Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1135
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1135!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 43 44 45 46 47 50 >>

25.05.2014

III OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

iii_spotkanie

Czas leci i najwyższa pora rozpocząć planowanie III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Termin pozostaje bez zmian, a więc II sobota października tj. 11.10.2014 r. Jednak w tym roku na prośbę kolekcjonerów postanowiliśmy przenieść spotkanie nieco w kierunku północy, na Jurę Krakowsko – Częstochowską, a konkretnie w okolice Częstochowy. Jeżeli macie jakieś propozycje piszcie na forum w temacie III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT
Tak jak w latach poprzednich część oficjalna spotkania odbędzie się w sobotę, jednak jest możliwość przyjazdu już w piątek (na wieczorne pogawędki) i wyjazdu w niedzielę.

 

Serdecznie zapraszamy !!!23.05.2014

GÓRSKA STACJA TURYSTYCZNA SŁOWIANKA  No. 7070

Nadciąga nieubłaganie kolejny pogodny weekend, a po nim miejmy nadzieję równie piękny tydzień. W związku z tym, abyście jeszcze teraz mogli sobie jakoś zaplanować ewentualny wolny czas, przedstawiamy najnowszy znaczek z Beskidu Żywieckiego. A pojawi się on w sprzedaży właśnie w połowie przyszłego tygodnia, więc turysto mapę w dłoń i goń poń :-)

Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali "Słowianka" (856 m n.p.m.) W otoczeniu lasy świerkowo - bukowo - jodłowe z runem leśnym bogatym w wiele gatunków grzybów jadalnych, jeżyn, jagód i malin. Słowianka to wprost wymarzone miejsce dla ludzi w każdym wieku. Ciekawy, górski krajobraz, urozmaicony bujną roślinnością, czynią tę najbardziej dziewiczą okolicę doskonałym miejscem wypoczynku. Słowianka leży na splocie wytyczonych górskich tras rowerowych. Jest to miejsce widokowe z niepowtarzalną panoramą na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę. Do dyspozycji gości w schronisku znajdują się 24 miejsca noclegowe w 3,4,6-cio osobowych pokojach, w pełni wyposażona kuchnia z nieograniczonym dostępem, łazienki z gorącą wodą, pełen węzeł sanitarny, obszerna świetlica z TV, w pełni wyposażony sklep ogólnospożywczy. Ponadto na miejscu można zakosztować jazdy konnej jako alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu. Mottem właścicieli schroniska jest natomiast: „Kuchni nie prowadzimy, ale z głodu tu jeszcze nikt nie umarł".

GPS: 49.578333 , 19.213889 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko19.05.2014

CZŁONKOSTWO W CZESKIM KLUBIE ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH – DLACZEGO WARTO?

klub ZT

Zapewne słyszeliście już o Kubie Znaczków Turystycznych w Czechach. Powstał on w marcu 2014 r., jego celem jest zapewnienie kolekcjonerom Znaczka Turystycznego pewnych korzyści i zniżek, które mogą uzyskać w czasie wizyty w Republice Czeskiej.
Klub nie ma żadnego statutu ani reguł, chodzi tu o wolne stowarzyszenie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Każdy kolekcjoner, który na stronie www.turisticke-znamky.cz zarejestruje się, może ubiegać się o wykonanie unikatowego znaczka klubowego z imieniem, nazwiskiem i numerem członkowskim. Koszt znaczka klubowego to 10 zł (włącznie z kosztem przesyłki z Czech) + koszt przesyłki do kolekcjonera wg tabeli na stronie w zakładce Brakujący ZT.
Szczegółowe i aktualne informacje na temat korzystnych ofert i zniżek na usługi, noclegi, bilety wstępu itd. są opublikowane na stronie www.turisticke-znamky.cz, a także w opisie każdego czeskiego znaczkowego miejsca.
Na razie w roku 2014 udało się dla członków Klubu Znaczków Turystycznych wynegocjować następujące korzyści:
Nieodkryte zabytki- 33 obiekty wg czeskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (pełna aktualna lista obiektów na stronie www.turisticke-znamky.cz. Zwiedzający posiadający znaczek członkowski Klubu Znaczków Turystycznych jest uprawniony, po jego okazaniu w kasie któregokolwiek z zabytków włączonych do programu „Nieodkryte zabytki”, na zasadzie „1+1”, do uzyskania do zakupionego biletu wstępu na jedną z proponowanych tras zwiedzania, kolejnego biletu wstępu na tej samej trasie za darmo. Zasada ta nie dotyczy kupna biletu wstępu łączących wiele tras, biletów wstępu dla grupy osób (np. rodzinny bilet wstępu) czy na zakup biletów wstępu na trasy wymagające uprzedniej rezerwacji (np. Kaplica św. Krzyża w Karlštejně). Cena biletu wstępu podlega wtedy obowiązującemu cennikowi.

