Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1120
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1120!

No. 1046 Spichlerz w Twierdzy Modlin

GPS: 52.433386 20.680412

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1046 Spichlerz w Twierdzy Modlin

Budowę spichlerza zbożowego w Modlinie rozpoczęto jeszcze w czasach Królestwa Polskiego w 1832 roku, a ukończono w 1844 roku. Ta monumentalna budowla o wymierach 165m/22m powstała na podstawie projektu Jana Jakuba Gaya. Od strony Narwi budynek posiadał trzy otwarte portale, przy czym portal środkowy, największy, wyposażony był w urządzenia dźwigowe, ze schodami dochodzącymi do samego lustra wody. Od strony lądu znajdował się jeden portal umieszczony w środkowej cześci. Spichlerz był budowlą czterokondygnacyjną z zewnątrz, jednak w środku posiadał sześć kondygnacji. Grubość murów spichlerza dochodziła do 2 m. Rolą tej budowli było magazynowanie żywności. Początkowo był to magazyn zboża, jednak później, aż do roku 1939 gromadzono w nim prowiant dla intendentury wojskowej i magazynu wojennego. Obiekt ten użytkowany był do września 1939 roku. Zbombardowany pod koniec września został w znacznym stopniu zniszczony. Tuż po wojnie rozebrano zachodnie skrzydło budowli, która do dzisiaj od czasów wojny stoi w niezmienionym stanie.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, ul. Baśki Murmańskiej 164, Modlin


11.11.2021 - dostępny bez problemów
01.10.2021 - dostępny bez problemów
30.09.2021 - dostępny bez problemów
12.09.2021 - dostępny bez problemów
08.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1046
W twierdzy to się od czasu do czasu bywało tym razem to spichlerz obejrzeliśmy z mostu. Nie chciałem prowadzić osobę towarzysząca, bo ryzyko by było zbyt duże. Znaczek do kupienia w Muzeum brak jest tylko ZT z Baśką – wyszła cena standard 8 zł
 
Dariusz Lutoborski
Lutodar
No. 1046 Spichlerz w Twierdzy Modlin
Znaczek dobrze widoczny. cena 8 zł. Spichlerz ten oglądałem przez dwa lata 1985-1987. Służba w LWP.
Znaczek nabyty.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Miejsce raczej niedostępne
Próbowałem się do niego dostać, jednak teren wokół jest ogrodzony i oficjalnie wisi kategoryczny zakaz wstępu. Myślę że chyba słusznie, ponieważ budynek jest w tak opłakanym stanie, że w końcu może dojść do jakiejś tragedii.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
spichlerz
Charakterystyczny obiekt, najlepiej widoczny od strony twierdzy. Ponoć półwysep, na którym stoi to teren prywatny, więc wejście do obiektu chyba nie do końca legalne bez zezwolenia. I jak napisał Grzegorz - wejście zdecydowanie na własne ryzyko, bo mury się sypią i niektóre fragmenty grożą zawaleniem.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
spichlerz
Fantastyczna budowla. Oglądana najczęściej spoza rzeki. Jeszcze do niedawna jedyną możliwością dotarcia do spichlerza było przepłynięcie Narwi. Teraz można już dojść pieszo. Zwiedzając spichlerz trzeba bardzo uważać, kamienie dosłownie spadają na głowę. ZT dostępny w modlińskim muzeum.