Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1165
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1165!

No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie

GPS: 50.833908 15.644396

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie

Zamek na Chojniku wzniesiono prawdopodobnie około 1355 roku, podczas panowania księcia Bolka II. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie dwór myśliwski o cechach obronnych. Ze względu na położenie, na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą, zamek na Chojniku, choć niewielkich rozmiarów, stał się kamienną twierdzą niezwykle trudną do zdobycia. Twierdza podczas licznych przebudów zmieniała się na przestrzeni lat. Dobudowano m.in. kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny oraz rozległy zamek dolny mieszczący pomieszczenia gospodarcze. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono także kamienny pręgierz. Ciekawostką jest fakt, że zamek na Chojniku nigdy nie posiadał studni. Wodę gromadzono w skalnych cysternach. Ciężki do zdobycia obiekt poddał się jednak uderzeniu pioruna, który 31 sierpnia 1675 roku spalił zamek. Nie podjęto się już jego odbudowy, Od 1822 roku na Chojniku funkcjonuje schronisko, które jest często odwiedzane przez turystów. Można tu też posłuchać opowieści o historii zamku z ust Jędrka - obecnego kasztelana zamku.


Miejsca sprzedaży:
> Karczma na Zamku Chojnik

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 92 Zamek Chojnik w Sobieszowie

06.08.2022 - znaczek niedostępny
20.07.2022 - znaczek zbyt drogi
08.07.2022 - dostępny bez problemów
03.07.2022 - dostępny bez problemów
25.06.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Anna
Znaczki
Zamek piękny, tylko dzieci zasmucone brakiem znaczka i pustym miejscem w domu na pamiątkę z wakacji. Czy jest możliwość otrzymania poczta?
 
Hubert A.
Hubert
Re: Znaczki
Każdy znaczek, którego nie było w terenie można zamówić drogą korespondencyjną. Szczegóły w zakładce "brakujący ZT".
 
Zygmunt Gonczarek
Zygmunt
ZT92
Zamek znajduje się na terenie Parku Narodowego i aby wejść na szlak należy uiścić opłatę za wstęp do parku a następnie w zamku wnieść kolejną za wstęp do zamku. Wchodząc na górę wybraliśmy trasę czarnym szlakiem - nie polecam dla rodziców z małymi dziećmi (nasza 6-cio latka miała wielkie trudności i miejscami była niesiona na rękach). Dodatkowo uważam, że wejście z wózkiem jest tym szlakiem niemożliwe. Na zejście polecam szlak czerwony - ładne widoki, pięknie odsłonięte granitowe skały. Szlak czerwony jest prawie cały wybrukowana - dobry dla wózków w obydwie strony. Zamek ciekawy, choć zachowały się tylko mury bez wystroju wnętrz.
 
Paweł Kulak
pawłowski
ZT 92
Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami w cenie 8 zł.
 
Katarzyna Weber
Katarzyna Weber
Zamek Chojnik
Polecam podejście szlakiem czarno-czerwonym, czerwonym, następnie zielonym, żółto-czarnym (przepiękne skały). Początek nudnawy, ale dla odcinka żółto-czarnego warto! Trasa nie jest dla wózków zdecydowanie.
Sam zamek - super. Atrakcyjności dodaje średniowieczna muzyka lecąca z głośników na dziedzińcu.
 
Turysta
Zamek
Znaczki dumnie stoją przy kasie. Zamek piękny, z ładnymi widokami z wieży. Świetna atmosfera i miejsce godne polecenia.
 
EWA I JACEK Kołobrzeg
EWA I JACEK Kołobrzeg
ZT 87
Znaczek dostępny u miłej Pani, ładne bilety i pieczątka. Sam zamek też bardzo ciekawy. Polecam.
 
Przemysław Kutrzyk
Przemek
Chojnik - zimą
Bardzo fajne miejsce. W tym roku po raz pierwszy byłem tam zimą (24.01) - polecam.. Co prawda po schodkach ciężko (warto mieć raczki i kije), ale za to na szczycie - zwiedzanie indywidualne, nie było nikogo.. Dotychczas zawsze tam byłem wśród tłumu, tym razem sam - klimat niesamowity. Jedynym mankamentem był brak legendy o Kunegundzie, ale już ją kilka razy słyszałem..
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w kasie Zamku. Znaczki bardzo ładnie widzą sobie na stojaczku, jest również logo. Cena standard 7zł. Pani zainteresowana ideą znaczkową. Szlak do wejścia czarny przez Skałki naprawdę ładny. Do zejścia natomiast polecam żółty z drugiej strony Zamku, a następnie zielony, który dochodzi do czerwonego. Dość stromy, ale piękny widokowo.
 
Notelekseltis
Sobieszow
ZT dostepny bez problemu. Co do tras, to mi osobiscie najciezej sie szlo ta najlzejsza. Choc mozna sobie ja skrocic. Zamiast w lewo isc za Źródełkiem Kunegundy jak mowia drogowskazy, mozna isc szlakiem prosto. Niby ciezej, ale o wiele krocej. Warto jednak w jedna strone isc trasa jak drogowskazy nakazuja, zeby punktu widokowego nie pominac. Polecam zabrac prowiant. Sa stoliczki, gdzie zjesc mozna i jednoczesnie posluchac historii zamku jak i legendy Kunegundy. Oplaty za wejscie do PN, do zamku i ewentualnie jak ktos chce z kuszy postrzelac. Dla 1-2 osob powinno byc tanio. Miejsce przyjemne
 
Artur Baranowski
Beuthen
Chojnik
Znaczek dostępny w kasie zamku. Dla potencjalnych turystów informacja, że idąc od strony Sobieszowa wnosimy 2 opłaty: pierwsza przy wejściu na szlak (opłata za wejście na teren KPN, a druga jeśli chcemy zwiedzić zamek. Polecam czarny szlak prowadzący koło imponujących skałek.
 
Michał Janowski
Michał Janowski
Znaczek
Znaczek dostępny bez problemu w schronisku.
 
kuba s.
Bez zmian
My byliśmy tam w sierpniu i nic się nie zmieniło. Znaczka brak - zarówno w schronisku - restauracji (czy jak to tam zwać), jak i przed na stoisku z pamiątkami. Co więcej, obaj sprzedający Panowie udawali bardzo zdziwionych, słysząc o jakimkolwiek znaczku turystycznym. Szkoda, bo miejsce bardzo piękne.
 
KrisTyna
:(
Byla jsem tam 26.9. známku vůbec neměli a prý už an snad mít nebudou. Co mě zarazilo a setkala jsem se s  tím na více místech, chtějí 6 zlotých a 3 za studenta jen za to, že projdete jejich lesem "krkonošema", třeba zrovna u Chojniku se to platí doe před vstupem do lesa a pak na vrchu na Hradu chtějíí se mi zdá 5lotých a 4, "to už nevím přesně". Zdá se mi to "blbé" platit za projití lesem.
 
Gryf
No. 92 - Zamek Chojnik w Sobieszowie
Nie ma. I według sprzedawcy pamiątek nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) będzie.
 
Dana
Chojnik
Znaczka niestety brak. Pan na stoisku próbował mówić, że są zamówione ale od paru tygodni nie ma. Gdy powiedziałam,że to raczej niemożliwe, bo po zamówieniu bardzo szybko są przysyłane, zapytał szefową. Pani odpowiedziała,że w ubiegłym roku były a teaz nie ma, bo coś ten pan przestał się do nich odzywać! Trzeba to chyba jakoś wyjaśnić...
 
Marta i Michał
No.92
Zamek Chojnik zwiedziliśmy długo przed pojawieniem się ZT w tym miejscu. Jednak nie zamawialiśmy go korespondecyjnie z nadzieją że będzie okazja zdobyć go 'osobiście'. Bardzo się rozczarowaliśmy - znaczka brak, a w planach było ponowne zwiedzanie. Wbiliśmy tylko pieczątkę do dziennika.
Pan w kasie mówił, iż chciał kontynuować współpracę ze Znaczkami, jednak kontakt się urwał.
 
Hubert A.
Hubert
Chojnik
Znaczek dostępny w kramie z pamiątkami przed wejściem do schroniska (zimą w schronisku). Cena standardowa 7 zł a do dziennika duża pieczęć. Wejście na zamek przyjemne (po modernizacji szlaku) także polecam także rodzinom z małymi dziećmi.
 
and73mar
Znaczek Chojnik
Byliśmy na zamku 12 lipca 2014r - Pani w bufecie schroniska powiedziała, iż znaczki dopiero co otrzymała. Tak więc nie powinno być problemu z kupnem. My nie mieliśmy :-)