Dziś wyjątkowy dzień i początek kolejnego tygodnia, w związku z czym, aby przyjemniej Wam było świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, mamy kolejną znaczkową premierę. 

Tym razem prezentujemy znaczek z okolic Jeleniej Góry z Siedlęcina, z przepiękną wieżą, której historię pokrótce opisaliśmy poniżej. Jeśli jednak chcecie swoją wiedzę na temat tego miejsca poszerzyć, to zapraszamy do Siedlęcina, gdzie przewodnicy na pewno opowiedzą Wam wiele ciekawych historii.

A już od jutra, czyli od 12 listopada znaczek będzie dostępny w sprzedaży, także możecie planować kolejne wypady i zwiedzanie Polski szlakiem wyznaczonym przez znaczki turystyczne. Przypominamy również o komentarzach, relacjach na nasz profil FB i o tym, byście się dobrze bawili, bo znaczki turystyczne to przede wszystkim poznawanie kraju i dobra zabawa.

WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE  No. 903

Wieża mieszkalna w Siedlęcinie jest jedną z największych tego typu wież w Europie. Zbudowana została z kamienia, na planie prostokąta o wymiarach 20x14,5 m i otoczona fosą. Oryginalnie zwieńczona była krenelażem, którego ślady do dziś widoczne są na najwyższej kondygnacji. Wieża wzniesiona została w latach 1313-1315, przy przeprawie przez Bóbr. Za jej fundatora uważa się Henryka I – księcia jaworskiego. Kolejnym właścicielem był książę świdnicki Bolko II Mały. Po jego śmierci wdowa – księżna Agnieszka - sprzedała wieżę dworzaninowi Jenchinowi von Redern. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w XVIII wieku znalazł się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostawał do 1945 roku. Niewiele jest miejsc, gdzie - tak bardzo jak w siedlęcińskiej wieży - można poczuć atmosferę dawnych wieków. Można tu dotknąć najstarszych w Polsce - ponad 700-letnich stropów, podziwiać wyjątkową konstrukcję drewnianej więźby dachowej, a przede wszystkim obejrzeć Wielką Salę. To właśnie jej wnętrza ozdabiają jedyne na świecie - zachowane malowidła opowiadające historię sir Lancelota z Jeziora - najbardziej znanego rycerza Okrągłego Stołu.