Kolejnym znaczkiem turystycznym, którego premierę przygotowaliśmy w tym tygodniu jest przedstawiony na widocznej obok grafice Zabytkowy Dworzec Kolejowy w Skawinie. Na chwilę obecną to jedyne miejsce w Skawinie, które posiada swój znaczek, ale liczymy na to, że niebawem się to zmieni, bo przecież Skawina ma conajmniej kilka obiektów, które mogłyby posiadać własne znaczki. 

Dworzec i mieszcząca się w nim Biblioteka Publiczna dla wielu z Was będzie zapewne punktem startowym podczas zwiedzania Skawiny, a nawet jeśli nie, to z powodu znaczka poznacie to miejsce. Dziś zabytkowy budynek dworca jest jednym z przykładów dobrze wykonanej rewitalizacji i dowodem na to, że nie wszystko co stare musi stać puste i niszczeć. Miejsce to ma również swoją historię, ale o niej dowiecie się już z poniższego opisu i z audiobedekera, który właśnie przygotowujemy. 

Tymczasem zachęcamy do zwiedzania Skawiny. To świetny punkt wypadowy nie tylko do zwiedzania Krakowa, ale i jego okolic oraz licznych miejsc znaczkowych jakie znajdują się w pobliżu.

ZABYTKOWY DWORZEC KOLEJOWY W SKAWINIE  No. 1036

Skawiński Dworzec swoją historię rozpoczyna w roku 1884. Skawina znajdowała się wówczas na terenie Galicji. Panujący cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I postanowił, że na terenie miasta powstanie Galicyjska Kolej Transwersalna, która stała się jedną z inwestycji upamiętniających 500-lecie rządów Habsburgów. Dworzec Kolejowy w Skawinie od XIX wieku stanowi ważny punkt na mapie miasta. Wraz z upływem lat budynek niszczał i utracił swoją podstawową funkcję. W 2017 roku rozpoczęła się modernizacja skawińskiego Dworca w ramach projektu „Dworzec "Biblioteka Skawina" - przywrócenie budynkowi dworca kolejowego w Skawinie walorów zabytku z przeznaczeniem obiektu na cele publiczne”. Od 1 lipca 2020 roku w budynku Dworca PKP mieści się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.