Dalsze korzyści dla członków Klubu Znaczków Turystycznych:


Więcej informacji

17.05.2014

108 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

spotkanie Łużyckie

40014Szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), będzie w sobotę 24 maja 2014 r. miejscem 108 urodzin stojącej tam wieży widokowej. Zabawa rozpocznie się o godz. 20:00, dojście na szczyt od strony Przełęczy Sokolej, Jugowskiej, Walimskiej oraz od Lasocina. Nie zabraknie atrakcji, będzie ognisko z kiełbaskami, pokaz sztucznych ogni, nocny rajd, a wszystko to przy muzyce turystycznej. 

Dla wszystkich uczestników, turystów, a szczególnie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, niespodzianka – pierwszych 200 osób otrzyma za darmo Znaczek Okolicznościowy jaki został wydany z okazji urodzin wieży. Dziękujemy Stowarzyszeniu Turystycznemu Gmin Gór Sowich za wybór Znaczka jako formy promocji tej imprezy oraz p. Michałowi, gospodarzowi schroniska „Orzeł” za pomoc w rozpowszechnianiu idei Znaczka Turystycznego.

Serdecznie zapraszamy do zabawy!!!13.05.2014

WIEŻA RATUSZOWA W ŚWIDNICY  No. 127322

Po dosyć długiej nieobecności wracamy na Dolny Śląsk by zaprezentować najnowszy, a zarazem pierwszy Znaczek Turystyczny ze Świdnicy. Zapraszamy zatem do zwiedzania tego pięknego miasta tym bardziej, że jest w nim co zwiedzać. A kto wie, może z czasem urodzą się z tego kolejne znaczki :-) Znaczek dostępny dzięki szybkości przesyłki i uprzejmości Informacji Turystycznej od 15 maja, chociaż wcześniej informowaliśmy, że od 19 maja.

Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegała różnym klęskom żywiołowym i wojnom, była wielokrotnie odbudowywana aż w końcu podczas ostatniej odbudowy przeprowadzonej w latach 1763-65 zyskała swój ostateczny kształt. Wieża Ratuszowa zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do 5.01.1967 r., kiedy to w wyniku nieudolnie prowadzonych prac rozbiórkowych przylegających do wieży kamienic kwadrans po godzinie 15 nastąpiło naruszenie jej konstrukcji, a w konsekwencji zawalenie się. Świdnica na blisko 45 lat straciła swój symbol i dominantę. Po przeprowadzonej w latach 2010 – 2012 odbudowie od 17.11.2012 r. Wieża Ratuszowa ponownie cieszy oczy świdniczan i turystów stanowiąc symbol świetności miasta i doskonały punkt widokowy na otaczające miasto okolice. Budynek nowej wieży ratuszowej ma 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Wieża Ratuszowa jest także miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz wystawy. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

GPS: 50.842536 , 16.486750 ,   Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek)9.05.2014

I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

spotkanie Łużyckie

Coraz bliżej spotkania, dlatego podajemy szczegóły związane z pobytem. Dostępny jest szczegółowy program całej imprezy /wystarczy kliknąć na obrazek/, oczywiście każdy będzie w niej uczestniczył w zależności od swoich możliwości czasowych. Jedni rozpoczną w piątek, inni dołączą w sobotę. Mamy zapewnionych przewodników w większości odwiedzanych miejsc, stąd konieczność wyznaczenia godziny wspólnego wyjścia. Program został tak opracowany, aby w czasie tego pobytu uczestnik miał okazję do zdobycia 10 ZT /co dobrze widać na plakacie/, a w ten sposób do uzyskania Znaczka Kolekcjonera. Według obietnicy zaprosiliśmy kolekcjonerów z Niemiec, patrz www.tourentaler.de oraz kolekcjonerów z Czech.

Nocleg w pokoju 2-3 osobowym z łazienką, standard agroturystyczny - 45 zł /w cenie zawarty jest nocleg, śniadanie, przez cały dzień kawa, herbata, ciasto/. Obiadokolacja - 20 zł oraz obiad dwudaniowy z kompotem - 15 zł. Koszt całkowity jest uzależniony od liczby dni, w których weźmiecie udział.

