Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1111
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1111!

No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

GPS: 50.666117 16.072475

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Zespół drewnianych domków "Dwunastu Apostołów" w Chełmsku Śląskim powstał w 1707 roku. Zbudowano je w konstrukcji ryglowej, parterowe domy (każdy z podcieniami i drewnianym szczytem), a następnie sprzedano tkaczom sprowadzonym z Czech. Domy pełniły funkcję warsztatów tkackich oraz mieszkalne. Ich usytuowanie nie jest przypadkowe bowiem do wyrobu płótna niezbędne są odpowiednie warunki. Przepływający wartki strumień na zapleczu domów umożliwiał moczenie surowego płótna, a strome zbocze nachylone ku południowi pozwalało na jego suszenie oraz bielenie. Każdy z domów zbudowany jest na rzucie prostokąta. Mimo niewielkich rozmiarów były to niezmiernie funkcjonalne izby. Wnętrze składało się z sieni, kuchni, małego pomieszczenia gospodarczego oraz izby o powierzchni ok. 40 m2, w której żyli i pracowali tkacze. Tutaj też stały dwa krosna oraz inny sprzęt niezbędny do wyrobu płótna. Funkcję magazynu surowców oraz gotowego materiału pełnił strych. Zgodnie z nazwą początkowo domów było 12 jednakże jeden z nich, stojący w pewnej odległości od pozostałych, o nazwie Judasz, spłonął. Do dnia dzisiejszego domy są w użyciu, a dla turystów dostępne są do zwiedzania trzy izby.


Miejsca sprzedaży:
> “Lniana Chata” ul. Sądecka 17, Chełmsko Śląskie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 104 Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

10.10.2021 - dostępny bez problemów
14.08.2021 - dostępny bez problemów
11.02.2021 - dostępny z małymi problemami
22.08.2020 - dostępny bez problemów
09.08.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł Roszak
Paweł Roszak
Chełmsko
Sklepik w domu Tkaczy - na miejscu można kupić 5 różnych znaczków
 
Zygmunt Gonczarek
Zygmunt
No. 104
Po przybyciu na miejsce okazało się, że Lniana Chata jest zamknięta od listopada i nie wiadomo jak długo jeszcze tak będzie (pandemia). Na szczęście na oknie jest kartka z numerem telefonu do właściciela, co umożliwiło kontakt i zakup znaczków. Przed wizytą w Lnianej Chacie OBOWIĄZKOWO trzeba odwiedzić Lokalne Produkty z Lnu (mieszczą się na początku Domów Tkaczy - idąc od strony rynku). Super miejsce gdzie dostaniemy solidna dawkę wiedzy na temat wykonywania produktów z lnu, historii Domów Tkaczy, i wszystkiego co dotyczy lnu i wyrobów z niego wytwarzanych oraz możemy samodzielnie popracować w warsztacie tkackim. Ilość dyplomów wiszących na ścianie przyznanych za dokonania dla przemysłu lniarskiego i społeczności lokalnej świadczy o wysokim poziomie wiedzy właścicielki i jej profesjonalizmie - o czym przekonaliśmy się podczas wizyty.
 
Danuta Świątek
Dana
Chełmsko Śląskie
Rzeczywiście w Lnianej Chacie panuje fajna atmosfera. Znaczki po 8 zł.
 
Tomasz Szkudlarek
Tomasz Szkudlarek
Wandzia- neonówka
60 min minęło w "kwadrans" kabaret może jechać na warsztaty .Właściciel zakręcony pozytywnie , pełen pasji , wiedzy i miłości "do ziemi". Miła niespodzianka- Ziomek - korzenie z okolic Kalisza.
 
Marek Matysik
aptekarz
Polecam lnianą chatę i jej właściciela. Świetny gawędziarz w typie „Wandzi” z kabaretu Neonówka. Ubawiłem się spędzając miło czas.
 
Katarzyna Weber
Katarzyna Weber
Domy Tkaczy
Nie spotkałam do tej pory takiej drewnianej architektury w Polsce. Jeśli chodzi o chatę o nr 17 to miejsce niezwykłe i gospodarz miły :) Kawa wyśmienita i ciasto "bombowe" w smaku :D Warto też zajść do Informacji Turystycznej pod numerem 15 - do zwiedzenia jedna izba - za to można wszystkiego dotknąć i spróbować tkać :) Jesteśmy zadowoleni z dzisiejszej wycieczki.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Apostołowie
Właściciel Lnianej Chaty wita już od progu a następnie czaruje opowieściami, wierszami i anegdotami. Wizyta utkwi Wam w pamięci! No i pozdrówcie Krokodyla! :-)
 
Dariusz Gołębiowski
daro
Z.T.104
Znaczek dostępny w cenie 7,50 zł tak jak i pozostałe z Chełmska Śląskiego w Lnianej Chacie u Apostoła.O panu z chaty można poczytać w innych wpisach,ja obiema rękoma podpisuję się pod wpisem Marty i Michała.Fantastyczna Izba Tradycji,gdzie znajduje się izba tkacka w której wszystkiego można dotknąć,dokładnie obejrzeć i posłuchać ciekawych opowieści.A wszystko to dzięki Pani Teresie i Stowarzyszeniu,,Tkacze Śląscy" która dba o zachowanie historii i tradycji tkackich.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.104
Znaczki dostępne bez problemu w cenie 7,50 zł. Z pewnością wyłamiemy się swoim poglądem, ale uważamy, że wsród "12 Apostołów" jest miejsce o wiele ciekawsze niż "Lniana Chata", w której znaczek można zakupić. Zdecydowanie polecamy odwiedziny dwa wejścia wcześniej pod numerem 15, gdzie mieści się Izba Tradycji jak i Informacja Turystyczna prowadzona przez Stowarzyszenie "Tkacze Śląscy" oraz LGD "Kwiat Lnu". Miejsce jest fantastyczne! Żyje historią, tradycją tkacką, wszystkiego można dotknąć, można samemu spróbować sztuki tkackiej, a jak już się napatrzycie to wydajcie kasę na piękne, tylko i wyłącznie lniane wyroby rękodzielnicze, które jednocześnie wspomogą stowarzyszenie w ich działaniach. Co najważniejsze to miejsce aktywizuje również samych mieszkańców do działania i tworzenia tych pięknych rzeczy, które potem można w tym miejscu zakupić, niekiedy za symboliczną kwotę.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Domy Tkaczy
Super miejsce, godne uwagi. Pogawędka z gospodarzem przy kawie i pysznej bombie. Wysłuchałam kilku ciekawych opowieści (nie tylko poezją) o historii Chełmska Śląskiego, obejrzałam pokaźny zbiór starych widokówek, na których są domki nie tylko "12 Apostołów", ale i "4 Ewangelistów" oraz "7 Braci". Odwiedziłam też niezwykłe źródełko.
Miejsce znaczkowe bardzo dobrze oznaczone: na oknach naklejki, znaczki stoją na ladzie, cena 7,50 zł.
 
Kacper Grzyb
Kafejka
ZT 97 i ZT 104
Domy Tkaczy i Rynek warte odwiedzenia. Znaczki są do sprzedania w Lnianej Chacie, w dobrze widocznym miejscu po 7,50 zł. Warto też posłuchać w Lnianej Chacie pana, który opowiada ciekawą historię Chełmska Śląskiego, opowie wierszyk i zaprowadzi do leczniczego źródełka. Zachęcam wszystkich do zwiedzenia obu miejsc i serdecznie pozdrawiam pana z Chełmska.
 
Mateusz Leś
Mateusz Leś
ZT
Znaczek dobrze widoczny i co najważniejsze dostępny bez problemu.
 
Samanta
ZT
Bardzo ciekawe miejsce. Gospodarz sypie historią i humorem. Warto odwiedzić i posłuchać przy pysznym cieście własnego wyrobu. Duże zainteresowanie ideą znaczkową. Znaczki w cenie 7.50 zł.
 
Hubert
Bomba
Po przekroczeniu progu chaty 17 wkraczamy do innego świata. Tu gospodarz wie jak zainteresować turystę, jest wiedza jest humor są też bonusy w postaci smoka, piwniczki i źrodełka. Kawa jest pyszna, a tajemnicza BOMBA wprost bombowa. Kto tu nie był koniecznie musi to nadrobić a kto był powinien wpaść raz jeszcze.
P.S. Gospodarz bardzo otwarty. Warto tu nie być milczącym turystą, wówczas można poznać kilka innych lokalnych smaczków, o których nie piszą przewodniki :-)
 
Paulina i Marek
Ja też odpowiem:)
Jechać tyle km żeby zobaczyć domy z zewnatrz? Słabo....
 
Zbigniew-ZT
Odp. zawiedzonym
Dzięki za opinie, zawsze jesteśmy za nie wdzięczni. Tym razem chciałem jednak przypomnieć, że ZT No. 104 to Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim, a nie Dom Tkaczy. Prawdą jest, że w jednym z tych domków znajduje się miejsce sprzedaży tego znaczka. W Polsce są to różne miejsca, nawet zwykłe sklepy, co absolutnie nie umiejsza wartości miejsca oznaczonego ZT. Przypominam, że jest to pochodzący z 1707 r. zespół drewnianych domków, który jest unikalnym przykładem architektury drewnianej. To jedyna tego typu architektura w Polsce. To właśnie chceliśmy pokazać turystom odwiedzającym Chełmsko, a nie jedną izbę. Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię, powyższa była moja.
 
Paulina i Marek
Zawiedzeni...
Szczerze byliśmy bardzo zawiedzeni wizyta w Domu Tkaczy. Spodziewaliśmy się coś na typ skansenu (a nie miejsca, gdzie normalnie mieszkaja jeszcze ludzie). W jednej z izb za przysłowiowe 1 zł kobieta opowiada dość ciekawie. Niestety w dniu gdy tam byliśmy spieszyła się gdzieś i za dużo się nie dowiedzieliśmy. Co do miejsca sprzedaży znaczka - to zwykły sklepik. Zjedliśmy dobre ciasto, kupiliśmy znaczek i tyle....Dobrze, że Krzeszów blisko..
 
ROBAS
domy tkaczy
Znaczek dostrępny w cenie 7,50 . Bardzo miła obsługa. Miejsce warte odwiedzenia.
 
Grzegorz
U Apostoła
Wspaniały zabytek i fantastyczne miejsce oraz miły właściciel,  który dzieli się wiedzą o okolicy i własnoręcznie wypiekanym ciastem. Znaczek dostępny w standardowej cenie.  To mój drugi znaczek, który dostałem zapakowany w firmową torebkę. Pierwszy był w Niemczech.
 
WiWok
wyprawa w XVIII wiek
Ciekawe miejsce i ciekawi ludzie prowadzacy kawiarenkę, i izbę pamięci - tkacka. Wieś z pęknym rynkiem i wspaniałym kościołem, a górki sa przedłużeniem Gór Stołowych. W okolicy rezerwat Gorzeszowskie skałki - skałki krasnoludów to miniaturka wspomnianych Gór Stołowych.