W tym tygodniu mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem przeniesiemy się na południe kraju do Radzionkowa. To właśnie w tej miejscowości mieści się Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, które właśnie doczekało się własnego znaczka turystycznego. 

Polecamy zapoznać się z opisem tego miejsca jaki zamieściliśmy poniżej, ale prawdziwą kopalnią wiedzy o tej placówce niech będzie strona internetowa, do której odsyłacze znajdziecie na podstronie znaczka. W trakcie realizacji jest także audioprzewodnik, z którego także dowiecie się ciekawych faktów o tym miejscu. Jednak nic nie zastąpi osobistej wizyty w muzeum, w końcu to główne założenie znaczkowej idei, zwiedzić, zobaczyć, zdobyć znaczek. 

Zachęcamy Was zatem do wizyty w Radzionkowie, znaczki już czekają na swoich zdobywców, a my jak zwykle na relacje ze zwiedzania.

MUZEUM CHLEBA, SZKOŁY I CIEKAWOSTEK W RADZIONKOWIE No. 1117

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek powstało z szacunku do historii i z potrzeby serca pana Piotra Mankiewicza. Początkowo miała to być swego rodzaju izba pamięci i wspomnień dla piekarzy, jednak miejsce cieszyło się dużym powodzeniem wśród wycieczek szkolnych i to właśnie dzieci stały się głównymi odbiorcami. Kolekcjonerska pasja sprawiła, że z czasem przybywało eksponatów w muzeum, przez co rozwinęło się tematycznie z „Muzeum Chleba” w „Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek”. W muzeum zapoznać się można z wszystkimi etapami powstawania chleba. Prezentowana jest praca rolnika, młynarza i piekarza, a zbiory obejmują nie tylko narzędzia pracy, ale także książki, pocztówki i dokumenty. Zobaczyć tu można również cukiernię z przełomu XIX i XX w., w pełni wyposażoną dawną klasę szkolną oraz kuchnię śląską, a wszystko to w otoczeniu górnośląskich tradycji. Jest tu mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, których obecnie już nie ma, ale ich pomysłowość i użyteczność wywołuje zdziwienie i nierzadko uśmiech na twarzy zwiedzających.