Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1176
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1176!

No. 1121 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

GPS: 50.972307 21.489962

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1121 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

W 1922 roku w Krzemionkach odkryto zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.). Wkrótce rozpoczęto organizować w tym miejscu rezerwat archeologiczny, a później także muzeum. Pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię ok. 80 ha, na której znajduje się ok. 4 tysiące kopalń. Największe z nich mają głębokość 10 m, a powierzchnia podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. W tutejszym rezerwacie archeologicznym prześledzić można większość dawnych technik pozyskiwania krzemienia, wydobywanego zarówno w małych jamach, jak i skomplikowanych kopalniach. Ponadto turyści mogą podziwiać kopalnie, wędrując podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Obejrzeć można także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny. Z uwagi na wyjątkowe walory kopalne Krzemionki uznane zostały za Pomnik Historii Polski, a w lipcu 2019 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Sudół 135a, Ostrowiec Świętokrzyski


25.09.2022 - dostępny bez problemów
24.08.2022 - dostępny bez problemów
16.08.2022 - dostępny bez problemów
08.08.2022 - znaczek niedostępny
27.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
kopalnia
Byłem tu ponad 10 lat temu i cieszę się, że odwiedziłem ponownie. Dużo zmieniło się na plus. Zwiedzanie trzeba wcześniej zarezerwować. Nawet teraz było sporo ludzi a podobno na niektóre weekendy w lato już teraz nie ma miejsc. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Zaczyna się od multimedialnej wystawy, następnie spacer po terenie kopalni, zejście do podziemnej trasy turystycznej i na koniec historyczna osada. ZT dostępny w kasie. Można też kupić ciekawe wydawnictwa i pamiątki z krzemienia.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
1121
Na zwiedzanie muzeum należy przeznaczyć około 3 godzin. Mnie się udało bez wcześniejszej rezerwacji ale w sezonie może być to trudne. Świetna wystawa interaktywna, w której czegokolwiek nie dotkniesz to dostarcza ciekawych informacji. Trafiłem na przemilego przewodnika także pół kilometra korytarzami kopalnianymi minęło w mgnieniu oka. Znaczek do nabycia w kasie muzealnej ale tez widoczny w gablocie z pamiątkami .