że zapewne wielu z Was zechce troszkę posiedzieć nad mapą, w związku z czym dzisiaj kolejna znaczkowa premiera, która z pewnością Was do tego zachęci. Przedstawiony poniżej ZT w sprzedaży dostęny będzie od wtorku 6 października. Zapraszamy.

OŚRODEK SZKOLENIOWO - WYPOCZYNKOWY W PORAŻYNIE No. 371

371Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Porażynie położony jest na terenie Nadleśnictwa Grodzisk w odległości około 50 km od Poznania . Mieści się w zabytkowym pałacu, zbudowanym ok. 1880-1882 r. jako pałac-willa Eichenhorst (gniazdo dębów) dla właściciela dóbr opalenickich  Pałac był przebudowywany około 1900 roku oraz podczas II wojny światowej. W 1920 pałac wraz z otaczającym go parkiem zakupił generał Kazimierz Sosnkowski z przeznaczeniem na rezydencję. Po II wojnie światowej służył jako ośrodek szkoleń dla leśników, od 1945 była w nim szkoła leśna, od 1971 mieściło się w nim Policealne Studium Leśne, w 1993 pałac przekazano Nadleśnictwu Grodzisk i utworzono w nim ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy oraz hotel. Cały kompleks otacza leśny park z bukami i dębami stanowiące pomniki przyrody o obwodach ok. 400 cm. W kompleksie pałacowym znajduje się również masztalarnia. W odległości około 500 metrów od pałacu w parku znajduje się kapliczka - mauzoleum Sosnkowskich.

GPS: 52.308062 , 16.296624 , Miejsce sprzedaży: Recepcja OSW w Porażynie1.10.2015

Mijają dwa miesiące od premiery Znaczka Turystycznego w Kaliszu, w związku z czym najwyższa pora na kolejną premierę w Wielkopolsce. No i tu ponownie Kalisz, ale tym razem znaczek przedstawia basztę "Dorotkę" i fragment murów miejskich w Kaliszu. Zapraszamy zatem raz jeszcze do Kalisza i informujemy, że najnowszy ZT jest już dostępny w sprzedaży.

BASZTA "DOROTKA" I MURY MIEJSKIE W KALISZU No. 346

346Z basztą "Dorotka" związana jest legenda. Głosi ona, że starosta zamku kaliskiego miał piękną córkę, Dorotkę, która zakochała się z wzajemnością w Marcinku, ubogim szewczyku. Para ośmieliła się sprzeciwić woli ojca dziewczyny co zakończyło się dla niej samej tragicznie. Wściekły ojciec kazał zamurować córkę żywcem w jednej z baszt obronnych, które mieściły się na tyłach kolegiaty. Wzniesiona została w XIV w. Pierwotnie o kształcie prostokątnym, w XVI w. przebudowana na okrągłą. Dwukondygnacyjna budowla miała znaczenie obronne. Później wykorzystywano ją jako więzienie dla kobiet. Nazywano je tam "dorotkami" i stąd wzięła się obecna nazwa. Oprócz zachowanej baszty "Dorotka" Kalisz posiada jeszcze fragmenty murów miejskich zbudowanych za panowania Kazimierza Wielkiego. Kształt układu murów ustalała Prosna. Łączna ich długość wynosiła 1600 m, wysokość wahała się między 6-9 m, grubość 1-1,50 m. Mury zakończone były blankowanym krenelażem ze strzelnicami.

GPS: 51.763817 , 18.093783 , Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu, ul. Chodyńskiego 3 (wejście ul. Zamkowa)23.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Drodzy kolekcjonerzy !!!

W ramach IV Spotkania Kolekcjonerów swój udział w imprezie zgłosiło już ponad 60 osób, a miejsca w ośrodku jest jeszcze sporo. IVSpotkReklLiczymy na kolekcjonerów, którzy mają już swoje doświadczenia w zbieraniu znaczków i podzielą się nimi z tymi, którzy dopiero zaczynają. Zapraszamy także tych, którzy rozpoczęli znaczkową przygodę właśnie teraz. Udział w spotkaniu potwierdzili twórcy całej idei Ladislav Šín i David Holub, a także przedstawiciele ZT innych państw /Austria i Ukraina/. Będą również zaprzyjaźnieni czescy kolekcjonerzy. Szykuje się niespodzianka /ale to na razie tajemnica/ w postaci trzech nowych ZT w okolicy Głuchołaz. W tym roku wybraliśmy formułę trzydniowego spotkania, ale najważniejszy dzień do jednak sobota 10 października. "Obrady" zaczynamy o godz. 10:00, więc jeżeli nie możecie przyjechać na cały czas, zapraszamy chociaż na sobotę. Zapowiada się wspólna wycieczka, w gronie znaczkomaniaków, okazja do luźnej rozmowy, do poznania nowych członków znaczkowej rodziny. Osoby, które mogą zaoferować pomoc logistyczną w dostaniu się do Głuchołaz, prosimy o wypowiedzenie się na forum w specjalnie utworzonym temacie. Czasami od tego zależy czy kolekcjoner przyjedzie na spotkanie. Zapraszamy!!!

