Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1074
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1074!

No. 991 Most kamienny w Bardzie

GPS: 50.505469 16.736669

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 991 Most kamienny w Bardzie

Bardo przez wieki położone było przy głównym szlaku komunikacyjnym, łączącym stolicę Dolnego Śląska z Czeską Pragą i Wiedniem. Przez most na Nysie Kłodzkiej przeprawiali się podróżujący tędy kupcy, wojowie, królowie, pielgrzymi i liczni podróżnicy. Pierwszy most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i taki stał przez kilka wieków. Budowę kamiennego mostu ukończono w 1589 r. Ostateczny swój wygląd w stylu gotyckim otrzymał po przebudowie w 1909 r. W czasie działań wojennych most uległ zniszczeniu, wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. W ten sposób z mostu zniknęły dwie figury: jedna przedstawiająca św. Jana Nepomucena, druga Chrystusa Ukrzyżowanego. Most odbudowano w 1950 r. jednakże bez figur. Ciekawostką jest, iż w 1997 r. most oparł się wielkiej powodzi, gdy fala kulminacyjna mierzyła 11 m, a rzeka przelewała się górą mostu, zrywając niektóre z kamiennych płyt. 25 maja 2019 r. na kamienny most w Bardzie powróciła figura św. Jana Nepomucena. Fundatorami figury są: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Dolnośląski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Bardo, Krzysztof Żegański. 


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, Plac Wolności 4, Bardo

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 991 Most kamienny w Bardzie

11.05.2021 - dostępny bez problemów
15.02.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
11.10.2020 - dostępny bez problemów
26.09.2020 - dostępny bez problemów
25.09.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Tomasz Ryczek
Ryku
zamkniete
Niestety informacja turystyczna zamknięta.
 
Hubert A.
Hubert
Most Kamienny
Ciężko mi dzisiaj zliczyć ile razy dreptałem po tej budowli. Tym razem pretekstem do powrotu był kolejny znaczek turystyczny. Jak wiadomo od niedawna na moście znajduje się figura św. Jana Nepomucena i to jest kolejna turystyczna atrakcja Barda. Miasto wciąż się zmienia, ostatnio zyskało nową, granitową nawierzchnię ulic i dzięki temu chętnie się tu wraca, choćby tylko w ramach krótkiego odpoczynku w trasie.
 
Sławomir Dryś
Sławomir Dryś
most
Zawsze piękny, ale od maja 2019 ma swoją najpiękniejszą ozdobę - mojego kochanego Jana Nepomucena
 
Danuta Świątek
Dana
Bardo
Następny ciekawy obiekt w Bardzie. Gdyby nie ZT, nie przyjrzałabym się dokładnie temu miejscu :-)
Podczas poprzednich wizyt w miasteczku przechodziło się tędy...
 
Grzegorz Kaczmarczyk
991
Piękny zabytkowy most pod którym płynie piękna rzeka Nysa Kłodzka na której odbywają się spływy pontonowe. Idealne miejsce na letnie upalnie dni. Znaczki w punkcie informacji turystycznej w cenie 8 zł plus cztery pieczątki .