Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1176
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1176!

No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy

GPS: 51.537277 14.727564

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy

Kolejowy most graniczny na Nysie Łużyckiej w Łęknicy, wybudowany został w 1907 roku i jest dziś jedynym, a zarazem najciekawszym miejscem, które przypomina o czasach działania kolei na Łuku Mużakowa. Most ma 186,4 m. długości  i składa się z ośmiu łukowych sześciopolowych przęseł kratownicowych o długości 22 m. oraz jednego przęsła skróconego o dł. 10,4 m. Konstrukcja wsparta jest na dwóch żelbetowych przyczółkach i ośmiu podporach, z których przy normalnym stanie Nysy Łużyckiej dwie na stałe zanurzone są w wodzie.  Sprawą unikatową był  fakt jazdy po łuku, skierowanym na południowy – zachód, ponieważ most połączył trakty  dochodzące do rzeki  z różnych kierunków, tworzących wzajemnie kąt prosty.  Most, w wyniku działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu. Odremontowany został w 1954 r. lecz regularnego ruchu nie przywrócono. Po likwidacji linii kolejowej Łęknica – Raduszec Stary rozebrano torowisko, a na nasypie kolejowym w ramach transgranicznego projektu „Przygoda z Nysą” w 2014 r. zrewitalizowano most kolejowy w Łęknicy i dostosowano do pieszo-rowerowego ruchu tworząc ścieżkę rowerową o dł. 37 km z Bad Muskau przez Łęknicę, Trzebiel, Tuplice do Brodów.  Dzięki temu  Łęknica i Bad Muskau stały się euro regionalnym węzłem ścieżek rowerowych Lubuskiego z Saksonią i Brandenburgią.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, ul. Hutnicza 25, Łęknica (znaczek dostępny po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 530 365 800)
> Zajazd Park, ul. Kościuszki 15 Łęknica

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy

10.07.2022 - dostępny bez problemów
29.06.2022 - dostępny bez problemów
16.06.2022 - dostępny bez problemów
01.05.2022 - dostępny bez problemów
09.10.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 438
Miejsce bardzo ciekawe. Komplet znaczków /6ZT+ZO/ dostępny w IT. Cena 8 zł
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Ostatni komentarz Pana Huberta z 05.2019.
Najnowszy mój z 10.2020. Prawie 1,5 roku różnicy.
Gdzie są Ci wszyscy, którzy odhaczyli Znaczek? Tak ciężko napisać kilka słów?
Nikt nie oczekuje wypracowania. Wystarczy opisać dostępność Znaczka albo swoje wrażenia. Luuuudzie!

Osobiście polecam IT Geoparku ale po uprzednim telefonie.
Od razu można zdobyć wszystkie Znaczki Turystyczne i Okolicznościowy.

Sam most kolejowy ładnie odrestaurowany (całą historia przedstawiona na tablicach wzdłuż mostu) ale już by się przydało odmalowanie.
Mimo wszystko robi wrażenie a aleja, którą się do niego idzie jest bardzo przyjemna. Zresztą u jej początku stoi budynek Stowarzyszenia Geoparku.
 
Hubert A.
Hubert
Most
Ciekawy obiekt, który bardzo zainteresował rodzinnego wielbiciela kolejowych budowli. Cieszy to, że gmina wykorzystała most w ten sposób i widać, że nie były to pieniądze wywalone w błoto, bo amatorów spacerów i rowerowych przejażdżek nie brakuje. A i widoki z tego mostu zdecydowanie lepsze niż z drogowego :-)
 
Marek Gieniusz
Vilku
W Punkcie Informacji Turystycznej
Pakiet znaczków Łęknickich + 1 okolicznościowy.
Miła obsługa, info że nowa partia znaczków w drodze, jeden trafił mi się jako ostatni..
Polecam wcześniejszy kontakt telefoniczny
 
Zygmunt Stasiak
Lutek 53
ZT
Szkoda że Informacja czynna tylko środa-niedziela
i tylko wtedy kupicie znaczki!!!
 
Roman
Roman
Pouze v I, v Zajazd Parku nebyla
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.438
Znaczek udało się zdobyć w cenie 7 zł w Zajeździe Park w Łęknicy w trakcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Most zaliczyliśmy trzykrotnie: rowerem, pieszo i kajakiem i za każdym razem nas zachwycił. Zresztą piękny jest jak cała okolica.
 
Rafał z Iłowej
ZT most Łęknica
No to koleżanka Samanta musiała kupić ostatni, gdyż jak jak byłem w Zajeździe - dostałem info, że "znaczki wyszły". Punkt informacji turystycznej zamknięty na 3 spusty.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w Zajeździe, stojaczek że znaczkami dobrze widoczny na ladzie. Cena 7zł. Most wygląda ciekawie zarówno od polskiej jak i od niemieckiej strony.
 
Waldemar Dejnega dejnegaw
dejnegaw
Łęknica
Pani sprzedawczyni musiała przez pewną chwilę poszukać znaczka w różnych zakamarkach, ale na szczęście udało się. Most i jego funkcjonowanie naprawdę świetne.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 438
ZT dostępny w standardowej cenie w Zajeździe razem z innymi lokalnymi znaczkami. Na moście umieszczone tablice informacyjne, natomiast w nawierzchni, w kilku miejscach, pozostawiono otwory, przez które można zobaczyć szczegóły konstrukcyjne budowli.