752Wczoraj na znaczku pojawił się dworek z Wielkopolski, a dzisiaj kolej na pałac w woj. dolnośląskim. Tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do miejscowości Bagno nieopodal Obornik Śląskich. Znajdziecie tam piękny pałac z zabytkowym parkiem i kilka innych równie ciekawych obiektów.

Wizyty w tym miejscu szczególnie w miesiącach letnich pozwolą Wam poznać piękno tego miejsca, ale tak naprawdę o każdej porze roku miejsce to może zachwycić. 

Przed wizytą, warto przeczytać poniższy opis obiektu bo znajdują się w nim istotne informacje nt. zwiedzania, a wszelkie kontakty do zarządcy obiektu znajdziecie na stronie internetowej, do której link umieściliśmy na podstronie znaczka. 

Prezentowany krążek w sprzedaży pojawi się tuż po świętach czyli od 27 grudnia. Zapraszamy.

ZESPÓŁ PAŁACOWY W BAGNIE  No. 752

Barokowy pałac w Bagnie koło Obornik Śląskich powstał na początku XVIII wieku. Najstarsza część gmachu została wybudowana na zlecenie hrabiego Heinricha Leopolda Seher-Thos. Budowla wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu w 1905 roku stała się własnością Georga Kisslinga, który dokonał modernizacji i rozbudowy pałacu. Powstała wówczas jego druga część w stylu neobarokowym zwana Nowym Pałacem. Po śmierci Kisslinga majątkiem zarządzał jego syn, który w 1927 roku sprzedał Bagno Śląskiemu Towarzystwu Kredytowo – Ziemskiemu. W 1930 roku majątek przeszedł w ręce Zgromadzenia Salwatorianów, które urządziło w pałacu studium filozoficzno-teologiczne. W czasie II wojny światowej salwatorianie opuścili budynek, w którym ulokowano obóz dla wysiedleńców. Po wojnie obiekt przejęli salwatorianie prowincji polskiej tworząc w nim w 1953 roku istniejące do dzisiaj Wyższe Seminarium Duchowne oraz klasztor. W skład zespołu pałacowo – parkowego w Bagnie wchodzi zarówno pałac jak i otaczający go park krajobrazowy o powierzchni 5 hektarów, z licznymi egzemplarzami wiekowych drzew. W parku zachował się również drewniany kościół, grota i tzw. altana filozofów. Obiekt udostępniono do zwiedzania w dni świąteczne w godz. 13-17, lub w innym terminie po wcześniejszym zgłoszeniu.