SpacerHistMyslowiceNiedługo po premierze na naszej stronie www Znaczka Turystycznego  nr 611 (Krzyż Pomnik Górników Kopalni wujek w Katowicach) i nr 612 (Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach ) otrzymaliśmy @ z propozycją udziału w spotkaniu mającym na celu promocję nowo powstałych ZT jak również samego miejsca, które jak wiemy jest żywą historią wydarzeń z grudnia ’81. Chociaż termin przypadł w okresie urlopowym, nie było chwili zawahania. Ostateczny dzień spotkania, wspólnie ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, ustaliliśmy na 30 sierpnia, miejscem spotkania było samo Muzeum Izba Pamięci, bo jakież inne miejsce mogłoby lepiej oddać charakter wydarzeń.

Spotkaliśmy się w gronie bardziej kameralnym, była grupa kolekcjonerów, przedstawiciele instytucji, osoby zainteresowane spotkaniem, jak również sami uczestnicy owych wydarzeń, dziś pracownicy Muzeum. Kilka minut po 17, kiedy przybyli goście zapoznali się już z ekspozycją Izby rozpoczęliśmy spotkanie. Było ono podzielone na dwie części. W pierwszej mogliśmy wysłuchać opowieści o historii jaka kryje się na terenach Kopalni Wujek, budynku w którym mieści się Muzeum, a także samej pacyfikacji strajku. Druga część to czas poświęcony na prezentację nowych katowickich znaczków, ogólnej idei ZT, a także trochę historii powstania pomysłu na ZT..

Czas szybko minął, na zakończenie można było zapoznać się z literaturą oraz materiałami dotyczącymi grudnia ’81. My także mieliśmy tam swoje miejsce. Osoby dotychczas nieznające charakteru ZT mogły zapoznać się z ideą i dołączyć do grona kolekcjonerów. Nawiązaliśmy kontakt z przedstawicielem instytucji, być może nowego miejsca znaczkowego.

Nasuwa się pytanie czy warto uczestniczyć w takich spotkaniach. Zdecydowanie tak, ponieważ jest to okazja do przekonania się o słuszności wprowadzenia tam Znaczka Turystycznego jako wyznacznika miejsca, o którym warto pamiętać, okazja poznania nowych osób, nowych kontaktów, a co za tym idzie nowych miejsc znaczkowych.

Dziękujemy Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu, a w szczególności Pani Sabinie za wspaniały kontakt i współpracę. Wszystkich kolekcjonerów zapraszamy do Katowic, a czas spędzony na żywej lekcji historii na pewno nie będzie czasem straconym.

Zespół Znaczków Turystycznych

 

Spacer Historyczny w Mysłowicach