Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1120
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1120!

No. 307 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

lubuskie
GPS: 52.047265 15.100472

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 307 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

Zamek został wybudowany w XIII przez książąt piastowskich (czasy Henryka Brodatego), w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę. W zamku, w ówczesnych czasach, mieszkała wdowa po Henryku św. Jadwiga Śląska. W XIV i XV w. zamek został przebudowany i powiększony o nowe budynki. Prawdopodobnie składał się już wówczas z dwóch skrzydeł - północnego i południowego oraz wysuniętego w kierunku zachodnim prostokątnego budynku z przejazdem bramnym i przylegającej do niego ośmiobocznej wieży. W XVI w. przeszedł on na własność elektorów brandenburskich. W XVI w. został przebudowany w stulu renesansowym. W swojej historii kilkakrotnie płonął - ostatni raz w 1945 r. Powstałą ruinę po wojnie zabezpieczono, a następnie częściowo odbudowano w stulu gotycko-renesansowym: skrzydło zachodnie – w tym budynek bramny z ośmiokątną wieżą i budynek tzw. „wozowni” oraz skrzydło południowe – gdzie zachowany został renesansowy podcień arkadowy z krużgankiem w drugiej kondygnacji jako cenny element architektury renesansowej. Obecnie na zamku działa instytucja kulturalna pod nazwą Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek”. W sporym, interesującym Muzeum można zapoznać sie z historią zamku oraz okolicy, a także z otaczającą przyrodą. Ciekawostką jest sala poświęcona 1000-letniej historii Krosna Odrzańskiego. W niej znajduje się diorama przedstawiająca obronę grodu krośnieńskiego w 1005 roku. Figury uczestników wykonano z godną podziwu precyzją. Dodatkowo w gablotach można obejrzeć figury rycerzy ze średniowiecza. Zwiedzając zamek w Krośnie Odrzańskim, można przy okazji zwiedzić Muzeum Regionalne w Świebodzinie (ok. 40 km) i zdobyć Znaczek nr 513 oraz Międzyrzecki Rejon Umocnień - Znaczek nr 551 (ok. 65 km).


Miejsca sprzedaży:
Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek”, Punkt Informacji Turystycznej, ul. Szkolna 1, Krosno Odrzańskie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 307 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 307 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 307 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

03.10.2021 - dostępny bez problemów
07.07.2021 - dostępny bez problemów
25.06.2020 - dostępny bez problemów
15.06.2019 - dostępny bez problemów
01.06.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Zamek pięknie odnowiony.
Pan Przewodnik miły i z ogromną wiedzą.
Historia dziejów miasta i zamku przedstawiona w sposób przystępny i jednocześnie robiący wrażenie.
Ekspozycja ciekawa.

ZT dostępne wszystkie 3 w zamkowej IT ( tu kupi się również znaczek Mostu na Odrze położonego tuż obok).
Każdy w cenie 7 zł
 
Michał Barański
Michał Barański
znaczek
ZT dostępny razem z dwoma pozostałymi w zamku, w weekendy zamek otwarty od 12, ale zdarza się, że przewodnik jest już wcześniej i z ochotą wpuści
 
Jan PERKOWSKI
Yogi410
Muzeum Krosno Odrzańskie
Znaczek dostępny bez problemów
 
Robert Salwowski
Bobik
Pozytywni wariaci
Gdyby nie pozytywni wariaci w tym mieście, to tego pięknego zamku by po prostu nie było! A wiem, że będzie jeszcze piękniejszy. Jedzcie tam i posłuchajcie Pani przewodnik Małgorzaty - naprawdę warto!
 
Grzegorz Terpiłowski
Geodezjusz
ZT
Znaczki dostępne bez problemu, dostępne wszystkie trzy jakie można zdobyć w Krośnie.

Zamek częściowo odbudowany, obecnie prowadzone prace archeologiczne w kolejnej części zamku oraz trwają prace mające na celu odbudowanie kolejnych części zamku.

Zwiedzanie Zamku za sprawa Pana Przewodnika bardzo ciekawe, posiada bardzo dużą wiedzę na temat Zamku jak i całego miasta i okolic, potrafi ją bardzo ciekawie przekazać, tak że czas spędzony w Zamku upływa bardzo niepostrzeżenie.
 
Samanta
ZT
Znaczki dostępne bez problemu, w cenie 7 zł. Zamek położony nad Odrą, idealne miejsce do spacerów.
 
Kuba s.
Krosno Odrzańskie
Znaczki zakupione - 19.03. Ale Pani mówiła, że już się kończą. Zamek pusty, czeka na otwarcie sezonu. Niemniej jednak bardzo ładne, interesujące miejsce. 
 
Grzegorz
Zamek
W sobotę 19.03 oba znaczki udało się jeszcze kupić mimo tego, że IT było zamknięte. W zamku ciekawa ekspozycja, chociaż przydałby się przewodnik żeby wiedzieć co się ogląda. Podoba mi się połączenie odbudowy części zamku i pozostawienie reszty murów jako ruiny. Przydałoby się pootwierać kraty zagradzające ruiny i wpuścić turystów również tam. Tylko najpierw trzeba posprzątać bo niestety panujący tam bałagan psuje trochę wrażenie.
 
-Maciej-
307 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim


Niestety, z dwóch dostępnych na zamku był tylko jeden w jednym egzemplarzu, a My będąc we dwójkę odpuściliśmy sobie jego zakup. Pani odpowiedzialna za znaczki była niedostępna a znaczki zamknięte były pod kluczem do których Pani będąca w pracowni na pięterku nie miała dostępu więc powrót do domu z niczym, szkoda.
 
Dana
zamek
Zamek otwarty od 12, pięknie odnowiony. ZT 7 zł. Pieczątka dostępna i materiały krajoznawcze. Przy okazji zwiedziłiśmy całe miasto wg ścieżki historycznej.
 
Andrzej Wacławek
ZT 307
Pod opisem Krzykosa podpisuję się też. Pani Małgosia i Pan Robert potrafią w sposób ciekawy opisać historię miasta i regionu. Miejsce polecam.
Andrzej
 
Krzykos
ZT 307
Dziękujemy Pani Małgorzacie i Panu Robertowi za ciekawe chwile spędzone na zamku. To dzięki Nim - Pasjonatom przez duże "P", czas upływa w mgnieniu oka, a turysta dowiaduje się wielu ciekawostek i faktów nie opisywanych w przewodnikach. 
 
Hubert
ZT 307
Znaczek dostępny wraz z drugim z tego miejsca. Cena sprzedaży to 6 zł. Warto odwiedzić to miejsce.
 
Jacek
Dwa znaczki
Baza noclegowa - Garbicz - dzień tygodnia, co nie jest bez znaczenia - poniedziałek-rzut oka na mapę znaczka, co w okolicy jest, czego nie mamy - m.in. Krosno Odrzańskie Zamek znaczek nr 307 - sprawdzamy kasa muzeum no i oczywiście, jak to muzeum w poniedziałek nieczynne. A co szkodzi zadzwonić do IT, a nóż będą mieli - mają - super!!! Radość ,ale chwilka, powtórny telefon do IT do której czynna jest IT - 15-30, oj smutek - mamy ok 60 km do przejechania w 50 minut drogą leśna, ( zwierzaki) szerokość na jeden samochód oraz dziury, a tam gdzie jest super droga , to co chwile spowalniacze, czyli fotoradary. Wprowadzam trasę do gpsa i pokazuje przyjazd 15 min po czasie, co tam - start. Droga przebiega w miarę spokojnie, żona czyta książkę, córka się nabija , że Kubica, a ja robię co mogę i trochę co nie mogę. Godzina 15-05 dojeżdzmy do rogatek Krosna, w duszy radość 700 metrów do celu i tak szybko jak uśmiech się pojawił tak jeszcze szybciej znikł - korek i stoimy, stoimy i stoimy. We wstecznym lusterku widzę ruch, no tak , straż, pogotowie i policja to oznacza jedno - wypadek. Telefon do IT z nadzieją że odbiorą, że poczekają, ze.... nikt nie odbiera - No to po ptakach. Ale, co tam zamek i tak trzeba zobaczyć, więc już bez stresu dojeżdzamy na miejsce. Brama otwarta, więc wchodzimy, po pobieżnym rozejrzeniu się na dziedzincu rozdzielamy się. Żona z córką zdobywają wiedzę historyczną, czyli czytają historię zamku, a ja hop na mury. Gdy schodziłem, zauważyłem że dzieczyny znikają w czeluściach biura Informacji Turystycznej. Jak się później okazało, podszedł do nich pracownik zamku i zapytał w czym może pomóc, żona przedstawił sprawę znaczka , Pan poszedł do biura a na biurku karteczka Znaczki Turystyczne w pierwszej szufladzie !!! Pani z którą rozmawiałem telefonicznie, przeczuwając że możemy przyjechać zostawiła informację innym pracownikom gdzie znajdują się znaczki. W tym momencie, chcielibyśmy bardzo podziękować Pani, za przezorność i pomoc. Gdy dziewczny już naciskając klamkę chciały wychodzić, Pan który umożliwił nam zakup znaczka nr 307 ,spostrzegł kolejny znaczek o nr 219, dziękując serdecznie Panu za pomoc i spostrzegawczość w samochodzie sprawdzamy listę ZT, i fakt - dwa znaczki, więc dlaczego na mapie zaznaczony jeden ? może niedopatrzenie. Po powrocie rozmowam ze Zbyszkiem, że ten sam pkt gps i w sumie nie można tego przeskoczyć. No ale Ci co znają Zbyszka wiedzą, że jeżeli chodzi o Znaczek Turystyczny Polska, to nie ma rzeczy nie możliwych. Już są dwa znaczki na mapie Krosna Odrzańskiego.
 
Jacek
Dwa znaczki
Uwaga kolekcjonerzy
Na zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim funkcjonują dwa znaczki nr 307 oraz 219. Ze względów technicznych na mapie oznaczony jest tylko jeden znaczek 307.