W poniedziałkowe popołudnie mamy dla Was coś, co prawdziwy kolekcjoner znaczków turystycznych lubi najbardziej, czyli znaczkową premierę. Tym razem wracamy na południe Polski, gdzie w okolicach Iwanisk znajduje się godne odwiedzenia miejsce czyli Osada Neolityczna w Kopcu.

Jest to atrakcja, która z pewnością zainteresuje nie tylko młodych zwiedzających, a przy okazji dowiecie się zdecydowanie więcej na temat neolitu niż podczas nauki w szkole.

Znaczki jeszcze są w drodze, ale już jutro powinny być na miejscu także, jeśli ktoś ma ochotę, to w środę spokojnie może się wybrać na zwiedzanie. Oczywiście zawsze lepiej zasięgnąć wcześniej języka, dlatego tradycyjnie na podstronie dotyczącej znaczka, umieszczamy odnośniki do facebookowego profilu osady oraz do jej strony internetowej. 

A kiedy już dotrzecie na miejsce, nie zapomnijcie o zrobieniu fotek i napisaniu kilku słów relacji. Chętnie opublikujemy ją na naszym profilu FB. Będziemy też wdzięczni za wpisy na podstronie znaczka. Zapraszamy zatem do Kopca.

OSADA NEOLITYCZNA W KOPCU No. 1133

Osada neolityczna w Kopcu to swego rodzaju wehikuł czasu, który pozwoli turystom przenieść się do epoki neolitu i poznać życie ludzi wówczas zamieszkujących te tereny. Budowę rekonstrukcji osady rozpoczęto w 2018 roku. Po dwóch latach udało się zrekonstruować 7 obiektów znanych z wykopalisk oraz 7 obiektów w stylu panującej epoki. W sumie w osadzie otoczonej szczelnie plecionkami i palisadą znajduje się 14 obiektów sprzed 5500 lat. Wkrótce teren ten zamieszkały również zwierzęta, a towarzyszą im ludzie w lnianych strojach zajmując się hodowlą, tkactwem, rybołówstwem, myślistwem czy garncarstwem. Zwiedzający osadę pozna nie tylko zajęcia jakimi trudnił się człowiek neolityczny, ale też sposoby wytwarzania i posługiwania się ówczesnymi narzędziami. Na przykładzie istniejących obiektów dowie się jak budowano neolityczne osady, gdzie przechowywano żywność i jak ją zdobywano. Osada neolityczna w Kopcu to tętniące życiem miejsce, w którym w łatwy i przyjemny sposób poznasz historię człowieka na ziemiach Polskich.