O ZNACZKOWYM SIANIU, KIEŁKOWANIU I PLONACH….

Premiera w ŻmigrodzieKażdy nowy znaczek ma swoją historię, niepowtarzalną, wyjątkową. To splot wydarzeń, przypadków, otwartości i dobrej woli wielu osób. Może kiedyś te wszystkie historie zostaną opisane... Jednak powstanie 11 nowych znaczków musi być jeszcze bardziej wyjątkowe i fascynujące. Zaczęło się jak zwykle przez przypadek. W centrali w Złotym Stoku odwiedził mnie mój znajomy, popatrzył na ściany i zrobił wielkie oczy ze zdziwienia, pierwszy raz widział znaczki, bardzo mu się spodobały. Powiedział, że byłoby fajnie, gdyby w jego regionie też powstały.

Po Nowym Roku nastały żmudne prace związane z nazwami ZT, wyszukiwaniem odpowiednich fotografii do grafiki i samą grafiką. Na tym etapie bardzo pomocnym człowiekiem okazał się Pan Mirek ze stowarzyszenia. Wiele telefonów, @, rozmów…. I znowu kolejne pół roku minęło jak z bicza trzasnął. Tym razem jednak najprzyjemniejszy etap – żniwa. Zostałem zaproszony z prezentacją na uroczystą inaugurację nowych 11 ZT. Spotkanie w ramach projektu „Znaczek Turystyczny w regionie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy” odbyło się w piątek 17 czerwca 2016 r. o godzinie 12:00 w Żmigrodzie, w przepięknej Baszcie na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów, na terenie których zaistniały nowe ZT, a więc starostowie poszczególnych powiatów, burmistrzowie i wójtowie danych miejscowości. Po oficjalnym przywitaniu miałem mieć swoje 20 minut na prezentację, ale moja fascynacja drewnianym krążkiem nie zmieściła się w tak krótkim czasie… Ufam jednak, że nikogo nie nudziłem. Po moim wystąpieniu głos zabrał pan Mirek ze stowarzyszenia, który przedstawił prezentację pt. „11 naszych atrakcji – 11 naszych znaczków” - opis miejsc wchodzących w system Znaczka Turystycznego. Powiedział na temat każdego miejsca kilka ciekawych informacji. Zaraz potem nastąpiło oficjalne i bardzo uroczyste przekazanie znaczków przedstawicielom samorządów przez lidera projektu- Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Na tę okoliczność powstał nawet specjalny certyfikat, który można zobaczyć w galerii zdjęć na naszej stronie internetowej. Certyfikaty wręczył Pan burmistrz Żmigrodu, Robert Lewandowski. Chociaż spotkanie nie było długie, było bardzo miłe i owocne. Zbieranie plonów zawsze wynagradza trudy siania i wzrostu....

Pozostaje jedynie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tych znaczków, które pokazują naprawdę wartościowe i piękne obiekty. Mojemu znajomemu Janowi, Panu burmistrzowi Robertowi i Panu Mirkowi. Podziękowania również dla grafika, który jest autorem wszystkich projektów. Natomiast kolekcjonerom życzę pięknych wrażeń przy zwiedzaniu obiektów, które przedstawiają znaczki, łatwej dostępności i częstych powrotów w te strony. Ale to jeszcze nie koniec... Po spotkaniu odbyła się wcześniej umówiona rozmowa z przedstawicielem muzeum z pobliskiego miasta, które również niebawem dołączy do znaczkowej idei. Znaczki bowiem rozmnażają się nie tylko przez sianie, ale także przez pączkowanie.

Z turystycznym pozdrowieniem

Zbigniew Romankiewicz ZT Polska

 

Spacer Historyczny w Mysłowicach