Zgłoszenia i jakiekolwiek pytania prosimy kierować do kolekcjonera Jarka pod nr tel. +48 504 154 980 lub na adres: jarek@znaczki-turystyczne.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!07.05.2014

 

INAUGURACJA OŚMIU ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W ŻAGANIU

zaproszenie_zagan

 5.05.2014

MUZEUM OBOZÓW JENIECKICH W ŻAGANIU  No. 325322

Dzisiaj mamy dla Was szósty i zarazem wyjątkowy ZT z Żagania. To znaczek promujący Muzeum Obozów Jenieckich, które jeszcze niespełna 70 lat temu istniały w Żaganiu. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca jak również wczytania się w jego historię. Znaczek podobnie jak inne ZT z Żagania, będzie dostępny w okolicach 10 maja.

Muzeum Obozów Jenieckich powstało w 1971 roku na terenie dawnego Stalagu VIIIC. Muzeum to miejsce pamięci, gdzie zgromadzone są liczne eksponaty związane z żagańskimi stalagami. Znajduje się tu ekspozycja stała poświęcona żagańskim obozom oraz makieta sektora północnego Stalagu Luft 3. Na terenie placówki można zobaczyć także zrekonstruowaną wieżę wartowniczą, model tunelu ucieczkowego „Harry” oraz replikę baraku jenieckiego nr 104.

W okresie II wojny światowej na terenie Żagania istniały dwa obozy jenieckie: Stalag VIIIC wybudowano w 1939 roku i był on jednym z większych obozów jenieckich na terenie ówczesnych Niemiec. Przetrzymywano w nim szeregowców i podoficerów wojsk lądowych. Jedną z pierwszych grup jeńców, którzy trafili do obozu byli polscy żołnierze, uczestnicy wojny obronnej z września 1939 roku. Łącznie w obozie tym przebywało 49 tysięcy jeńców z czego większość stanowili Francuzi. Stalag Luft 3 powstał wiosną 1942 roku. Był przeznaczony dla oficerów-lotników alianckich. W okresie swojego istnienia był systematycznie rozbudowywany. W 1945 r. w Stalagu Luft 3 przebywało ponad 10 tys. lotników alianckich w tym około 100 Polaków. Z obozem tym związana była jedna z największych ucieczek w czasie II wojny światowej. Akcja polegała na równoległym kopaniu 3 tuneli, które nazwano imionami „Tom”, „Dick” i „Harry”. W przygotowaniu operacji uczestniczyło ponad 600 jeńców. Tylko trójce z nich udało się dotrzeć do domów. Pozostałych 73 schwytano z czego 50 na osobisty rozkaz Hitlera rozstrzelano.

GPS: 51.596658 , 15.292065 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum3.05.2014

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ŻAGANIU  No. 323322

Myliłby się ten, kto myśli, że w długi weekend majowy Znaczki Turystyczne nie sypną jakąś nowością. Mamy dla Was info o kolejnym znaczku z Żagania i teraz już nikt nie powie, że po 4 znaczki do tego miasta nie opłaca się jechać, bo jest ich już 5. Tradycyjnie więc zachęcamy do zwiedzania Żagania i innych okolicznych miejscowości, w których są ZT i przypominamy, że najnowsze ZT w Żaganiu będą dostępne w okolicach 10 maja.

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z końca XIII wieku, kiedy to kaplicę przeznaczoną dla trędowatych przejęli augustianie, którzy przybyli do miasta w roku 1284. Według pradawnych przekazów po wylewie Bobru w 1332 roku, gdy na brzegu rzeki został znaleziony drewniany krzyż, księżna Matylda, małżonka Henryka IV zwanego Wiernym, na miejscu kaplicy ufundowała świątynię pod wezwaniem Krzyża Świętego. Krzyż wyrzucony przez rzekę umieszczono w świątyni na ścianie od strony wschodniej, tam gdzie prezbiterium. Na początku XIX wieku kościół zostaje przekształcony na magazyn zbożowy dla wojsk napoleońskich. Obecną formę świątynia zawdzięcza żagańskiej księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord, która w 1849 roku zleciła przebudowę kościoła. Wnętrze kościoła posiada bardzo bogate wyposażenie rzeźbiarsko - stolarskie oraz kowalskie. W kościele mieszczą się również sarkofagi rodziny książęcej: Katarzyny Wilhelminy, Doroty de Talleyrand-Périgord i jej syna Ludwika Napoleona.

