Dziś spotykamy się w Kaliszu na pierwszym po pandemii spotkaniu kolekcjonerów. Nie mogło więc być tak, by w tak pięknym dniu nie powstał znaczek turystyczny. A że akurat dzisiaj w programie zwiedzania mamy schron przeciwatomowy, to właśnie jemu poświęcony jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać kaliskiego schronu, to mamy nadzieję, że najnowszy znaczek Was do tego zachęci. Dla wstępnego poznania obiektu proponujemy zapoznanie się z krótkim opisem zamieszczonym poniżej, natomiast więcej o schronie dowiecie się z audiobedekera. 

A teraz już Was zostawiamy i sami udajemy się na zwiedzanie Kalisza, a relację z tego spotkania na pewno ujrzycie na naszej stronie już niebawem.

SCHRON PRZECIWATOMOWY W KALISZU No. 1134

Schron przeciwatomowy w Kaliszu powstał prawdopodobnie pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 r. na pewno już istniał. Nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące budowy, a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miejsce to w razie ataku atomowego miło być schronieniem dla najważniejszych oficjeli w Kaliszu. Schron miał być centrum dowodzenia i z niego miały być koordynowane działa dotyczące Kalisza i całego byłego województwa kaliskiego. Schron wyposażono w pomieszczenia operacyjne i urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu jak system filtrowo-wentylacyjny, agregaty prądotwórcze, centrala łączności, system kanalizacyjny, niezależne ujęcie wody pitnej czy system centralnego ogrzewania. Powierzchnia schronu to ok. 500 m kw. Swego czasu był to jeden z pilniej strzeżonych obiektów w mieście, mimo że o obecności podziemnej budowli nie świadczyło więcej niż obecność wjazdu oraz dwa szyby wentylacyjne wystające ponad trawnik. Mimo upływu lat schron wraz z wyposażeniem zachował się w doskonałym stanie.