Niemalże na pograniczu wojewówdztw opolskiego i wielkopolskiego, między Namysłowem, a Kępnem znajduje się piękny kościół w Smogorzowie. I zapewne nieprędko byście tam trafili gdyby nie fakt, że ów kościół właśnie doczekał się swojego znaczka turystycznego. 

Krótką charakterystykę tej świątyni poznacie z poniższego opisu, natomiast więcej danych historycznych znajdziecie w audiobedekerze, który dostępny będzie już niebawem. A jeśli już teraz chcecie lepiej poznać ten kościół, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszperać w internecie. 

Wracając jednak do znaczka to chcielibyśmy tylko wspomnieć, że już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży. Na tę chwilę jest jeszcze w podróży, ale są widoki na to, że dziś lub jutro dotrze do celu. Znaczek zdobędziecie jednak nie w kościele, a w zakładzie stolarskim przy ul. Długosza 7. Zresztą dokładny adres znajdziecie na podstronie nowego znaczka, kilkając w poniższy link.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W SMOGORZOWIE No. 1114

Kościół neogotycki został zbudowany w latach 1859-1863 Projekt świątyni wykonał dobrze zapowiadający się śląski architekt, pochodzący z Oławy, Alexis Langer. Świątynię budowano 4 lata. Organy do nowej świątyni, na zamówienie, wykonał rychtalski organmistrz Jan Spiegel w 1862 roku. W tym samym roku poświęcono 4 kościelne dzwony – największy nosił imię Gotfryd a pozostałe to: Maria, Józef i Franciszek-Serafin. Na zewnątrz budowli, Langer zaprojektował rozmieszczenie sześciu tarcz z trzech jej stron (po dwie - od zachodu, południa i północy). Duża wieża świątyni, do podstawy krzyża, mierzy 53,7 metra, co decyduje o tym, że kościół jest najwyższą, murowaną budowlą w powiecie namysłowskim. Najcenniejszym obiektem wnętrza kościoła jest rzeźba św. Anny Samotrzeć, wykonana pod koniec XV wieku. Neogotycka świątynia, jak na wiejski kościół, jest dziełem unikatowym. Zachwyca swą strzelistością i harmonią architektoniczną.