Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1120
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1120!

No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza

GPS: 50.332816 19.622904

Trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza

Został utworzony w 2008 r. Ochroną prawną objął najcenniejsze obiekty przyrody ożywionej i nieożywionej, będące częścią wiekowych lasów, jakie kiedyś otaczały Olkusz od północy. Stanowi obszar leśny ciągnący się między miejscowościami Jaroszowiec i Pazurek. Obejmuje teren prawie 188 ha i jest położony na terytorium Parku Krajobrazowego „ Orlich Gniazd” i obszaru Natura 2000 „Jaroszowiec”. Największą powierzchnię rezerwatu porasta buczyna sudecka, gdzie w runie leśnym rośnie chroniony i rzadko spotykany żywiec dziewięciolistny, a także miesiącznica trwała i czosnek niedźwiedzi. Wilgotne i chłodne północne stoki porasta jaworzyna górska. Łącznie na terenie rezerwatu występuje ponad 300 gatunków roślin naczyniowych, w tym przeszło dwadzieścia gatunków chronionych. Spośród roślin chronionych można tu spotkać między innymi; języcznik zwyczajny, lilię złotogłów, wawrzynek wilczełyko oraz rzadko spotykane storczyki. Jednocześnie na terenie rezerwatu występuje przeszło 100 gatunków zwierząt a także około 4000 gatunków grzybów, w tym 24 objętych ochroną. Niezwykłą atrakcją są potężne Zubowe Skały, najwyższe (440 m n.p.m.) miejsce rezerwatu. Wapienne ostańce o fantazyjnych formach i kształtach tworzą prawdziwe skalne miasto. Przez teren rezerwatu prowadzi przyrodniczo – leśna ścieżka dydaktyczna, tworząca 5 km pętlę.


Miejsca sprzedaży:
> W sezonie turystycznym znaczek dostępny w kasie zamku w Chacie Kocjana. Po sezonie (od listopada do połowy kwietnia) znaczek dostępny w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 588 Rezerwat Przyrody Pazurek k. Olkusza

25.11.2021 - znaczek niedostępny
07.11.2021 - dostępny bez problemów
05.10.2021 - dostępny bez problemów
25.09.2021 - dostępny bez problemów
18.08.2021 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Adam
saddam
ZT 588
Znaczek dostępny w kasie zamku Rabsztyn. Cena - 8 zł. Dostępne również znaczki nr 581 i 586
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 588
Znaczek dostępny w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32. Rezerwat trochę smutno prezentuje się w późnojesiennej szacie, ale warto trochę przewietrzyć kości w terenie.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
09.05.2018
Znaczek dostępny w Chacie Kocjana. Sam rezerwat jest ciekawy a szczególnie malownicze skały.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Znaczek dostępny w chacie kocjana.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Znaczek dostępny w chacie kocjana.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 588
Świetne miejsce na relaksacyjny spacer i pobycie sam na sam z przyrodą. Zubowe Skały przypominały mi trochę, ciężkowickie Skamieniałe Miasto.
 
Robert Romanowski
ROBAS
pazurek
okres zimowy. miejsce niestety zamkniete
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Pazurek
Piękny bukowy las urozmaicony skałkami. Rosną w nim piękne kanie. Znaczek dostępny w zamku w Rabsztynie.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia na Zamku, w cenie 7 zł. A na spacer po rezerwacie jedziemy nieco dalej. Może dzisiaj nie był to typowy letni dzień, ale i tak było warto tam pojechać.
 
and73mar
Pazurek
Znaczek kupujemy na zamku Rabsztyn (na zamku - nie przy parkingu!) ale na uspokajający spacer w bukowym lesie jedziemy kawałek dalej. My do rezerwatu Pazurek zawitaliśmy od strony starego dworca w Jaroszowcu. Jest tam dogodny parking i pomocna tablica z mapką rezerwatu. Poruszamy się zielonym szlakiem. Najpierw wzdłuż torów do podziemnego przejścia na perony. My oczywiście przechodzimy na drugą stronę torów kolejowych i dalej leśną ścieżką aż do granicy rezerwatu. Już przy tablicy informującej nas że wkraczamy na tereny chronione można się zorientować iż las robi się "inny" - lasy bukowe wytwarzają specyficzny mikroklimat bardzo korzystny dla zdrowia. Po chwili miniemy pierwszą potężną skałę - Strażnika. Do Zubowych Skał od granicy lasu jest może 20 min.  A można pójść dalej i zaliczyć pełną 5 kilometrową pętlę. A gdyby po pazurkowym spacerze zostało Wam jeszcze trochę czasu to nie zapominajcie iż tuż obok w Kluczach jest Pustynia Błędowska!
 
PrzemekSC
Pazurek
Rewelacyjne miejsce na spacer - z dojściem z parkingu ok 6,5 km ciszy, spokoju, pięknego lasu i skał.. Gdyby nie ZT nawet bym nie podejrzewał, że przy drodze Olkusz-Wolbrom coś takiego się schowało.. A po znaczek przyjadę za miesiąc ;)