QUO VADIS ZT ?

Licznik znaczków na internetowej stronie Znaczków Turystycznych to ostatnio bardzo mocno obserwowana rzecz. Wieczorami, kiedy świat zwalnia szykując się do snu, zaczynają dzwonić telefony, pikać odebrane wiadomośći e-mail w skrzynkach odbiorczych, z zapytaniami: "kiedy będzie 500 Znaczek Turystyczny w Polsce ?"

Ale odpowiedź na to pytanie do tej pory nie mogła być jednoznaczna, bo sami wiecie, że rozwój znaczków w Polsce jest dynamiczny, bliżej nieokreślony. Jednym razem w ciągu tygodnia pojawia się kilka – kilkanaście nowych znaczków, innym z kolei razem tych znaczków jest kilka w miesiącu. Projekty czekają w kolejce na zatwierdzenie, później na grawerowanie i ostatecznym wyznacznikiem terminu znaczkowej premiery jest spodziewana data odebrania paczki w znaczkowym miejscu turystycznym (ZMT). Od kilku dni jednak nasza wiedza nt. premiery pięćsetnego znaczka jest już pełna. Mamy ustalony termin, wiemy, który znaczek będzie właśnie tym 500nym. Do premiery jednak jeszcze zaczekamy, przetrzymamy Was ten jeden dzień, a wszystko po to by wypełnił się czas określony magią liczb, o których teraz nieco więcej.

Zapewne wśród "Znaczkomaniaków" wielu jest takich, którzy nasze losy śledzą od samego początku. My za swój początek uznajemy datę 21 marca 2012 roku, kiedy to zaczęła działać obecna ekipa Znaczków Turystycznych. Zastaliśmy wtedy solidne podwaliny znaczkowego szaleństwa w Polsce i jedyne co należało zrobić to pchnąć to erergicznie we właściwym kierunku by nabrało rozpędu. Z górki jednak nie mieliśmy i sami o tym dobrze wiecie, ale jakoś małymi kroczkami udawało się wprowadzać kolejne znaczki, poznawać kolejnych turystów zarażonych pasją wędrówek szlakiem Znaczka Turystycznego. Ci kolekcjonerzy – turyści nieśli po kraju wieści o tym czym jest ten drewniany krążek opowiadając w odwiedzanych miejscach o znaczkowej idei i niejednokrotnie namawiając do wprowadzenia znaczka. Ci sami turyści wreszcie zaczęli się spotykać, najpierw na I Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, później na coraz to liczniejszych spotkaniach regionalnych i corocznych ogólnopolskich. Powstała grupa pasjonatów, która bezinteresownie rozkołysała znaczkowy ruch kolekcjonerski w Polsce i doprowadziła go do stanu jaki mamy dzisiaj. A dziś po 4,5 roku działalności obecnej ekipy (54 miesiące) możemy się pochwalić nie tylko tym, że niemal z niczego udało się stworzyć prężnie funkcjonującą grupę turystów, ale też tym, że dzięki nim, przy ich zaangażowaniu, czasem marudzeniu i wydziwianiu, przy dziesiątkach rzeczowych, ale i mniej rzeczowych rozmów, udało się wprowadzić kolejnych 344 Znaczków Turystycznych w Polsce dobijając do liczby 499.

Jutro 21 września, minie dokładnie 4,5 roku od rozpoczęcia naszej działalności i ten też dzień postanowiliśmy uświetnić wydaniem 500-nego Znaczka Turystycznego w Polsce. Nie powiemy jednak dzisiaj jaki to będzie znaczek, zdradzimy tylko, że tradycyjnie premiera znaczka odbędzie się późnym popołudniem, a może i wieczorem. Chcemy byście ten dzień spędzili razem z nami ciesząc się przekroczeniem magicznej bariery liczbowej i zbierając siły na kolejne wyzwania jakie niesie nam przyszłość Znaczków Turystycznych w Polsce.

Na zakończenie dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie jakiego w tym czasie z Waszej strony doznaliśmy, za krytyczne uwagi, za pomysły i wszystkie drobne działania, których może nie widać na codzień, ale które wpływają na powstanie kolejnych znaczków w naszym pięknym kraju. Liczymy na to, że będziecie nas w ten sposób wspierać dalej, dawać energię do dalszego działania, pocieszać w chwilach zwątpienia i mobilizować kiedy trzeba będzie działać. Pamiętajcie robimy to dla Was, ale też z Wami.

Zapraszamy zatem do świętowania w dniu jutrzejszym (fotki mile widziane) i corocznego świętowania w gronie turystów podczas V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie.