Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1121
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1121!

No. 1065 Furta Dominikańska „Ucho igielne” w Sandomierzu

GPS: 50.678376 21.747591

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1065 Furta Dominikańska „Ucho igielne” w Sandomierzu

Ucho Igielne w Sandomierzu inaczej zwane Furtą Dominikańską, to jedyne zachowane do dzisiaj przejście w murach miejskich, które nie było zamykane na noc kratą, ale strzeżone przez strażników będących na ganku. Powstało, jak i całe obwarowania miejskie, w XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Jak wskazuje jego nazwa wybudowane było dla sandomierskich dominikanów, którzy mieli klasztor na sąsiednim wzgórzu. Biorąc pod uwagę fakt, że dwa razy dziennie musieli się modlić w klasztorze, w obrębie murów miejskich przy kościele p.w. Marii Magdaleny, oszczędzono im długiej drogi do Bramy Krakowskiej i wykonano to przejście. Kształtem przypomina "uszko od igły" stąd jego druga nazwa. Warto pokonać te kilkadziesiąt schodów aby przez Ucho Igielne wejść do miasta i ..... Zresztą to niespodzianka, zatem sprawdźcie sami co odkryjecie po przejściu przez to miejsce.


Miejsca sprzedaży:
> Stoisko z pamiątkami na Małym Rynku w Sandomierzu - (czynne sezonowo)


09.10.2021 - dostępny bez problemów
20.09.2021 - znaczek niedostępny
12.09.2021 - dostępny bez problemów
12.09.2021 - dostępny bez problemów
05.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Michał
ZT 1063, 1064, 1065
Znaczek niedostępny na żadnym ze stoisk na Małym Rynku. Kilka stoisk było nieczynnych mimo wizyty w sobotę przy pięknej pogodzie. Tego dnia w Sandomierzu tłum turystów.
Warto rozważyć zmianę lokalizacji znaczka np. na centrum IT gdzie można bez problemu kupić pozostałe znaczki związane z Sandomierzem
 
Miemiec Henryk
ZT 1065
Mimo obejścia całego Małego Rynku zaglądając na każde stoisko nie znalazłem znaczka. Znaczek nie do zdobycia.
 
Sławomir Dryś
Sławomir Dryś
ZT
Mimo starań i obejścia całego Małego Rynku, pokazując każdemu! sprzedającemu znaczek kupiony w IT jako wzór o co mi chodzi nie znalazłem nikogo kto wskazał by stoisko gdzie sprzedawane są znaczki. Byłem w Sandomierzu 6.07. 2021, około południa, w środku sezonu. Znaczek nie do zdobycia.
 
Kata Rina
Kata Rina
Re: ZT
Też mieliśmy problem ze znalezieniem konkretnego stoiska przy którym można byłoby nabyć znaczek, ale zasięgnęliśmy informacji w IT. Znaczek można kupić przy trzecim stanowisku po lewej stronie (idąc od strony IT)
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Ucho Igielne
Miejsce do robienia selfików :) Niestety w weekendy trzeba trochę odczekać na swoją kolej. Znaczek dostępny na Małym Rynku. Trzeba się trochę naszukać bo cały Mały Rynek to jedno wielkie stoisko z upominkami.