Ostatnimi czasy coraz częściej otrzymujemy zapytania w sprawie sposobów przechowywania znaczków. Wśród kolekcjonerów wytworzyły się dwa obozy. Przedstawiciele pierwszego z nich zdecydowanie opowiadają się za eksponowaniem swoich zbiorów, natomiast członkowie drugiego obozu wolą swój zbiór trzymać w zamknięciu i delektować się nim od czasu do czasu. My nie będziemy rozstrzygali, który ze sposobów jest lepszy bo każdy musi o tym zdecydować sam. Niemniej jednak poniżej postaramy się pokazać kilkanaście ciekawych naszym zdaniem sposobów na ekspozycję czy też przechowywanie Znaczków Turystycznych.

Pokażmy je światu

Oto wystawione na widok wszystkich ZT i miejsca, na których najcześciej są eksponowane – ściany. Znaczki można tutaj przyczepiać bezpośrednio, można na różnego rodzaju podkładach typu drewno, tworzywo sztuczne, tkaniny czy elementy typu linki, siatki itp. W zasadzie nic nas tu nie ogranicza, a sama kolekcja ma to do siebie, że jest widoczna dla wszystkich, łatwo dostępna i często ewoluuje przy okazji powodując powrót wspomnień związanych ze zdobywaniem danych znaczków.

Sp1   Sp2   Sp3

Z dala od wścibskich oczu

Nie wszyscy lubią się obnosić ze swoją pasją, nie wszyscy też mają miejsce by eksponować swoje zbiory, a zbiory mają to do siebie, że lubią się rozrastać i zabierać cenne miejsce. Nikt jednak nie twierdzi, że znaczki muszą wisieć, przecież równie dobrze mogą leżeć lub stać, w różnego rodzaju pudełkach, skrzynkach czy po prostu szufladach. A gdy nasz zbiór jest już na prawdę duży to może warto pomysleć o różnego rodzaju tubach ułatwiających katalogowanie zbioru czy dostęp do niego. Taki "skrywany" zbiór ma  w sobie coś tajemniczego, dziewiczego, znanego tylko właścicielowi. Dla niego samego jest chyba bardziej cenny niż ten wystawiony na widok i przynosi równie wiele radości co zbiór ogólnodostępny.

Sp4   Sp5   Sp6

Sposobów przechowywania Znaczków Turystycznych jest zapewne tyle ilu kolekcjonerów. Każdy ma na to swój sposób, każdy dla siebie najlepszy. Warto tutaj improwizować i wkraczać na nieodkryte lądy. Wszakże nasze kolekcje i to jak je eksponujemy/przechowujemy świadczą poniekąd o nas.

Poniżej publikujemy galerię kilkudziesięciu zdjęć prezentujących różne sposoby przechowywania znaczków. Galerię tę będziemy uzupełniali o kolejne ciekawe sposoby. Liczymy także na Wasze zdjęcia kolekcji, które także mogą się tutaj znaleźć.

Sposoby przechowywania znaczków