Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 963 Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce

GPS: 53.405715 23.496819

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 963 Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce

Muzeum Ziemi Sokólskiej znajduje się w centrum miasta Sokółka, w zabytkowym budynku, powstałym w XVIII wieku, w czasach rządów na tych ziemiach nadwornego podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza. Do dyspozycji zwiedzających są trzy stałe ekspozycje tematyczne: historyczna, etnograficzna i tatarska oraz sala wystaw czasowych. Dział historyczny przybliża historię miasta oraz prezentuje pamiątki ofiarowane przez Sokółczan. Na szczególną uwagę zasługuje sztandar Związku Strzeleckiego i jego niezwykła historia. Dział tatarski upamiętnia Tatarów, zamieszkujących te tereny od 1679 roku, kiedy to król Jan III Sobieski przyznał im wsie znajdujące się niedaleko Sokółki. Wystawa prezentuje pamiątki związane z religią, kulturą i historią tatarów polskich. W dziale etnograficznym prezentowane są przedmioty z zakresu podstawowych zajęć ludności wiejskiej; rolnictwa, hodowli oraz różnych rzemiosł. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja wełnianych dywanów dwuosnowowych wykonanych na warsztatach tkackich oraz krajki - wąskie pasy barwnie tkane w geometryczne wzory. Dział posiada także zbiór mebli ludowych i innych przedmiotów stanowiących wyposażenie wnętrza mieszkalnego.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce, ul. Piłsudskiego 2


13.06.2020 - dostępny bez problemów
12.06.2020 - dostępny bez problemów
10.06.2020 - dostępny bez problemów
15.05.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
muzeum
Ciekawe muzeum prezentujące historię miasta, historię Tatarów zamieszkujących okolice od XVII wieku oraz etnografię Sokólszczyzny. Jest również punktem IT więc można dowiedzieć się ciekawostek o mieście i okolicy oraz zaopatrzyć w turystyczne wydawnictwa. Oprócz odwiedzin muzeum warto również pospacerować po mieście i obejrzeć miejscowe zabytki. ZT dostępne w muzeum bez problemu.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
963
Muzeum niewielkich rozmiarów pokazujące w zasadzie trzy działy : historyczny, etnograficzny i tatarski , który zrobił na mnie największe wrażenie . Obsługa bardzo miła, a znaczki w cenie 8 zł widoczne w gablotce z innymi pamiątkami. Wychodząc z muzeum naszym oczom ukazuje się wspaniała cerkiew , która mogłaby się doczekać znaczka.