Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1135
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1135!

No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie

GPS: 52.262454 19.562232

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie

Wieś Oporów w powiecie kutnowskim, wzmiankowana już od XIV w., była siedzibą rodową znamienitych wojewodów łęczyckich: Mikołaja i Piotra z Oporowa oraz Władysława Oporowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. To oni w 1 poł. XV stulecia wznieśli małą późnogotycką rezydencję obronną, usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek w doskonałym stanie przetrwał do dzisiaj i jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX w. spowodowały tylko niewielkie zmiany nie zacierając średniowiecznego charakteru zamku obronnego. Zamek w Oporowie otoczony zabytkowym parkiem jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków gotyckich w Polsce. Od 1949 roku mieści się w nim muzeum wnętrz stylowych. Za swoją działalność na polu ochrony dóbr kultury Muzeum – Zamek w Oporowie otrzymało srebrny medal dla Zasłużonych Kulturze Gloria Artis i III nagrodę w prestiżowym konkursie „Sybilla 2001”. Placówka wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów. 


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum – Zamku w Oporowie (kasa biletowa), Oporów 34

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum - Zamek w Oporowie

15.05.2022 - znaczek niedostępny
29.04.2022 - znaczek niedostępny
23.04.2022 - znaczek niedostępny
27.02.2022 - znaczek niedostępny
07.01.2022 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mateusz
936
Znaczków brak. Pani w kasie nawet nie wiedziała o co chodzi. Nie mniej jednak zamek i otaczający go park to piękne, klimatyczne miejsce. Warto odwiedzić a znaczek zamówić przez internet.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
zamek i znaczek
Zamek, a właściwie zameczek, pięknie położony i kameralny. Znaczka niestety brak. Sprzedający bilety informował, że znaczki jakoby zostały zamówione, ale jeszcze nie dotarły. Być może wymówka, bo chwilę potem skarżył się, że "zbieracze" przychodzą tylko po znaczek i nie zwiedzają, nawet wtedy, kiedy zwiedzanie jest darmowe (poniedziałki). Ludzie, co z wami!? To nie zamek w Malborku, gdzie trzeba poświęcić pół dnia, a i to mało. Wnętrza można obejść w mniej niż pół godziny, jak komuś śpieszno. My spędziliśmy więcej i nie żałujemy, bo trochę ciekawostek było. Znaczek zamówimy w Centrali.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
936
Pięknie położony zamek i pięknie zachowany jak na średniowieczny rodowód . Duze wrażenie robi ogromny park w którym ów zamek się znajduje. Znaczki widoczne w kasie muzealnej w cenie 7 zł. W Oporowie dość ciekawym obiektem jest kościół z klasztorem oo. paulinów.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Bardzo kameralnie
Pięknie położony niewielki zamek otoczony wodą - dostać się do niego można tylko po drewnianym moście. Eksponatów nie ma za dużo, ale atmosfera panuje wspaniała, można spokojnie i bez pośpiechu zwiedzać wnętrza.
Polecam również odpocząć w rozległym parku - cisza, spokój i śpiew ptaków.
 
MW
.....................................
Zamek w którym niegdyś Komisarz Olgierd Halski rozbijał fabrykę amfetaminy.... Muzeum wznowiło działalność, co pozwala poza zwiedzeniem na zasilenie kolekcji... Cena ZT - 7 zł.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Oporów
Niewielki zameczek, który zachował oryginalny średniowieczny charakter. Do zobaczenia kilka komnat, dziedziniec i kaplica (bardzo surowa) na krużgankach. Zamek otoczony fosą i parkiem. Ciche, spokojne i urocze miejsce. Znaczek do kupienia w kasie - bez problemu.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 936
Nie była to nasza pierwsza wizyta w Zamku, ale pierwsza gdzie nagrodą za zwiedzanie miał być Znaczek Turystyczny dodatkowa atrakcje stanowił czas korona wirusa. Ciężkie jest zwidzenie w epoce korona wirusa zasłonięty nos i usta odstępy, ale życzliwa atmosfera w muzeum powoduje, że te utrudnienia są mniej bolesne. Na zewnątrz zamek jest otoczony fosą i parkiem ze starymi drzewami. Intensywny śpiew wron sprawia, że człek patrzy w niebo czy nie spada na niego szczęście zamiast podziwiać piękno odbijającego się zamku w wodzie. Miejsce polecam można tu wypocząć. Cena znaczka 7 zł. Zalecana płatność kartą, choć sam musiałem zapłacić gotówką gdyż się kasa pomyliła.