Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

GPS: 50.728991 18.439867

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

Drewniany kościół św. Walentego w Dobrodzieniu został wybudowany w 1630 roku, w miejscu, w którym wcześniej istniał inny kościół zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Współczesny kościół o konstrukcji zrębowej wzniesiony został na podmurówce. Posiada czołową wieżę usytuowaną nad prostokątnym przedsionkiem. Wieża nakryta jest daszkiem namiotowym i zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Zarówno dach jak i elewacja kościoła kryte są gontem. Jest to świątynia jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Barokowe wyposażenie tworzy m.in. polichromowany i złocony ołtarz główny  pw. św. Walentego, ufundowany w 1644 roku przez  Adama Wilhelma Dobrodzieńskiego. Na uwagę zasługuje także pochodząca z I poł. XIX w. szafa organowa oraz krucyfiks ołtarzowy. Kościół św. Walentego jako jeden z nielicznych zabytków cudem ocalał z wielkiego pożaru miasta w 1846 roku. 


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień


12.06.2020 - dostępny z małymi problemami
26.05.2020 - dostępny bez problemów
24.05.2020 - dostępny bez problemów
22.05.2020 - dostępny z małymi problemami
15.05.2020 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Dobrodzień
Potwierdzam poprzedni wpis - dzięki Pani z Domu Kultury znaczek jest do zdobycia. Pani telefonicznie zdradzi nam drogę przez zasieki i wertepy remontowe. Poza starym Kościółkiem warto obejrzeć kapliczkę znajdującą się na cmentarzu - są tam tablice z nazwiskami poległych w I i II wojnie światowej z Dobrodzienia i okolic.
 
porko
porko
Panie są bardzo miłe, do domu kultury można wejść z pieskiem pomijając '' płoty'' bo jest remont.Znaczek dostępny bez problemu. Wystarczy zapytać czy można przyjechać. Panie zapraszają
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Znaczki i pieczątki do nabycia w Informacji Turystycznej w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień. Niech nikogo nie zraża to, że budynek jest w remoncie otoczony płotem. Wystarczy zadzwonić do Ośrodka Kultury i Sportu w Dobrodzieniu, gdzie miłe Panie czekają z kolekcją znaczków i piczątką.