Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1135
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1135!

No. 440 Miasto Łęknica

GPS: 51.534847 14.740415

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 440 Miasto Łęknica

Łęknica to najmniejsza gmina miejska woj. lubuskiego, liczy 2600 mieszkańców. Położona jest na wysokości 155 m n.p.m. nad graniczną Nysą Łużycką, na terenie historycznych Łużyc. Miejscowość utworzona została po II wojnie światowej  z prawobrzeżnego Bad Muskau (łuż. Mużaków) oraz dawnej wsi Lugknitz.  W 1956 r. stała się osiedlem, a w 1969 r. uzyskała prawa miejskie.  Miasto było  ośrodkiem  przemysłowego przetwarzania miejscowych surowców: węgla brunatnego, glin i iłów ceramicznych oraz piasków szklarskich. Po przemianach społeczno-ustrojowych cały przemysł w Łęknicy upadł. Na terenach przy moście granicznym powstał największy na zachodniej granicy Polski bazar tzw. Manhattan. Miasto powoli zmieniało swój charakter na handlowo-usługowo-turystyczny.  Łęknica stanowi  ważny euroregionalny węzeł ścieżek rowerowych, leży na początku drogi krajowej nr 12 oraz posiada pięć mostów granicznych na Nysie Łużyckiej. Jako miejscowość o znaczących nie tylko w Polsce walorach turystycznych, Łęknica „odkryta” została dopiero po 1990 roku. W tym czasie udokumentowano istnienie Parku Mużakowskiego również po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej oraz osobliwości geologiczno-górnicze na tzw. Łuku Mużakowa. Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a atrakcje geologiczno-górnicze uzyskały status Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. To właśnie tymi walorami  i różnorodnymi krajobrazami Łęknica zachwyca i przyciąga liczne rzesze turystów.


Miejsca sprzedaży:
> Zajazd Park, ul. Kościuszki 15 Łęknica
> Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, ul. Hutnicza 25, Łęknica (znaczek dostępny po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 530 365 800)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 440 Miasto Łęknica
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 440 Miasto Łęknica

01.05.2022 - dostępny bez problemów
25.09.2021 - dostępny bez problemów
14.08.2021 - dostępny bez problemów
30.05.2021 - dostępny bez problemów
31.10.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 440
Komplet znaczków /6ZT+ZO/ dostępny w IT. Cena 8 zł
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Wszystkie Znaczki dostępne w IT Geoparku Łuk Mużakowa.
Zdecydowanie zalecam zadzwonić przed wizytą.
Nam się udało i kupiliśmy komplet ZT (bez wieży widokowej bo tę mieliśmy wcześniej) i Znaczek Okolicznościowy.

Miasteczko samo w sobie typowe jak większość miast przygranicznych.
Wpakować się w Targ to przekleństwo.
Zdecydowanie wygrywa tutaj Geopark Łuk Mużakowa, który jest największą atrakcją okolicy.
 
Hubert A.
Hubert
Łęknica
Niewielka miejscowość, ale z ogromnymi możliwościami turystycznymi, które wykorzystuje umiejętnie gdzie tylko się da. Dwa dni na zwiedzanie okolic to za mało, a i sama Łęknica warta jest zdeptania. Niestety każdy kij ma dwa końce i nam osobiście najbardziej zapadł w pamięci "Manhattan" z wszechobecnymi budkami, targowiskami, papierosami. Dla nas bez tej części miasteczko prezentowałoby się o wiele lepiej, zresztą wystarczy przejść 200 metrów na niemiecką stronę, by się o tym przekonać. Niemniej jednak miasto trzeba zobaczyć, Manhattan również bo to w końcu jego część :-)
 
Roman Binder
borsuk
Łęknica
Znaczek dostępny w Informacji Turystycznej. Fantastyczna obsługa jak również pełna informacja dotycząca miasta i parku.
 
Marek Gieniusz
Vilku
W Punkcie Informacji Turystycznej
Pakiet znaczków Łęknickich + 1 okolicznościowy.
Miła obsługa, info że nowa partia znaczków w drodze, jeden trafił mi się jako ostatni..
Polecam wcześniejszy kontakt telefoniczny
 
Zygmunt Stasiak
Lutek 53
Szkoda...
Szkoda że nikt nie podał informacji żeby nie przyjeżdzać w poniedziałki i wtorki bo nie zakupicie znaczków Nieczynna Informacja!!!
 
Adam Ptaszyński
Ptasior
Szkoda...
Jak widzę ZT w Leknicy, poza znaczkowymi imprezami, to raczej wyprawa bez zdobycia ZT. Tak było i dzisiaj. ZT 440 brak a na wieszaku w Zajazd Parku były 3 ostatnie znaczki (na numery nie zerknąłem)
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.440
Znaczek zdobyty w dniu premiery, w cenie 7 zł, w trakcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Ukłony dla wspaniałych organizatorów, którzy zawsze sprawiają, że do Łęknicy chce się wracać i czujemy się tam jak w domu. Łęknica to raj do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, ale też i kajakowej. I kto by pomyślał, że taka mała miejscowość ma tyle do zaoferowania.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 440 Miasto Łęknica
Miasteczko Łęknica to raj dla turystyki pieszej, rowerowej a ostatnio i spływów kajakami czy pontonami po malowniczej rzece granicznej Nysie Łużyckiej. Położone wśród zieleni Miasto, z którego jest blisko do Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa turysta może tu aktywnie wypocząć. Polecam a znaczek "zdobyty" na II Łużyckim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT
 
EWA I JACEK Kołobrzeg
EWA I JACEK Kołobrzeg
Łękica
Znaczek świeżutki prosto z pod matrycy. II Łużyckie Spotkanie Kolekcjonerów ZT, moje pierwsze wśród Braci znaczkowej. Miła atmosfera, dobra organizacja, klimatyczne miejsce warte polecenia. Łęknica zdobyta.