Tym razem przedstawiamy Wam kolejny wiosenny znaczek turystyczny i miejsce, o istnieniu którego zapewne wielu z Was nie miało pojęcia, czyli leśny kościół w Ustroniu.

Mamy nadzieję, że dzięki temu znaczkowi zechcecie zwiedzić następny fragment naszego kraju i poznać kolejną ciekawą historię z nim związaną. 

Znaczek zakupicie w Zakątku Pamiątek nieopodal dawnego schroniska na Równicy i wiemy, że dotarł on już na miejsce.

Zapraszamy zatem na kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem i jak zwykle z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z terenu i zdjęcia ze zdobytym znaczkiem.

LEŚNY KOŚCIÓŁ W USTRONIU No. 1126

Leśny kościół zwany potocznie „Przy kamieniu” na Równicy to miejsce wyjątkowe, nie tylko dla samej góry, ale dla całej historii Śląska Cieszyńskiego i wyznawców kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jego historia rozpoczyna się w drugiej połowie XVII w. To wówczas Cesarz Ferdynand III Habsburg, będący księciem cieszyńskim, zadecydował, by odebrać protestantom ich wszystkie świątynie. Pilnowano, by kościoły obsadzone zostały katolickimi kapłanami. Luteranie zmuszeni byli do odprawiania nabożeństw w ukryciu, a przeznaczone na nie miejsca, często charakteryzowały się czymś szczególnym. Nie inaczej było na górze Równica, gdzie obok źródła potoku Gościeradowiec znajdują się dwa ogromne głazy, to właśnie tam nawet do końca XVIII wieku ewangelicy odprawiali swoje obrzędy. W roku 1928 leśny kościół uznano za zabytek. Do „kamienia” na Równicy wiedzie odcinek czerwonego szlaku pomiędzy schroniskiem PTTK Równica a Ustroniem Zawodzie. Leśny kościół można rozpoznać po rzędach drewnianych ław po obu stronach ścieżki. W jego centralnym punkcie otoczone płotem znajdują się dwa głazy. Wyryte są na nich tablice Mojżeszowe oraz kielich, znak rozpoznawczy husytów.