Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1135
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1135!

No. 40083 100-lecie Zaślubin Polski z morzem w Pucku


Okolicznościowe

Obrázek č. 1, Znaczki Okolicznościowe, No. 40083 100-lecie Zaślubin Polski z morzem w Pucku

18 stycznia 1920 roku rozpoczęło się przejmowanie ziem pomorskich odebranych Polsce podczas rozbiorów. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920. 10 lutego do Pucka przybył generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego. Dokonano wtedy symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Najważniejszym punktem uroczystości była msza dziękczynna, podczas której dokonano poświęcenia bandery polskiej jako znaku objęcia przez Marynarkę Wojenną Polski wachty na Bałtyku. Akt zaślubin odbył się poprzez wrzucenie do morza pierścienia. Dwa takie platynowe pierścienie sfinansowane zostały przez polskich gdańszczan. Jedynymi żołnierzami, którzy podczas ceremonii wjechali konno z brzegu do wody byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski. Jako upamiętnienie zaślubin, na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, z wizerunkiem orła Jagiellonów, datą wydarzenia oraz napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze." 16 października 2019 roku, uchwałą Sejmu RP, rok 2020 został ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy Oddział "Szpitalik", ul. Wałowa 11, Puck


12.06.2021 - dostępny bez problemów
12.03.2021 - dostępny bez problemów
01.01.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
13.10.2020 - dostępny bez problemów
20.08.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ola
No. 40083
Znaczek dostępny w Szpitaliku,bardzo dobrze wyeksponowany.
 
Agata Maj
Pasażerka
Re: Re: 100-lecie zaślubin Polski z morzem
Drogi panie Grzegorzu, jeśli robi się znaczek okolicznościowy z okazji danego wydarzenia to mimo wszystko oczekuję, że w dniu uroczystości będzie możliwość zdobycia znaczka wydanego z tej konkretnej jednodniowej okazji. Zwłaszcza, że odział muzeum na rynku był tego dnia otwarty i można było tam udostępnić znaczki osobom zainteresowanym.
 
Pasażerka
100-lecie zaślubin Polski z morzem
Znaczek z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem a w dniu obchodów nie można było go kupić, bo muzeum... zamknięte. Szczerze, jestem bardzo rozczarowana, bo specjalnie jechałam tam w dniu obchodów a tu pocałowałam klamkę.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Re: 100-lecie zaślubin Polski z morzem
Droga Pasażerko, wystarczyło wejść na stronę muzeum https://muzeumpuck.pl/oddzialy/szpitalik/ gdzie dowiedziałaby się Pani że w poniedziałek jest nieczynne.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
100 lat zaślubin Polski z morzem.
Odwiedziłem Puck z okazji uroczystości 100 rocznicy zaślubin Polski z morzem. Na każdym kroku widać przygotowania do uroczystości które mają odbyć się za dwa dni tj. 10.02.2020. Znaczek dostałem bez najmniejszego problemu. Jeżeli chodzi o pieczątkę dedykowaną uroczystości to dostałem w punkcie informacyjnym przy ratuszu na Rynku Puckim.