GPS: 51.611661 , 15.332709 ,   Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 41.05.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE W PROGRAMIE LOCUS NA ANDROIDALocus POI

Technika, a w związku z tym ułatwienia rozwijają się w zaskakującym tempie. Owocem łódzkiego spotkania kolekcjonerów była propozycja Tomka z Łodzi, aby taka pomoc znalazła się także wśród kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Do tego celu posłużył darmowy program LOCUS na Androida z naniesionymi punktami POI wszystkich wydanych do tej pory ZT z numerem, nazwą, pozycją GPS, miejscem sprzedaży i opisem. Aplikacja w terenie nie wymaga połączenia z Internetem, może być używana w trybie offline. Pliki z punktami POI znajdują się w zakładce „Pobieralnia”. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu Tomka możemy korzystać z bazy Znaczków Turystycznych 4 państw. O aktualizacji bazy Znaczków będziemy informować na bieżąco. Program LOCUS można pobrać ze sklepu Play bezpośrednio w telefonie lub skanując kod z sąsiedniego obrazka.30.04.2014

CENTRUM TRADYCJI POLSKICH WOJSK PANCERNYCH W ŻAGANIU  No. 324322

Publikując wczoraj kolejne doniesienie o nowym ZT nieco się zagapiliśmy i zapomnieliśmy dodać, że był to 30 znaczek w 2014 roku. A dzisiaj informujemy, że również w Żaganiu, (w okolicach 10 maja) dostępny będzie znaczek promujący Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, a znaczek ten będzie tym samym 29 w woj. lubuskim. :-)

Sala Tradycji jest integralną częścią Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu. Otwarta została 16 września 2011 roku. Usytuowana jest na terenie obok 34 Brygady Kawalerii Pancernej, przy Skwerze Czołgisty, gdzie znajduje się wystawa plenerowa sprzętu pancernego. Znajdują się tam m.in. egzemplarze czołgów T-34, T-55, T-72 i niszczyciel czołgów M-36 „Jackson” w barwach 1 Polskiej Dywizji Pancernej, a także pomniki generała Stanisława Maczka i czołgisty 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego. Ekspozycja plenerowa prezentuje dodatkowo systemy uzbrojenia charakterystyczne dla różnych etapów rozwoju 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Sala Tradycji dysponuje liczącą ponad 800 m2 powierzchnią wystawienniczą. Jest placówką narracyjną, dysponującą zapleczem multimedialnym, umożliwiającą prezentowanie barwnych tradycji 1 Polskich Dywizji Pancernej, 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na tle rozwoju polskiej broni pancernej. W zasobach Sali Tradycji znajdują się sztandary oddziałów i stowarzyszeń, historyczne mundury, pieczęcie, dokumenty bojowe z lat II wojny światowej związane z działaniami Korpusu Pancernego WP w Bitwie Budziszyńskiej (kwiecień 1945) i 1 Polskiej Dywizji Pancernej w bitwie pod Falaise i Chambois w Normandii (sierpień 1944) . Ofertę Sali wzbogacają wystawy czasowe oraz stałe.

GPS: 51.627381 , 15.286486 ,   Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 429.04.2014

BIEDRZYCHOWICE DOLNE - KOŚCIÓŁ ROMAŃSKI PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. No. 327322

Lubuskie szaleje :-) Jeszcze niedawno na terenie tego województwa funkcjonowało 14 Znaczków Turystycznych, ale w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy ilość ta się podwoiła i dzisiaj przedstawiamy 28 znaczek z lubuskiego. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za rozwój znaczkowej idei w tym miejscu i zaprosić Was do zdobywania najnowszych znaczków. Znaczek dostępny od ok. 10 maja podobnie jak wszystkie ostatnie nowości z woj. lubuskiego.

Chcąc zwiedzić najstarszy kościół na ziemi żarskiej, należy przyjechać do Biedrzychowic Dolnych. Po przejściu przez wolno stojącą wieżę bramową – dzwonnicę z XV wieku należy wejść na plac kościelny, który jest otoczony murem z 1882 r. Pośrodku placu stoi kościół zbudowany pierwotnie na planie prostokąta z dobudowaną w późniejszych wiekach kruchtą i przedsionkiem. W kościele zauważymy bardzo wyraźne elementy stylu romańskiego, a mianowicie: półkolistą absydę, wąskie okna, ceramiczne rozety widoczne z przedsionka. Kościół zbudowany z kamienia polnego z fragmentami wypełnień przyokiennych cegłą ceramiczną. Fundatorem kościoła był książę Henryk Brodaty. Najtragiczniejszy los dla kościoła przypadł na XX wiek kiedy po uszkodzeniach z czasów II wojny światowej, nie będąc przez wiele lat użytkowanym popadł w ruinę. Odbudowany w latach 1976 – 78 przez mieszkańców wsi, obecnie służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego i jest wizytówką naszej miejscowości.

