Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1074
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1074!

No. 864 Jaskinia Raj

GPS: 50.825339 20.499137

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 864 Jaskinia Raj

Jaskinia „Raj” to jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju, zachwycając różnorodnością oraz bogactwem kalcytowych form naciekowych. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody. To tutaj znajdują się unikatowe w światowej skali skupiska stalaktytów, a cała jaskinia stanowi ponadto za niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne. Jaskinię „Raj” dla ruchu turystycznego udostępniono w 1972 roku. Jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. Rozpoczyna się ona w pawilonie ekspozycyjnym, gdzie turysta wprowadzany jest w tematykę krasu. Ponadto może tu poznać narzędzia człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinię oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Następnie poprzez śluzę zabezpieczającą mikroklimat jaskini trafia się do właściwej jaskini gdzie oprócz Komory Złomisk możemy podziwiać kolumny naciekowe w Sali Kolumnowej czy gromady stalaktytów w Sali Stalaktytowej. Cała trasa turystyczna jest oświetlona przez co jej zwiedzanie należy do bardzo komfortowych. 


Miejsca sprzedaży:
> Punkt sprzedaży pamiątek przy Jaskini Raj


01.05.2021 - dostępny bez problemów
02.10.2020 - dostępny bez problemów
25.08.2020 - dostępny bez problemów
22.08.2020 - dostępny bez problemów
25.06.2020 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mariusz Chmura
Mariusz Chmura
ZT 864
Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami. Cena 10zł :(
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 864 Jaskinia Raj
Piękna jaskinia którą trzeba zwiedzić po koniecznej rezerwacji. Sklepik niestety był zamknięty.Brak możliwości robienia zdjęć za dodatkową opłatą nawet bez lampy błyskowej.
 
Dominik
Zt 864
Są, dobrze wyeksponowane, 8 zł.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w budce z pamiątkami przy parkingu. Cena nadal 8zł. W drugiej budce przy wejściu do jaskini można zdobyć pamiątkową pieczątkę.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 864
Stojak ze znaczkami widoczny w punkcie z pamiątkami przy Centrum Neandertalczyka i przy wejściu na ścieżkę do jaskini. Cena ZT spadła do 8 zł.
Jaskini nie trzeba reklamować, warto ją zobaczyć.
 
Admin ZT
Admin ZT
cena znaczka
Po naszej interwencji zarządca obiektu obiecał zmniejszyć cenę znaczka do ogólnie przyjętej w całej Polsce. Zachęcamy do zwiedzania jaskini.
 
Agata Nikodem
Agata Nikodem
ZT 864
Przede wszystkim ZT w cenie, o zgrozo 10 zł, masakra jakaś czy co? Dojazd do jaskini łatwy, przy Centrum Neandertalczyka duży parking - 5 zł za cały pobyt (jeżeli jest rezerwacja biletów). Przy Neandertalczyku kiosk z pamiątkami, gdzie jest ów kosmicznie drogi ZT. Trzeba przejść ok. 250 m asfaltową dróżką do wejścia. Sama jaskinia mała, ale z bogatą szatą naciekową, przewodnicy super opowiadają, dzieci z pewnością się nie nudzą.
 
Maciek
Macius
A samanta już byla
 
Admin ZT
Admin ZT
Re: Macius
Głupie komentarze to sobie możecie wypisywać na lodówce w domu. Tu nie ma na nie miejsca.