Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1197
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1197!

No. 1176 Dawna strzelnica Bractwa Kurkowego w Rawiczu

GPS: 51.605791 16.860553

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1176 Dawna strzelnica Bractwa Kurkowego w Rawiczu

Zabytkowy budynek dawnej siedziby rawickiego Bractwa Kurkowego – strzeleckiej organizacji społecznej utworzonej już w 1642 r., stanął w 1903 roku w miejscu wcześniejszych zabudowań o tym przeznaczeniu. Okazała, zachowana do dziś dawna bracka kwatera, zbudowana została według projektu Carla Klimma zgodnie z założeniami eklektyzmu. Gmach z cegły klinkierowej zdobi data jego wybudowania umieszczona na fasadzie nad wejściem głównym, wyżej zaś na frontonie - płaskorzeźba z godłem Rawicza. Członkowie braci strzeleckiej, prócz przestrzeni do doskonalenia umiejętności strzeleckich i rozgrywania turniejów, potrzebowali miejsca, gdzie toczyć mogli życie towarzyskie i rozrywkowe stowarzyszenia – stąd rozbudowa siedziby. Początkowo rola Bractwa związana była z samoobroną mieszczan, a także z kultywowaniem postaw obywatelskich.  Gdy nikło widmo niebezpieczeństwa związanego z najazdami obcych wojsk, Bractwo Kurkowe przeobraziło się w organizację o charakterze sportowym. W 2022  r. przypada 380-lecie istnienia organizacji.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Muzeum Ziemi Rawickiej, Ratusz, ul. Rynek 1, Rawicz, (czynne: pn.- pt.9.00-16.00, a w sezonie turystycznym (maj - wrzesień) pn.- sob. 11.00-17.00)


18.09.2022 - dostępny bez problemów
16.09.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mateusz Sidorkiewicz
Mateusz z Jawora
Strzelnica Bractwa Kurkowego
Piękny obiekt, obecnie dom Kultury, znaczek zakupiłem w Muzeum Ziemii Rawickiej w cenie 8zł - w niedzielę, ponieważ w sobotę postanowili zamknąć i zrobić dzień otwarty w niedzielę. Tak więc byłem w Rawiczu 2 dni pod rząd. Na szczęście mam tam 100 km więc 1,5h jazdy
 
Skała
Bractwo Kurkowe
Trudno jest cokolwiek dodać do informacji zawartych w opisie obiektu można go oglądać z zewnątrz mnie skojarzył się z Ratuszem dowiedziałam się w Informacji Turystycznej że Rawickie Bractwo Kurkowe ma pomieszczenie do organizacji spotkań w obecnym Domu Kultury.Po pieczątkę Bractwa musiałbym przyjechać na Jarmark historyczny.