GPS: 51.739770, 15.134780 ,  Miejsce sprzedaży: Zbiornica Muzealna u Motyla, Biedrzychowice 18,28.04.2014

I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZTŁużyckie Spotkanie

Z pewnością już dłuższy czas obserwujecie wzmożoną aktywność kolekcjonerów z woj. lubuskiego, która owocuje powstawaniem nowych Znaczków Turystycznych. Ale same znaczki nie wystarczą, jest potrzeba spotkania, zobaczenia się, porozmawiania. Z inicjatywy tamtejszych kolekcjonerów zostanie zorganizowane w dniach 30.05-01.06.2014 roku I Łużyckie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych - Łęknica 2014, które odbędzie się w ramach obchodów Święta Parku Mużakowskiego w Łęknicy, jako impreza towarzysząca. Serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że impreza będzie miała charakter międzynarodowy. Zaprosimy kolekcjonerów z Niemiec i Czech. Głównym dniem znaczkowym będzie sobota 31 maja, ale zapraszamy na wszystkie dni. Jest oczywiście możliwość noclegu i zakwaterowania. Przypominamy tylko, że w czasie tego spotkania można zdobyć przynajmniej 10 ZT, które uprawniają do zyskania Znaczka Kolekcjonera. Kolekcjonerzy mają zapewnioną opiekę przewodnika, który oprowadzi nas po Parku Mużakowskim i Geościeżce. Po uzgodnieniach dotyczących miejsc noclegowych oraz cen przekażemy kolejne informacje. 27.04.2014

CZAS NA KONKURS !Spotkanie w Wielkopolsce

Wielkimi krokami nadeszła wiosna, a tym samym rozkręca się sezon turystyczny. A skoro wycieczki to i mapa będzie niezbędna. W związku z tym ogłaszamy 2 edycję konkursu na okładkę mapy Znaczków Turystycznych w Polsce. Start konkursu 28 kwietnia 2014r. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział?

Krok 1: Zapoznaj się z regulaminem

Krok 2: Wyślij zdjęcia

Krok 3: Czekaj niecierpliwie na wyniki!

W razie wątpliwości służymy pomocą pod adresem: zdjecia@znaczki-turystyczne.pl

Powodzenia!26.04.2014

II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT W WIELKOPOLSCESpotkanie w Wielkopolsce

Czy macie już plany na maj? Jeśli nadal się zastanawiacie to  mamy dla Was propozycję. 17 maja zapraszamy na II Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w stolicy Wielkopolski. Startujemy o godzinie 17:00 w Pubie/Kawiarni Nastawnia PoC, nieopodal poznańskiego Teatru Wielkiego. Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie e-maila na adres: marta@znaczki-turystyczne.pl do 10 maja włącznie. Serdecznie zapraszamy!25.04.2014

WIEŻA WIDOKOWA DAWNEGO KOŚCIOŁA ŁASKI W ŻAGANIU No. 322322

Kontynuujemy naszą wizytę w Żaganiu gdzie już za kilka dni pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny promujący lokalną atrakcję jaką jest wieża widokowa będąca pozostałością po dawnym Kościele Łaski. Zachęcamy zatem do wizyty w tym mieście i odwiedzania wszystkich atrakcyjnych miejsc, których jest tu sporo. A przy okazji każdy kolekcjoner na pewno zdobiędzie swoje upragnione ZT :-).

Wieża widokowa jest jedyną pozostałością po dawnym ewangelickim kościele łaski z 1710 r. Posiada pięć kondygnacji. Na szczycie umieszczono żeliwną ażurową iglicę, odlaną w hucie w Iławie. Na parterze wieży urządzone zostało mauzoleum książęce, skąd prowadzi wejście do krypty. Na ścianach widnieją kamienne płyty epitafijne pochowanych w niej członków książęcej rodziny Bironów. W zwieńczeniach płyt umieszczono ich rodowe herby. W 2004 r. wieża ponownie zastała przywrócona do użytku jako widokowa i jest udostępniana zwiedzającym w sezonie od maja do października. Bilety wstępu: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł.

