ZODokładnie 3 miesiące temu pojawił się ostatni znaczek okolicznościowy, więc najwyższy czas, by także tutaj pokazać jakąś nowość. Tak się jednak składa, że właśnie otrzymaliśmy komplet materiałów z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i czym prędzej przekazujemy Wam wiadomość o pierwszym w tym roku znaczku okolicznościowym upamiętniającym śląską drogę do niepodległości. 

Znaczek, który właśnie prezentujemy, możecie zdobyć zwiedzając Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i jest on już dostępny dla turystów. Gorąco polecamy zwiedzanie muzeum, nawet jeśli już kiedyś w nim byliście. Pamiętajcie, że ekspozycje zmieniają się, a każde muzeum, nawet po kilku miesiącach, jest w stanie czymś nowym nas zaskoczyć. Wierzymy, że podobnych doznań doświadczycie w tym przypadku i z niecierpliwością oczekujemy Waszych relacji ze zwiedzania, które dla wielu turystów będą pretekstem do wizyty w tym miejscu.

ZO - ŚLĄSK - DROGA DO NIEPODLEGŁEJ - 100-LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH 

W 2019 roku przypada 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Jest to rok szczególny jednak nie tylko dla województwa śląskiego. Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich, zaś Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił ten rok Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. W ten sposób wyrażamy „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Obchody Roku Powstań Śląskich przybliżą społeczeństwu nie tylko naszego regionu, ale całej Polsce prawdę o dzielnym ludzie śląskim, który pomimo wielowiekowej niewoli i rozłąki z Polską nie uległ pruskiej germanizacji, ale zachował swoją wiarę, kulturę, tradycję i przywiązanie do polskości. I Powstanie Śląskie, historycznie było wprawdzie przegranym, jednak było też pierwszym zrywem rozpoczynającym drogę Śląska do odradzającego się państwa polskiego.