632Kolejne znaczki pojawiają się na znaczkowej mapie Polski i tym razem nowy znaczek już wkrótce dostępny będzie w Zabrzu.

To własnie w tym miejscu znajduje się trasa turystyczna pn. "Sztolnia Królowa Luiza", która łączy w sobie elementy muzeum techniki z ośrodkiem edukacyjnym i punktem rozrywkowym. A wszystko po to, by pokazać górniczą tradycję regionu i zachowane do dzisiaj relikty dawnej inżynierii. 

O miejscu, które dzisiaj prezentujemy, przeczytacie więcej w krótkim opisie jaki załączamy poniżej, a spragnionych bardziej obszernych informacji jak zwykle zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej obiektu.

Najnowszy znaczek już jest na miejscu i w sprzedaży powinien być dostępny od 25 czerwca. Niemniej jednak, jeśli będziecie po tym terminie wybierali się na zwiedzanie, upewnijcie się, czy znaczek rzeczywiście jest już w dostępny. Zapraszamy do Zabrza i czekamy na Wasze relacjie po zwiedzaniu tego miejsca.

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA W ZABRZU  No. 632

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to kompleks turystyczny obejmujący część założonej w 1791 roku Kopalni „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Kompleks ten obejmuje także zabytkową łaźnię łańcuszkową, a zwiedzający mogą ponadto zobaczyć wyciągową maszynę parową, salę sprężarek czy akumulatorownię. To co jednak najważniejsze to podziemna trasa turystyczna wiodąca od szybu „Carnall” i prowadząca aż do szybu „Wilhelmina”. Trasa ma około 1,5 kilometra długości. Jest jedyną taką trasą turystyczną w Europie i swoistą podróżą w czasie, prezentując losy największej ze śląskich kopalń oraz rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, a także miejsca dawnych portów czy chodnik wykuty w węglu. To miejsce, w którym poznamy historię górnictwa, ale też trud wiążący się z tą pracą. Obecnie kompleks tworzy jeden z najważniejszych elementów śląskiego dziedzictwa przemysłowego.