GPS: 51.618731, 15.321508,  Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4  23.04.2014

ZESPÓŁ POAUGUSTIAŃSKI W ŻAGANIU No. 321321

Powracamy na Ziemię Lubuską, a dokładnie do Żagania gdzie na początku maja będzie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Ten prezentowany dzisiaj, a promujący Zespół Poaugustiański będzie do nabycia w Pałacu Książęcym. Zachęcamy zatem do zwiedzania Żagania i innych ciekawych miejsc w lubuskiem.

W skład zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu wchodzą:

- gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, jedna z najcenniejszych świątyń Dolnego Śląska, o której pisano w dokumentach już pod koniec XIII w. W drugiej połowie XIV w. zakonnicy wznieśli trzynawową bazylikę a w wiekach następnych nową wieżę, wielki zachodni szczyt oraz podwyższono nawę główną. W świątyni znajduje się gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego - Henryka IV. Ciekawostką jest fakt zainstalowania na wieży kościoła w 1778 roku pierwszego w Europie piorunochronu

- dawny klasztor Augustianów, w którym nad kaplicą św. Anny, znajduje się biblioteka klasztorna, do której wchodzi się przez ozdobne kute drzwi. Bogaty księgozbiór liczy około 2000 starodruków oraz ksiąg o tematyce religijnej. W pomieszczeniach bibliotecznych zachowały się też globusy z 1640 roku. W II połowie XVIII wieku funkcjonował tu punkt obserwacyjny najstarszej w świecie sieci meteorologicznej „Societas Meteorologica Palatina”.

- dawny budynek dawnego konwiktu wybudowany w latach 1740-1758 na miejscu klasztornych budynków gospodarczych i szkoły nowicjatu. Konwikt posiada cenny rokokowy portal, a także barokowe malowidła z motywami astronomicznymi i portretem słynnego żagańskiego astronoma Jana Keplera.

- dawny późnogotycki spichlerz klasztorny , który zamyka plac klasztorny, pochodzący z końca XV w.

Cały zespół poaugustiański Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 28.02.2011r. uznany jest jako Pomnik historii.

GPS: 51.616259, 15.318746,  Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 422.04.2014

TWIERDZA TORUŃ - FORT IV No. 300300

Kilka tygodni temu informowaliśmy o ZT w Muzeum Piśmiennictwa w Grębocinie koło Torunia. Dzisiaj z radością informujemy Was o kolejnym znaczku w tym rejonie, a pojawił się on w Forcie IV Twierdzy Toruń. Zapraszamy zatem do wizyty w tym niezwykłym miejscu i prosimy o relacje ze swoich wyjazdów. Znaczek dostępny od 24.04.

Fort IV to jeden z głównych fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Zbudowany w latach 1878-1884 otrzymał imię pruskiego generała Johana Davida Yorcka, po przejęciu Fortu przez wojsko polskie w roku 1926 otrzymał imię polskiego hetmana koronnego – Stanisława Żółkiewskiego. Fort IV jest bardzo dobrze zachowanym fortem artyleryjskim, w którym każdy może zobaczyć jak wygląda fosa sucha, przejść podziemną poterną, wejść do Prochowni, kaponiery, Wartowni, do stanowiska obserwacyjnego piechoty typu WT 90, a także do remiz działowych. Jest to miejsce, które turyści mogą zwiedzać indywidualnie lub w grupach, z przewodnikiem, w dzień lub w nocy, w blasku pochodni i z ciekawymi atrakcjami. Fort IV posiada własną bazę noclegową (140 miejsc) i gastronomiczną w postaci Fortecznej Restauracji. W salach i na dziedzińcach odbywają się konferencje, imprezy rodzinne i firmowe, a cały rok wypełniają cykliczne imprezy: Półkolonie, Saloniki Artystyczne, Bale Karnawałowe, Pikniki Majówkowe i wiele innych.

GPS: 53.040758 , 18.632587 ,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Fortu IV, ul.Chrobrego 8617.04.2014

LUBUSKIE MUZEUM WOJSKOWE W DRZONOWIE No. 326326

Pamiętacie jak rok temu w kwietniu większość nowych znaczków pochodziła z woj. dolnośląskiego? Podobnie jest i w tym roku, z tą różnicą, że rozkwit idei znaczkowej ma miejsce w woj. lubuskim. W związku z powyższym dzisiaj chcemy Wam zaprezentować najnowszy znaczek, który na początku maja będzie dostępny w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Zapraszamy do zwiedzania muzeum i rzecz jasna podążania szlakiem wyznaczonym przez Znaczki Turystyczne, tym bardziej, że właśnie od dzisiaj jest ich w Polsce 250 !!!