Zapisy przedłużamy do 4.10.2015. O szczegółach pisaliśmy poprzednich komunikatach. Planujcie, przyjeżdżajcie, czekamy na Was !!!22.09.2015

Jutro zaczyna się jesień. Dla jednych to pora ponura, a dla innych jedna z bardziej kolorowych i urokliwych w ciągu roku. Dla wszystkich jednak, bez względu na porę roku, mamy kolejną znaczkową premierę. Otóż w Brennej w nowopowstałym schronisku pojawiły się dwa nowe Znaczki Turystyczne, które dostępne będą od czwartku 24 września. Zapraszamy

SCHRONISKO CHATA GRABOWA - BRENNA No. 175

175Chata Grabowa to prywatne schronisko turystyczne, położone na północno-wschodnim stoku góry Grabowej w Beskidzie Śląskim tuż przy szlaku z Brennej na Stary Goroń. Budynek schroniska wykonany jest z drewnianych bali, dzięki czemu zachował wyjątkowy klimat beskidzkiej chaty. Obecne schronisko funkcjonuje od 2015 roku i jest efektem ciężkiej pracy nowych właścicieli, którzy gruntownie wyremontowali poprzedni budynek. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się schronisko zarządzane przez PSS Społem, które chatę odkupiło od prywatnego właściciela. Z czasem jednak budynek przeszedł w ręce prywatne i w ten oto sposób doczekał się rewitalizacji. Z okolic Chaty Grabowej rozciąga się piękny widok na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m,), Równicę (885 m n.p.m), Czantorię (995 m n.p.m), osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m) i Halę Jaworową.

GPS: 49.678083 , 18.946434 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Chata Grabowa

OGRÓD BAJEK - CHATA GRABOWA - BRENNA No. 176

176Na północno – wschodnim stoku Grabowej, nieopodal Brennej znajduje się tematyczny "Ogród Bajek", w którym głównymi gospodarzami są postacie z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego. Teren ogrodu podzielony został na cztery strefy-żywioły: ognia, powietrza, wody i ziemi. Każdemy z żywiołów przyporządkowano poszczególne postacie z demonologi słowiańskiej takie jak: Swaróg, Raróg, Radogost, Światowid, Dziewanna, Kupała, Południca, Domowoj, Dworowoj, Skarbnik, Utopiec, 3 rusałki i Płanetnik. Ogród ten to idealne miejsce dla dzieci i dorosłych w przepięknym magicznym otoczeniu, gdzie nie usłyszycie warkotu przejeżdżających samochodów i gwaru ulicy. Jest za to piękna polana, las gdzie wolno szmera górski potok i piękny widok na panoramę Czantorii.

GPS: 49.677801 , 18.946167 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Chata Grabowa19.09.2015

Była promocja ZT na rozpoczęcie tygodnia to raz na jakis czas może być także na jego zakończenie. Tym razem zapraszamy wszystkich znaczkomaniaków i wielbicieli turystyki do Sulejowa, a dokładniej do dawnego Opactwa Cysterów. Tam też dostępny jest najnowszy znaczek, a przy okazji można zdobyć jeszcze kilka innych ZT w okolicy. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje z tego miejsca.

SULEJÓW PODKLASZTORZE  XII - WIECZNE OPACTWO CYSTERSÓW No. 569

569Opactwo Cysterskie w Podklasztorzu będącym dzisiaj dzielnicą Sulejowa, to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii. Najstarszym jego elementem jest romański kościół p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kanterberyjskiego, wzniesiony na planie krzyża z ciosów kamiennych i w niewielkim stopniu wykończony cegłą. Zbudowany on został przed 1232 rokiem i do dziś przetrwał w bardzo dobrym stanie, Od południa do kościoła przylega najstarsze i najlepiej zachowane skrzydło wschodnie budynku klasztornego. Obecnie znajduje się tam muzeum. Najmłodszą część zespołu reprezentuje ciąg budynków gospodarczych. Dzisiaj mieści się tutaj hotel oferujący - oprócz miejsc noclegowych - centrum rekreacyjne, organizację imprez tematycznych i bankietów, wynajem sal konferencyjnych, oraz usługi specjalne: przejazdy bryczką czy walki rycerskie.

