Zbliża się wiosna i coraz częściej chciałoby się gdzieś wyjechać, coś zwiedzić, zobaczyć. Dni są coraz dłuższe, więc i możliwości większe. Wszystko budzi się do życia, także znaczki turystyczne.

Dziś długo oczekiwana premiera i kolejny znaczek turystyczny z terenu województwa świętokrzyskiego. Tym razem podążając za drewnianym znaczkiem, możecie zgłębić tajniki starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Przeczytajcie poniższy opis, a dowiecie się więcej o tym miejscu, natomiast, aby poznać je jeszcze lepiej, musicie przybyć tu osobiście.

Tradycyjnie przypominamy, że przed wizytą warto zapoznać się z zasadami zwiedzania obiektu, odwiedzając stronę internetową czy profil na FB. Nie zapominajcie też o tym, że czekamy na Wasze relacje z terenu oraz na wpisy na podstronie danego znaczka.

Znaczki do Nowej Słupi dopiero co dotarły, więc dajcie obsłudze muzeum 2 dni na ich wprowadzenie do sprzedaży. Myślimy jednak, że od czwartku lub piątku będziecie już mogli spokojnie odwiedzać to miejsce i zdobyć kolejny znaczek do swojej kolekcji.

MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W NOWEJ SŁUPI No. 1125

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi powstało 1960 r. jako oddział Muzeum Techniki NOT. Dzięki staraniom Gminy Nowa Słupia w 2021 r. oddano nowy budynek muzealny o interesującej architekturze. Położony jest on przy ulicy Świętokrzyskiej, na stoku Łysej Góry przy Drodze Królewskiej prowadzącej do klasztoru świętokrzyskiego. Muzealna ścieżka edukacyjna to autentyczne stanowisko archeologiczne z reliktami pieców dymarskich, filmy 3D, realistyczne rzeźby postaci, dioramy antycznych krajobrazów, eksponaty oraz rekonstrukcje. Zwiedzających po wystawie oprowadza lektor i światło. Prezentowane są tu dokonania starożytnych hutników, którzy dwa tysiące lat temu zorganizowali między pasmem Łysogór a rzeką Kamienną największy ośrodek produkcji żelaza poza granicami imperium rzymskiego. W ramach biletu wstępu do muzeum zwiedzający mogą zawitać do Centrum Kulturowo-Archeologicznego, czyli Starożytnej Osady z chatami i warsztatami odtworzonymi na podstawie autentycznych znalezisk archeologicznych. Co roku na jej terenie mają miejsce Dymarki Świętokrzyskie, podczas których dokonuje się prób eksperymentalnego wytopu żelaza metodami sprzed dwóch tysięcy lat.