Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1135
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1135!

No. 1088 Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

GPS: 50.638932 20.304348

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1088 Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w 1962 r. w wyniku przekazania Państwu przez rodzinę Przypkowskich zbiorów gromadzonych od kilku pokoleń. Jedna z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników astronomii. Zawiera niemal wszystkie typy zegarów słonecznych używanych od XVI w. po czasy współczesne. Oprócz nich prezentowane są instrumenty gnomoniczne, klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne. Feliks Przypkowski, lekarz z wykształcenia, z zamiłowania astronom, kolekcjonował zegary słoneczne i sam je konstruował. W rozwijaniu tej nietypowej pasji pomagał mu syn Tadeusz, pierwszy dyrektor muzeum. Zwiedzający mogą dziś obejrzeć dawne mieszkanie rodziny z początku XX w. - gabinet lekarski Feliksa, salon, bibliotekę, jadalnię, sypialnię i kuchnię. W drugiej kamienicy wnętrza są stylizowane na pałacowe apartamenty. Tutaj eksponowane są zabytkowe meble i rzemiosło artystyczne z XVI-XIX w., a także zespół rokokowych kurdybanów z połowy XVIII w. Zbiory uzupełnia biblioteka starodruków oraz kolekcja grafiki i ekslibrisu, licząca obecnie około 25 tys. znaków książkowych i grafik od XVI do XX w.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, pl. T. Kościuszki 7-8, Jędrzejów


14.11.2021 - dostępny bez problemów
07.11.2021 - dostępny bez problemów
10.10.2021 - dostępny bez problemów
03.10.2021 - dostępny bez problemów
12.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 1088
Uwielbiam takie kameralne muzea, jestem bardzo zadowolony Pani ciekawie opowiadała historie rodziny Przypkowskich. Pewnie jakby nie ZT nigdy bym tu nie trafił i nie poznał tak ciekawej postaci jak Pan Feliks
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 1088 Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Znaczek dostępny w kasie muzeum - warto zwiedzić z powodu kolekcji zegarów, wejście co pół godziny. Kto nie ma ochoty na zwiedzanie wnętrz, może odpocząć w Ogrodzie Czasu.