Lubuskie Muzeum Wojskowe jest położone w miejscowości Drzonów, około 15 km na zachód od centrum Zielonej Góry, drogą w kierunku Krosna Odrzańskiego. Jest jednym z największych muzeów historyczno-wojskowych w Polsce, udostępniając swoje eksponaty zwiedzającym na terenie ponad 4,5 ha oraz w gmachu Muzeum i pawilonie ekspozycyjnym o powierzchni 600 m2 Budynek Muzeum to dawniejszy pałac rodziny ziemiańskiej Von Schmettow, który ulegał degradacji w okresie powojennym zaś odzyskał swój blask dzięki adaptacji w latach 1978-1985 na potrzeby powstającego muzeum. Zbiory historycznie mają swoją rozpiętość czasową od średniowiecza po teraźniejszość, ze szczególnym naciskiem na okres powojenny. W przestrzeni parkowej wśród wielu pomników przyrody, swoje miejsce znalazło ponad 150 obiektów, na które składają się czołgi, działa samobieżne, transportery opancerzone, armaty, wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, samoloty i śmigłowce. W pawilonie znajdujemy m.in. uzbrojenie lufowe tak lądowe jak i lotnicze, uzbrojenie rakietowe, bomby, amunicję armatnią zaś w budynku broń palną od dawnej po współczesną oraz cały przekrój mundurów i wiele detali uzbrojenia i wyposażenia żołnierza. Do unikatowych obiektów można zaliczyć dwa działa samobieżne SU-152, jedyny istniejący egzemplarz samolotu TS-11 ”Iskra” 200BR, balistyczny pocisk rakietowy R-14 „Scud” ze szkolną głowicą jądrową 9N33 o mocy 100kT czy system przeciwlotniczy 2K11M1 „Krug” wraz z kompletem dwóch rakiet i przekrojem pocisku eksponowanym w pawilonie. Za unikatowy w skali polskiego muzealnictwa można uznać także skansen fortyfikacyjny.

GPS: 51.944420, 15.317653,  Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum16.04.2014

PAŁAC KSIĄŻĘCY W ŻAGANIU No. 320320

Nadeszła pora na premierę drugiego w tym miesiącu Znaczka Turystycznego. Tym razem najnowszy znaczek zachęca nas do wizyty w Żaganiu, a ściślej do mieszczącego się w tym mieście Pałacu Książęcego. Najnowszy znaczek internetową premierę ma już dzisiaj, jednak na miejscu dostępny będzie dopiero na początku maja, o czym na pewno poinformujemy na naszym profilu facebook.

Początki siedziby książęcej w tej części miasta sięgają końca XIII wieku, kiedy to przy przeprawie przez Bóbr zamek piastowski wzniósł książę żagański Przemko. Pierwszym inicjatorem budowy nowej, magnackiej siedziby w Żaganiu, był Albrecht von Wallenstein, który rozpoczął prace nad wznoszeniem rezydencji w 1628 roku. Barokowy Pałac w Żaganiu składa się z trzech kondygnacji. Wjazd do pałacu poprzedzają dwa murowane mosty, które wiodą nad suchą fosą. Wejścia do pałacu umieszczone są w kamiennych portalach. Otwory okienne zwieńczone są maszkaronami, nazywanymi grymasami diabła. Jest ich 197 i każdy jest inny. Wzorem do wykonania tych maszkaronów były szkice Leonarda da Vinci. Czas największego rozkwitu tego obiektu przypada na okres panowania najmłodszej córki Birona, Doroty de Talleyrand-Perigord. Pałac nad Bobrem stał się wtedy jedną z kulturalnych stolic środkowej Europy. Gościły tu największe sławy ówczesnego świata kultury – Balzac, Dumas, Verdi oraz Liszt. Do dnia dzisiejszego niewiele zostało z bogatego wyposażenia pałacu, część wywieziona została do Francji, część wywieziona na wschód a część została zniszczona. Dziś , w jednym z największych i najlepiej zachowanych pałaców barokowych Polski, znajdują lokum placówki władz samorządowych, m.in. Żagański Pałac Kultury. Pałacowe wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem codziennie w godz. 12.00-18.00.

GPS: 51.612673, 15.324504,  Miejsce sprzedaży: Pałac w Żaganiu, ul. Szprotawska 49.04.2014

ZNACZKOWA PRZYPINKA171

Przeszło rok temu padła taka propozycja, by stworzyć element wyróżniający w terenie polskiego turystę/kolekcjonera Znaczków Turystycznych. Najpierw poruszono temat naszywek jednak ostatecznie stanęło na przypince – buttonie przypinanym do odzieży, plecaków itp. Mieliśmy wprawdzie nasze małe przypinki, ale jak stwierdzili sami kolekcjonerzy były one małe, a przez to słabo widoczne w terenie, w związku z czym zdecydowaliśmy się na wyrób nieco większych przypinek.

