Za nami V Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT i najwyższa pora by także kolekcjonerów nieobecnych na spotkaniu poinformować o kilku istotnych sprawach, o których mówiliśmy podczas spotkania. Zaczniemy zatem od sprawy, która w ostatnim czasie zdominowała nasze działania. Otóż wraz z uruchomieniem nowej strony internetowej pod koniec czerwca br., informowaliśmy o rychłej "przebudowie listy polskich zdobywców znaczków kolekcjonera". Z miesiąca na miesiąc nie było widać żadnych zmian, ale ostatecznie na początku października wdrożyliśmy nowe rozwiązanie i o nim oraz o nowej liście postaramy się dzisiaj napisać nieco szerzej.

Poprzednia "lista polskich zdobywców ZK" generowana była ręcznie na podstawie wpisów do bazy danych. Wiązało się to, z comiesięcznym generowaniem aktualnej listy, a później jej publikowaniem na stronie internetowej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wymagało poświęcenie sporej ilości czasu i co najważniejsze ograniczało publikację listy do jednej aktualizacji miesięcznie.

Funkcjonująca od kilku miesięcy nowa strona internetowa przewiduje jednak automatyczny sposób wyświetlania rankingu kolekcjonerów, dlatego pod koniec września zdecydowaliśmy by ostatecznie przebudować listę uruchamiając nowe narzędzie. 8 października w godzinach przedpołudniowych wdrożyliśmy nowe rozwiązanie, o którym jako pierwsi dowiedzieli się uczestnicy V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie. Nowa lista to automatycznie wstawiane dane z kont użytkowników, którzy posiadają conajmniej 1 Znaczek Kolekcjonera i wyrazili swoją zgodę na wyświetlenie danych w rankingu kolekcjonerów. Trzeba tutaj jednak wspomnieć o tym, że ranking nie opiera się na znaczkach, które każdy użytkownik może dodać w ramach swojego konta, a na danych, które przesyłane są z Centrali ZT. W ten oto sposób dosłownie kilka dni po wysłaniu kuponów na kolejny ZK, bez konieczności czekania do końca miesiąca na publikację listy, aktualne dane znajdują się w serwisie.

Niestety na etapie wdrażania nowego rozwiązania okazało się, że bardzo duża liczba kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i zarazem zdobywców Znaczków Kolekcjonera nie posiada kont założonych na naszym portalu, lub posiada je, ale z danymi, na podstawie których nie jesteśmy w stanie zidentyfikować danej osoby. Użytkownikom takim założyliśmy konta wirtualne, przypisując posiadaną ilość ZK i co najważniejsze, osoby takie w rankingu oznaczyliśmy dwiema gwiazdkami przed wpisem.

W tym też miejscu zwracamy się z prośbą do osób w ten sposób zaznaczonych, by możliwie jak najszybciej skontaktowały się z obsługą strony pisząc na web@znaczki-turystyczne.pl. Każdy z przypadków jest indywidualny i będziemy go rozwiązywali indywidualnie, ale w e-mailu warto zaznaczyć czy już posiadamy konto na stronie. Jeśli ktoś takiego konta nie posiada, wówczas będzie miał możliwość otrzymania dostępu do konta wirtualnego, które od tej pory zostanie przekształcone w konto użytkownika. W kontakcie z administracją strony prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz miejscowości, a także pozycji na liście zdobywców ZK. Administrator z każdym przeprowadzi indywidualne konsultacje, tak by wyeliminować nieporozumienia związane ze zdublowanymi kontami.

Mamy nadzieję, że zainteresowane rankingiem osoby, które zostały oznaczone gwiazdkami podejdą do tematu poważnie i niezwłocznie skontaktują się z nami. Posiadanie własnego konta daje bowiem znacznie większe możliwości aniżeli tylko obecność w rankingu kolekcjonerów.

Pozostając jeszcze w tematyce rankingu i ustawień własnego konta konieczne jest pewne wyjaśnienie, o którym nie wspomnieliśmy w Sulejowie, a które na pewno wielu z Was rozjaśni nieco sprawę tajemniczych cyferek w Waszych profilach. W momencie kiedy jesteście zalogowani na swoim koncie i klikniecie w nazwę użytkownika pojawia się strona z ikonkami zbieranych przez Was znaczków. Pierwsza ikona z lewej to Znaczki Turystyczne i tuż pod tą ikoną widnieje kilka cyferek jak na załączonym obrazku. Pierwsza liczba to ogólna ilość ZT jakie dodaliście do swojego konta (czy to przez aplikację czy poprzez stronę internetową pod warunkiem jednak, że dane z obu źródeł są synchronizowane). Tuż po tej liczbie może wystąpić ukośnik / a po nim liczba, która oznacza ilość przyznanych przez centralę ZK. Poniżej znajduje się najbardziej tajemnicza z liczb (koloru czarnego i z kropeczką na końcu, a czasem nawet dwie liczby oddzielone myślnikiem). Jest to Wasza pozycja w rankingu kolekcjonerów.

Jak więc widzicie wprowadzamy kolejne udogodnienia i to nie koniec zmian. Musicie jednak zdawać sobie sprawę z jednego. Mimo automatyzacji pewnych prac w dalszym ciągu tworzenie rankingu nadal wymaga naszej pracy. Dodatkowo musicie mieć świadomość tego, że kupony, które trafiają do centrali są odbierane z poczty co 2-3 dni i przesyłane do "Sokolni", gdzie już w wolnej chwili Agata wprowadza wszystko do systemu. W związku z powyższym od chwili wysłania kuponów do wprowadzenia danych do systemu może minąć od kilku do kilkunastu dni, w zależności od tego jak szybko przesyłki pokonają poszczególne etapy. Prosimy zatem nie dopytywać o to kiedy dane będą opublikowane, a my dołożymy wszelkich starań by dane te były wprowadzane na bieżąco.