Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1120
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1120!

No. 1059 Grób Pułkownika Francesco Nullo w Olkuszu

GPS: 50.276412 19.569727

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1059 Grób Pułkownika Francesco Nullo w Olkuszu

Francesco Nullo to jeden z niezwykłych uczestników Powstania Styczniowego. Urodził się w 1826 r. w Bergamo i choć zawodowo zajmował się handlem, to aktywnie włączył się w ruch rewolucyjny w ówczesnej Europie. Wziął udział w Wiośnie Ludów, gdzie poznał się z Giuseppe Garibaldim, rozpoczynając tym samym prace na rzecz zjednoczenia Włoch. Walczył u jego boku w czasie „Wyprawy Tysiąca” na Sycylię w 1860 r. Kiedy kilka lat później na ziemiach polskich wybuchło powstanie, wraz z niewielką grupą towarzyszy dołączył do oddziału płk. Józefa Miniewskiego, który na początku maja przekroczył granicę Galicji i Królestwa Polskiego. Pierwsza potyczka z jednostkami carskimi miała miejsce 4 maja, a następnego dnia powstańcy zostali zaatakowani pod Krzykawką. W tym właśnie starciu zostali rozbici, a Francesco Nullo poległ. Kilka dni później został on pochowany na cmentarzu w Olkuszu.  W sierpniu 1908 r. postawiono pomnik na tej ważnej mogile, ale jej poświęcenie nastąpiło dopiero w styczniu 1915 r. z inicjatywy Legionów Polskich. Wielokrotnie przy tym nagrobku spotykali się przedstawiciele dwóch narodów celem upamiętnienia wspólnej historii. 


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu, ul. Rynek 20, Olkusz


21.11.2021 - dostępny bez problemów
07.11.2021 - dostępny bez problemów
02.10.2021 - dostępny bez problemów
24.09.2021 - dostępny bez problemów
18.08.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1059
ZT dostępny w PTTK
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Grób Pułkownika Francesco Nullo w Olkuszu
Cmentarz zrobił na nas niesamowite wrażenie. Bardzo stare groby powstańcze z czasów Powstania Styczniowego w zaborze rosyjskim. Cmentarz nad wyraz z charakterem patriotycznym. Grób Pułkownika Francesco Nullo znajduje się w centrum cmentarza. Bardzo też polecamy przy okazji zwiedzania Sławkowa odwiedzić miejsce Bitwy pod Krzykawą ( 10 minut samochodem od centrum- kier północno-wschodni ) Można dojechać do miejsca śmierci Pułkownika gdzie znajduje się piękny spory obelisk upamiętniający poległych Powstańców. Pobyt w tym miejscu jest tym zwieńczeniem zdobycia znaczka z grobem Pułkownika Francesco Nullo. Jako ciekawostkę polecamy zapoznać się z V zwrotką włoskiego hymnu gdzie tak jak w naszym jest nawiązanie do Włoch, w hymnie włoskim jest nawiązanie do Polski.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Cmentarz
Znaczek do kupienia w PTTK bez problemu. Z odwiedzeniem grobu trochę gorzej bo wszystkie bramy cmentarza są zamknięte. Na szczęście od ulicy K. Wielkiego jest bardzo niski murek i można bez problemu przejść. Ciekawy i klimatyczny cmentarz.
 
Krzysztof Ulka
krist58
Re: Cmentarz
Tak jak kolega pisze, cmentarz pozamykany na trzy spusty (trzy bramy i trzy łańcuchy z kłódkami).Przejść murek na upartego można, jednak gdy pada deszcz nie radzę, gdyż murek jest zabezpieczony ukośnie położonymi śliskimi dachówkami.