Inauguracja 500 ZT w ŁęknicyDnia 24 września 2016r. odbyła się prezentacja i inauguracja, kolejnego na Łużycach, Znaczka Turystycznego: "KOLEJOWY MOST ŁUKOWY W ŁĘKNICY  No. 438". Była to jednocześnie prezentacja 500 ZT w Polsce.

Tego dnia odbywał się XV Lubusko – Saksoński Rajd Rowerowy po Łuku Mużakowa, organizowany przez Koło PTTK „ MUŻAK ‘’ w Łęknicy oraz Oddział PTTK w Żarach. Związany był on min. z obchodami Światowego Dnia Turystyki.

Trasy rowerowe gwiaździstego zlotu prowadziły przez 10 miejsc oznaczonych ZT. Po przyjeździe z tras zlotowych, ok. 90 kolarzy miało możliwość zapoznać się, w czasie krótkiej prelekcji wygłoszonej przez kol. Romana z Łęknicy, z ideą kolekcjonerską ZT. Przybliżył również zebranym historię funkcjonowania mostu kolejowego, który przebiega łukowo nad Nysą Łużycką i łączy Polskę z Niemcami.

Uroczystego przypięcia nowego ZT na planszy z mapą powiatu żarskiego, dokonał burmistrz Łęknicy p. Piotr Kuliniak.

Pierwszym, który nabył nowy znaczek po inauguracji, okazał się kolekcjoner z Wielkopolski – Roman z Poznania. Otrzymał On również z tego tytułu kolorowy album pt. „ Najpiękniejsze mosty świata ‘’. W tym dniu nowe ZT nabyło również wielu kolekcjonerów z okolic Łęknicy, Trzebiela, Żar czy Żagania min.: Darek z Żar, Andrzej - dziadek Jakuba z Żagania oraz Mariusz z Tczewa.

Ucieszeni i zadowoleni z zaistniałego faktu uczestnicy spotkania rozjechali się z powrotem do swoich miejsc zamieszkania wraz z oczekiwaniem na pojawienie się nowych ZT w okolicy..

Roman Sobera, Jarosław Bębenek

 

Inauguracja 500 ZT w Polsce