Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1074
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1074!

No. 983 Kaskady Rodła – Wisła Czarne

GPS: 49.619965 18.986418

Góry, schroniska

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 983 Kaskady Rodła – Wisła Czarne

Kaskady Rodła to zespół 25 naturalnych progów rzecznych na Białej Wisełce w Beskidzie Śląskim, ich wysokość waha się od 0.5 do 5 metrów. Pomysłodawcą nadania nazwy „Kaskady Rodła” był Jan Krop. Rodło było symbolem Związku Polaków w Niemczech, organizacji działającej na terenie Rzeszy od 1922 roku. Ponieważ członkowie związku nie mogli się posługiwać godłem polskim, w 1933 roku wprowadzony został symbol w kształcie odwróconej literki Z przedstawiającej bieg Wisły jako kolebki narodu Polskiego z zaznaczonym kreseczką Krakowem jako siedliskiem kultury polskiej. Kaskady Rodła można oglądać idąc niebieskim szlakiem pieszym na Baranią Górę z Wisły Czarnego lub ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą na Baranią Górę. Przy wodospadach możemy spotkać 22 punkt ścieżki dydaktycznej.


Miejsca sprzedaży:
> Schronisko Górskie PTTK Przysłop pod Baranią Górą, ul. Czarna Wisełka 8


12.03.2021 - dostępny bez problemów
01.08.2020 - dostępny bez problemów
30.07.2020 - dostępny bez problemów
25.07.2020 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Kaskady Wisły
Znaczki są w schronisku. Na półce na prawo od baru. Jest ich cały koszyczek więc starczy na czas jakiś :-) . Myśmy wybrali się czarnym szlakiem od parkingu opodal Wisły - Czarne. Bardzo malownicza trasa z szumiącą obok Wisełką. Spacerowa. Dopiero gdy wchodzimy na szlak czerwony jest bardziej strome podejście - tak z około 20 min. A potem znowu spacerowo.
 
Maciek
Maciek
Kaskady Rodła
Przebywam obecnie na urlopie w Szczyrku. Kiedy zobaczyłem poranną informację o premierze nowego ZT pomyślałem - rewelacja, nareszcie jest okaza zdobyć ZT w dniu premiery.

Nic z tego, po dwóch godzinach marszu do schroniska Przysłop okazuje się, że nikt nic o nowym znaczku nie wie. W końcu trafiłem na pana, który 'wie, o co chodzi', pan poszedł na zaplecze sprawdzić, czy może jednak przyszły. Według informacji pana, przyszły znaczki numer 65, z Baranią Górą, znaczka 983 brak.

Doskonale rozumiem, że nikt nie jest jasnowidzem i ciężko powiedzieć, co się dzieje z niewielką przesyłką kilkaset km dalej. Ale wtedy może zanim opublikuje się na oficjalnej stronie informację o nowym ZT warto zweryfikować, czy jest on faktycznie możliwy do zakupu. Albo zamiast pisać 'zdobywać go możecie od zaraz, bo już dotarły na miejsce', napisać uczciwie - znaczki z centarli wysłaliśmy, co z nimi dalej - nie wiemy. To w jaki sposób zostało to przedstaione rano, to jest niestety wprowadzanie ludzi w błąd.