Na załączonym obrazku przedstawiamy nasz najnowszy produkt. Przypinka ma średnicę 50 mm i posiada agrafkę, dzięki której można ją przypiąć. Zakup buttona możliwy jest poprzez Centralę Znaczków Turystycznych w Polsce, a cena przypinki to 3 zł. Wysyłka wg cennika podanego w zakładce "Brakujący ZT"

 3.04.2014

RELACJA Z PREMIERY ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W BĘDZINIE

Prezentacja ZT w Będzinie„Znaczki Turystyczne – promocja na skalę europejską”. Pod takim tytułem przebiegała inauguracja czterech nowych Znaczków Turystycznych jakie pojawiły się w ostatnim dniu marca w Będzinie. Spotkanie odbyło się w pięknej sali będzińskiego Pałacu Mieroszewskich z inicjatywy Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Było to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nas jak i dla Muzeum Zagłębia, które od tego dnia zaistniało na znaczkowej mapie, a tym samym dołączyło do ogólnoeuropejskiej idei stając się celem dla turystów zarówno z Polski, jak i z pozostałych państw biorących w niej udział. 

Czytaj więcej: 31.03.2014 - Premiera Znaczków Turystycznych w Będzinie2.04.2014

POŻARNICZE CENTRUM HISTORYCZNO-EDUKACYJNE ZIEMI ŁÓDZKIEJ W WOLBORZU No. 226171

Z publikacją tego newsa czekaliśmy by nie został uznany za żart prima aprillisowy. Dzisiaj jest już pod tym względem bezpiecznie wobec tego informujemy wszem i wobec, że do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych dołączyło właśnie Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. A korzystając z okazji chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować za powstanie tego znaczka pani Barbarze, dyrektorce Centrum oraz kolekcjonerowi Sławkowi, który rozpropagował tutaj ideę ZT.

Pożarnicze Centrum Historyczno- Edukacyjne Ziemi Łódzkiej powstało w 2007 roku. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych gminy Wolbórz. Właśnie tu można szukać korzeni pożarnictwa polskiego, bo stąd pochodził jego prekursor Andrzej Frycz Modrzewski. W Centrum znajdują się m. in. bogate zbiory sprzętu strażackiego, zabytkowe sikawki konne i motopompy, umundurowanie, uzbrojenie osobiste strażaka, odznaczenia, stare fotografie i dokumenty. Atrakcją dla najmłodszych są również miniatury pojazdów pożarniczych i sikawek konnych oraz duża kolekcja miniatur pojazdów strażackich, pochodzących z różnych krajów. W muzeum znajdują się również zbiory regionalne, którymi opiekuje się powstałe w 1963 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza. Można zobaczyć gromadzone przez lata pamiątki z czasów II wojny światowej, stare dokumenty historyczne, a także zbiory kultury ludowej: dawne ubiory męskie i kobiece, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również sztukę ludową. Centrum Pożarnicze stwarza również możliwość przeprowadzenia w swych murach ciekawych i atrakcyjnych lekcji tematycznych czy historycznych z wykorzystaniem multimediów. Ponadto w muzeum można zorganizować własną wystawę kolekcjonerską.

GPS: 51.503608, 19.830819,  Miejsce sprzedaży: Centrum Pożarnicze2.04.2014

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT WOJ. ŁÓDZKIEGO - ŁÓDŹ 29.03.2014

czeladz20012013

Tym razem Znaczki Turystyczne zaprosiły na spotkanie regionalne kolekcjonerów z województwa łódzkiego. Miejscem spotkania była Stara Piekarnia w Łodzi, miejsce, które warto odwiedzić i posilić ciało i duszę po intensywnych turystycznych wędrówkach. Może w naszych okolicach Znaczków Turystycznych jeszcze wielu nie ma, ale głęboko wierzymy w to, że niebawem się to zmieni. Silna grupa zawirusowanych jest na dobrej drodze, by wypełnić lukę na polskiej mapie. Rozmowom i pomysłom na ten temat nie było końca.   

Czytaj więcej: Relacja ze Spotkania Kolekcjonerów ZT z woj. łódzkiego - Łódź 29.03.2014<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 43 44 45 46 47 50 >>