Na dzień dzisiejszy w Polsce są 992 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 992 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 952 Geopark - Kopalnia św. Jana w Krobicy

GPS: 50.929982 15.368478

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 952 Geopark - Kopalnia św. Jana w Krobicy

Geopark – Kopalnia św. Jana w Krobicy, to nieczynne już kopalnie, w których od XVI wieku wydobywano rudę cyny, a później także kobaltu. Kopalnia składa się z dwóch sztolni. Jedna z nich – sztolnia św. Jana powstała w XVI wieku, natomiast druga – św. Leopolda pod koniec wieku XVIII. Największe wydobycie przypadło na przełom XVI oraz XVII wieku. Próby eksploatacji miejscowych złóż czyniono do początku XIX wieku, a później także w czasie II wojny światowej i tuż po niej. Od 2013 roku działa w tym miejscu podziemna trasa turystyczna, która wyrobiskami sztolni Św. Leopold prowadzi do położonej 10 m wyżej sztolni Św. Jan, gdzie można obejrzeć zachowane pozostałości wyrobisk eksploatacyjnych rudy cyny. Charakter całej trasy oddaje realia dawnych kopalń. Jest to jedna z najstarszych udostępnionych do zwiedzania kopalni w Polsce. Geopark w Krobicy to także 13 różnych stanowisk połączonych fragmentami naziemnej trasy turystycznej o łącznej długości 8 kilometrów.


Miejsca sprzedaży:
> Kopalnia św. Jana w Krobicy, Krobica 90, 59-630 Mirsk


31.07.2020 - dostępny bez problemów
06.07.2020 - dostępny bez problemów
27.06.2020 - dostępny bez problemów
05.06.2020 - dostępny bez problemów
02.06.2020 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Danuta Świątek
Dana
Kopalnia św. Jana
Miejsce świetnie przygotowane dla turystów. Przewodnik wie wszystko na temat!
 
Sztygar
Kopalnia św. Jan
To chyba jedno z niewielu miejsc, gdzie prezentowane są rzeczywiste warunki pracy dawnych górników (ciasno, zimno, ciemno, niebezpiecznie...) - choć nie trudno tam o poczucie klaustrofobii, to chodniki podobno i tak nieco podwyższono i miejscami poszerzono żeby turyści mogli zwiedzić historyczne wyrobiska. Brawa dla przewodniczki Patrycji - wiedza, pasja, zaangażowanie - byle tak dalej!
 
Roman Binder
borsuk
Sztolnia
Pięknie zagospodarowane miejsce. Znaczek dostępny w Domku przed wejściem do sztolni w cenie 8 zł. Pani Patrycja wspaniale opowiada o tym miejscu.