CZTERY NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE !!!

Z nieukrywaną dumą i radością informujemy, że cztery nowe miejsca mają swój Znaczek Turystyczny. Tak się składa, że wszystkie znajdują się w Kotlinie Kłodzkiej. Natomiast ich różnorodność jest dodatkowym atutem dla kolekcjonerów, zachęcającym do zobaczenia tych ciekawych i wyjątkowych miejsc turystycznych. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania atrakcji Kotliny Kłodzkiej!

Wodospad Wilczki w Międzygórzu, No. 145   

Znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika, w pobliżu Międzygórza. Wysokość wodospadu wynosi 22 m. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyka. Przed wielką powodzią w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m. Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła eworsyjnego wyżłobionego w mniej odpornych łupkach łyszczykowych. Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad.

GPS: 50.229168 16.760808 Miejsce sprzedaży: Recepcja hotelu Dom Nad Wodospadem, www.miedzygorze.net

Sanktuarium Matki Bożej w Bardzie, No 137

Kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686-1704 wg projektu Michała Kleina. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi przybywali do słynącej z cudów figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem  – Strażniczki Wiary. W późnobarokowym zespole ciekawa jest świątynia z kształcie trójnawowej, emporowej bazyliki bez transeptu. Organy stworzył F. J. Eberhardt. Obok kościoła postawiono budynki klasztorne, gdzie do 1810 r. przebywali cystersi. Na początku XX w. straż przy cudownej figurze objęli Redemptoryści. Obecnie w klasztorze istnieje małe muzeum związane z historia kultu maryjnego w Bardzie. 4 lipca 2009 kościół podniesiono do godności bazylikimniejszej oraz przyłączono obiekt do Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

GPS: 50.505682 16.740417 Miejsce sprzedaży: Sklepik klasztorny

Lądek Zdrój – Najstarsze Uzdrowisko, No. 143 

Zasoby wód termalnych bijących w Lądku Zdroju wykorzystywane są w leczeniu już od XIII w. Tak długa historia kuracji uzdrowiskowej upoważnia Lądek Zdrój do określenia miasta jako najstarszego uzdrowiska w Polsce. Liczne lądeckie źródła, potrafią ukoić zmęczone ciało, a także dostarczyć organizmowi energii i sił witalnych. Ponadto Lądek kusi swym malowniczym położeniem. Miasteczko otoczone jest bogatymi i urokliwymi kompleksami leśnymi, okolone łagodnymi wzgórzami oraz rozległymi łąkami. Tak korzystne ukształtowanie terenu oraz wdzięczny charakter miasta sprzyjają wypoczynkowi i zapraszają do odwiedzin.

GPS: 50.343855  16.888433 Miejsce sprzedaży: Zdrój Wojciech, zakład przyrodoleczniczy „Jerzy“, sanatorium „Jubilat“

Uzdrowisko Długopole  Zdrój, No. 141 

Długopole Zdrój to niewielkie, położone z dala od miejskiego zgiełku, urocze sudeckie uzdrowisko. Miejscowość położona jest w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach u stóp Gór Bystrzyckich nad Nysą Kłodzką. Panujący tu łagodny klimat śródgórski, wiele słonecznych dni, zmienność ciśnienia cząstkowego tlenu i czystość górskiego powietrza wpływają korzystnie na czynność układu krążenia, układu oddechowego i czynność krwiotwórczą. Przebywający tu Goście, w ciszy spokojnej doliny i w miłej, rodzinnej atmosferze odzyskują zdrowie i siły, a także chętnie wracają do Długopola, i często – jak mówią - we wdzięcznej pamięci zachowują to niezwykłe miejsce. Warto spróbować...

GPS: 50.245311  16.631777 Miejsce sprzedaży: Pijalnia wód mineralnych

 

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych