Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1118
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1118!

No. 586 Zamek Rabsztyn

GPS: 50.299716 19.592582

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn

Ruiny zamku Rabsztyn wznoszą się na wysokiej wapiennej skale zaledwie parę kilometrów na północ od Olkusza, na szlaku Orlich Gniazd. Na przestrzeni wieków zamek należał do możnych rodów Toporczyków, Melsztyńskich i Bonerów. Na przełomie XIII/XIV w. na szczycie skały wybudowano wapienną wieżę obronną i budynki mieszkalne, stanowiące zamek górny. Już w XIV w. u jego stóp powstał zamek średni z dziedzińcem, murem obronnym i bramą. W XV w. dobudowano zamek dolny i wykopano suchą fosę. Niestety nie wiadomo jak wyglądał zamek dolny, ponieważ pod koniec XVI wieku w znacznej części został rozebrany. W jego miejscu powstał mieszkalno-obronny renesansowy pałac. W 1657 roku zamek został spalony przez Szwedów. Od 1990 roku, gdy stał się własnością Gminy Olkusz, sukcesywnie odgruzowano piwnice, zrekonstruowano i odbudowano węzeł bramny, uzupełniono i odtworzono część murów oraz wykonano ich zabezpieczenie konstrukcyjne, wybudowano drewniane mosty nad fosą i przed bramą. W pomieszczeniu bramy, na piętrze urządzono ekspozycję dotyczącą historii zamku. W latach 2012-14 zrekonstruowano część murów zamku górnego i wieży, na której powstał taras widokowy. Co roku, na zamku odbywają się turnieje rycerskie, połączone z prezentacją średniowiecznej kultury, barwnymi paradami szermierzy i łuczników oraz licznymi kramami rękodzieła, warsztatami i zabawami.


Miejsca sprzedaży:
> W sezonie turystycznym znaczek dostępny w kasie zamku w Chacie Kocjana. Po sezonie (od listopada do połowy kwietnia) znaczek dostępny w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 586 Zamek Rabsztyn

25.11.2021 - znaczek niedostępny
07.11.2021 - dostępny bez problemów
24.10.2021 - dostępny bez problemów
05.10.2021 - dostępny bez problemów
25.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
586
Po rewitalizacji nabrał trochę komercji,ale lepsze to niż gdyby miał popadać dalej w ruinę.
 
Adam
saddam
ZT 586
Znaczek dostępny w kasie zamku. Cena - 8 zł. Dostępne również znaczki nr 581 i 588
 
Bartłomiej Barczyk
Bartek
Znaczki
Wszystkie 3 znaczki dostępne w Chacie Kocjana. Zamek niedostępny do zwiedzania w 2019 r. z powodu remontu.
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 586
Znaczek dostępny w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32 w cenie 7 PLN.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
09.05.2018
Znaczek do nabycia w Chacie Kocjana. Zamek jest w trakcie prac remontowych ale jest udostępniony do zwiedzania. Można wejść na wieżę i na dziedziniec. Dolny taras jest jeszcze ogrodzony ale wyższy na wieży jest dostępny. Zachęcamy do zwiedzania.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Fajne miejsce na piknik przy zamku. Można wypocząć.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 586
ZT w standardowej cenie.
Na zamku wciąż trwają prace budowlane - widać, że powoli odzyskuje swój pierwotny blask, ale widać również, ile jeszcze nakładów trzeba ponieść.
Do obejrzenia ekspozycja wraz z makietą zamku i obowiązkowo panorama z wieży.
 
Robert Romanowski
ROBAS
rabsztyn
niestety w okresie zimowym zamek nieczynny
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Zamek
Przed odwiedzeniem zamku obejrzałem zdjęcia z 2005 roku. Chociaż często jestem niechętny odbudowom ruin to w tym wypadku ruinki raczej zyskały. Wcześniej były tylko niezbyt atrakcyjne kikuty murów. Teraz wyglądają dość atrakcyjnie. Znaczek dostępny w standardowej cenie, dostępny również ZT z rezerwatu Pazurek.
 
Tomek
:)
cena 7 zł
 
and73mar
Rabsztyn
Jadąc z Olkusza zamek jest pięknie widoczny ale najnowszy parking jest nieco dalej. Ignorujemy zatem pierwszą tablicę o zjeździe na zamek, mijamy po lewej Karczmę i tuż za nią na zakręcie jest wąski zjazd na nowy parking. Bilety wstępu na zamek oraz do Chaty Kocjana można kupić na dole - przy opłacaniu kosztów parkingu (2 zł). Chata dwa kroki dalej po prawej stronie. W środku film o Antonim Kocjanie i trochę eksponatów "z życia chłopa i rolnika". Trochę brakuje eksponatów i wystawy związanej bezpośrednio z Kocjanem. Mając takiego bohatera należy to wykorzystać! Parków etnograficznych jest mnóstwo a konstruktorów szybowców i badaczy hitlerowskich rakiet "V" jakoś mało :-)
Do zamku prowadzi wygodna dróżka. Znaczek kupujemy w Bramie zamku. Odtworzony most nad fosą, zabezpieczone mury i odnowiony taras widokowy robią wrażenie. Z góry ładny widok na okolicę. Na zamku wciąż prowadzone są prace a więc jest nadzieja że będzie jeszcze ładniej!
 
hannaps
znaczek
Mały, bardziej dziki niz istniejący parking - podjazd na poczatku cywilizowanego podejścia do zamku ( trzeba objechać dołem w koło),parkowanie na dziko  ( wjazd w lewo od drogi - uwaga na podwozie - mozna na tych dziurach je zgubić i w pobliskim zajeżdzie - od kazdego wydeptana sciezka do ruin ) W ciagu ostatnich 10 lat zmiany potezne - pozamykano drzwiami dziury w murach, ogrodzona wiekszość ruin drewnianymi pachołkami i ...sznurkiem. Praktycznie  - wejscie na wieże z widokiem na.......okolicę?    Zamek - ruiny przepieknie sie prezentuja: z drogi - zjazdy na pobocza wyrobione przez miłośników fotografii, z bliska, jako tło do malowniczych fototek, a póki co najwiekszą atrakcją są...imprezy towarzyszace. 
 
Notelekseltis
Rabsztyn
Parkingu nie znalazłem... Za wstęp do Zamku i Chaty załaciłem 3 zł z ulgą dla studentów. Zamek możnaby powiedzieć, że w budowie, ale i tak dobrze się prezentuje. Otwarty w dni robocze 10-18, a weekendy i święta od 10-20
 
JAMNik
Znaczek nr 586
Pięknie położone ruiny Zamku w Rabsztynie. Duży parking. Zamek nieczynny zgodnie z opisem na stronie www. Od 16.04.2016 r. do końca miesiąca otwarty tylko w weekendy, od 01.05.2016 r. otwarty codziennie. Obok ruin zamku warto także zwiedzić chatę Antoniego Kocjana - konstruktora szybowców. Czynna tak samo jak ruiny zamku. Na pewno tam jeszcze wrócimy, gdy oba obiekty będą już otwarte.