Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1074
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1074!

No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

GPS: 52.408078 16.934093

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

W samym centrum poznańskiego rynku, na południe od ratusza znajduje się grupa trzy i czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek, pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Kamieniczki te, w przeciwieństwie do tych z pierzei rynku, należały do biedniejszych kupców. Już w 1418 roku władze miejskie oddały w tym miejscu do użytku 17 kramów, w których handlowano pochodniami, świecami i rybami. To właśnie od ostatniego z towarów pochodzi pierwotna nazwa – budy śledziowe. Obecna nazwa pochodzi od siedziby Bractwa Budników, które mieściło się w kamienicy nr 17 o czym świadczy herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Fraternitatis Budnicorum.. W XV wieku  zaczęto wznosić wąskie ,murowane domy z podcieniami i izbami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Kamieniczki zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowano je po wojnie  wykorzystując oryginalne, renesansowe detale. Kolorowe polichromie zdobiące fasady kamienic wykonano w latach 1953–1961. Podcienia do dzisiaj pełnią funkcję handlową, a cały zespół kamienic jest jednym z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej.


Miejsca sprzedaży:
> Stoisko z pamiątkami pod filarami, Stary Rynek 11/17, Poznań

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

11.05.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
08.05.2021 - dostępny bez problemów
03.05.2021 - dostępny bez problemów
03.05.2021 - dostępny bez problemów
19.03.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

VUVA
VUVA
ZT-1009
Znaczek kupiliśmy na stoisku Stary Rynek 11/17,
Cena: 8 zł
+ jedna ne znana mi do tej pory pieczątka (z ratuszem).

Znaczek również można zakupić za adresem Stary Rynek 20, (Słodki upominek) + ładna pieczątka ;)
 
Radosław Mierzwa
Radzioactive
1009
Znaczek zakupiony przy jednym ze stoisk z pamiątkami "pod filarami". Miło, że udało się zastać sprzedawcę, kiedy na rynku szaro, pusto i cicho. Mam nadzieję powrócić tam jeszcze, przy bardziej sprzyjającej aurze - kiedy czasy pandemii będą już tylko wspomnieniem...
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
To się nazywa mieć pecha.Szczęśliwi przybyliśmy na miejsce i dowiedzieliśmy się na stoisku obok, że akurat sklepik ze Znaczkiem dziś zamknięty. Ale lipa... Do tego Rynek rozkopany. Zima to niedobry czas na zwiedzanie. Zimno, szaro, brudno, wszędzie remonty a do tego pozamykane Muzea. Nawet zjeść się za bardzo nie da na klimatycznym Rynku bo prawie wszędzie na wynos.Smutny to czas. Ale same kamieniczki bardzo ładne. Latem w słońcu muszą prezentować się cudnie z kolorowymi elewacjami. Jeszcze je obejrzymy przy okazji Trykajacych się Koziołków.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Poznań
Znaczek dostępny bez problemu w sklepie. Jest również pieczątka i cała masa pamiątek. Rząd kolorowych kamieniczek jest niewątpliwą ozdobą poznańskiego rynku. Rynek robi teraz dziwne wrażenie. Takich pustek nigdy tam nie widziałem.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1009
Poznań to miasto, które ostatnio odwiedzam dość często a szczególności rynek Poznański. Klucząc pomiędzy turystami w przepisowej odległości z powodu Covid-19 trudno w drodze do Ratusza nie spotkać się z przyciągającymi wzrok kamieniczkami z charakterystycznymi podcieniami. To właśnie są Domki Budnicze
 
Skała
Pieczątka
Zacznę od tego że odpowiem sobie na zadane pytanie w dniu 30.08.20 czy w sklepiku jest dostępna jakaś pieczątka?w dniu dzisiejszym zakupiłem ZT. 1009 zapytałem miłą Panią, odpowiedziała że jest. Ucieszyła mnie ta odpowiedź! a więc wbiłem ją sobie do Dziennika Kolekcjonera. Nie jest co prawda związana z Domkami Budniczymi ale Poznaniem, Słodki Upominek na dachu Rogal Poznań. Tradycja Rogali Święto Marcinskich, muzeum Rogali na przeciw Ratusza! Bez Znaczka Turystycznego! Przepraszam Panią Martę że ośmieliłem się zapytać w formie per Ty! W końcu mieszkam w Poznaniu i po co zadaję takie pytanie? Nie pytałem po żeby zaistnieć wpisem! Tylko po to żeby się dowiedzieć? Ponieważ miałem zakaz opuszczenia mieszkania Pandemia inaczej Kovid-19.Skała
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.1009
Takie zdobywanie znaczka to my lubimy. Najmłodsza wpakowana w wózek i można iść na spacer umilony zdobyciem znaczka i trykającymi koziołkami o 12. Dla poznaniaków szereg kamieniczek to codzienność, ale dla turystów to nie lada gratka, dlatego jak zwykle polecamy spacer po rynku i jego okolicach. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 8 zł w sklepiku z pamiątkami w kamieniczce pod nr 20. Stoisk z pamiątkami jest kilka w podcieniach, ale sklepik jest wyraźnie oznakowany plakatem i naklejką.
 
Skała
Re: No.1009
Zapytam? Marta czy w sklepiku jest dostępna jakaś pieczątka np. związana ze Starym Rynkiem lub inna? A może z domkami budniczymi!