GPS: 51.365145, 19.879611 , Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu18.09.2015

2milionyWłaśnie w tym momencie zaczyna się kolejny rozdział dla Znaczków Turystycznych. Oto bowiem dzięki ogromnemu zaangażowaniu Was wszystkich, czyli kolekcjonerów i internautów, na naszej stronie o godzinie 7:21 przekroczono dwa miliony wejść. Przypomnimy tylko, że pierwszy milion wejść przekroczyliśmy 23 lipca ubiegłego roku i wówczas w różnych dyskusjach internauci obstawiali przekroczenie kolejnego miliona w czerwcu, sierpniu lub najdalej w październiku tego roku. Udało się to zrobić wcześniej, ale to tylko dzięki temu, że Znaczki Turystyczne stają się coraz bardziej popularne i że wraz z tą popularnością coraz więcej osób szuka informacji o ZT w internecie. A patrząc na ten wynik statystycznie, biorąc pod uwagę fakt iż nasza strona działa od 1 lipca 2012 roku (1173 dni) to dziennie mamy średnio 1705 wejść.

2mln2Jeśli jednak przeanalizujemy okres od ostatniego "miliona wejśc" to średnia ta zwiększa się do 2375 wejść dziennie, w ciągu ostatnich 421 dni. To oczywiśćie nie jedyny rekord w tym okresie i w ostatnim czasie. Przeciętnie w ciągu miesiąca naszą stronę odwiedza ok. 60 tys. osób, ale to już historia. Ilości te od stycznia zaczęły wzrastać i w sierpniu osiągnęliśmy wynik 133 813 wejść na stronę.

Bardzo cieszy nas ten przyrost jak również rosnące proporcjonalnie zainteresowanie Znaczkami Turystycznymi. To jednak daje nam kolejnego kopa i ogromną motywację do dalszej pracy. Mamy pewne plany, ale póki co jest jeszcze za wsześnie by je zdradzać. Niewątpliwie jednak dzięki ich wdrożeniu statystyki, które dzisiaj tak nas cieszą za rok też staną się historią. Zapraszamy zatem do wizyt na internetowej stronie Znaczków Turystycznych. Pragniemy byście znaleźli tu swój azyl, tak pomocny w rozwijaniu turystycznej i znaczkowej pasji. Dziękujemy za kolejny milion i kolejne lata obecności w gronie osób zainteresowanych Znaczkami Turystycznymi. 

 16.09.2015

Długo zastanawialiśmy się jaki tu dzisiaj dać wstęp do premiery i jakoś nic sensownego nie przyszło nam do głowy. Bo co napisać, że czekaliśmy, że miejsce ciekawe, przecież to wszyscy wiedzą. Jest więc na Ślęży Znaczek Turystyczny i teraz już każdy, nawet ten turysta, który do tej pory zdobycie góry odkładał na później ma pretekst by się na nią wdrapać. A znaczek dostępny od najbliższej soboty czyli od 19 września.

DOM TURYSTY PTTK – GÓRA ŚLĘŻA No. 115

115Ślęża (718 m n. p. m) zwana też Górą Sobótką jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m) wygląda niezwykle imponująco. Przed wiekami była miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawano ją za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu - kult solarny. Pozostałością tego czasu jest wiele rzeźb kultowych. Plemię zamieszkujące terytorium wokół góry Ślęży oraz nad rzeką Ślęzą to Ślężanie, nazwa plemienia pochodzi właśnie od nazwy góry i rzeki. Nazwa plemienia Ślężan została rozciągnięta na inne nadodrzańskie plemiona. W ten sposób w XII wieku ustaliła się jedna wywodząca się od plemienia Ślężan nazwa dla całego regionu, Śląsk. Na szczycie Ślęży znajduje się Dom Turysty PTTK  im. Romana Zmorskiego. Położony jest na terenie rezerwatu w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Jest obiektem zabytkowym.

GPS: 50.865315 , 16.709376 , Miejsce sprzedaży: Dom Turysty na Ślęży15.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - PROGRAM WYCIECZKI

wiezaNadszedł czas na przedstawienie programu wycieczki IV Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Część krajoznawcza przewidziana jest na piątek (9 października). Program wycieczki ułożony jest tak, aby była część "górska" i część "miejska". Zachęcamy oczywiście do uczestnictwa w całości wycieczki.

10:00 - 12:00 zwiedzanie Głuchołaz

12:30 - 13:30 zwiedzanie miasta Zlaté Hory (CZ)

13:40 przyjazd na parking na przełęczy Petrovy boudy i wejście na Biskupią Kopę (wieża widokowa)

14:45 zejście do schroniska

15:00 obiad w schronisku

16:00 zejście na parking Petrovy boudy

17:00 zbiórka na parkingu i przejazd do Sanktuarium Panny Marii Pomocnej (Zlaté Hory)

18:00 Wyjazd do "Czerwonego Kozła"

19:00 kolacja

Trasa opracowana była z uwzględnieniem możliwości zdobycia nowych ZT (mapa). Oprowadzać nas będzie przewodnik sudecki. Prosimy o zabranie odpowiedniego ubioru i obuwia na część "górską".

IVSpotkmapa1mini  IVSpotkmapa2mini

Prosimy również o zabranie własnych ręczników na cały pobyt w OW.

* Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikacji trasy i godzin wycieczki.

Zapraszamy!!! Zapisy trwają.....<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 >>