Bardzo często w ostatnim czasie otrzymujemy od Was różnego typu zapytania w sprawie znaczków turystycznych, zasad gry kolekcjonerskiej czy teżsposobów zamawiania brakujących w terenie znaczków. Zwykle nasza odpowiedź ogranicza się do zaledwie kilku zdań i linków przekierowujących do konkretnego materiału na stronie. Te najważniejsze teksty zgromadziliśmy w lewym menu strony, natomiast bardziej techniczne kwestie związane np. ze stroną internetową umieściliśmy w dziale "Publicystyka". Przy okazji zachęcamy, by wszelkich odpowiedzi na nurtujące Was pytania tam właśnie szukać, a równie pomocna może być wyszukiwarka zainstalowana na stronie.

I dzisiaj właśnie artykuł techniczny, wyjaśniający w jaki sposób z poziomu naszej polskiej strony internetowej dodawać zagraniczne znaczki do wirtualnej kolekcji.

Na początek jednak małe wyjaśnienie. Otóż opisany sposób dotyczy tylko strony internetowej. Poza nią znaczki do własnej kolekcji można dodać z poziomu aplikacji "Znaczki turystyczne" dostępnej dla urządzeń mobilnych, a następnie wykonać synchronizację kolekcji. Większość osób działa natomiast z poziomu naszej strony, dlatego dzisiaj właśnie taką metodę opiszemy.

Przede wszystkim, aby mieć wirtualną kolekcję znaczków, trzeba posiadać konto na naszej stronie. Gdy już je mamy i potrafimy się na nie zalogować, konieczne jest sprawdzenie kilku ustawień w panelu użytkownika.

Będąc zalogowanym klikamy w swoją nazwę użytkownika wyświetloną w lewym menu strony (obrazek obok). 

Gdy już strona się załaduje każdy powinien zobaczyć następujący obrazek. To główna strona naszego panelu, z którego możemy wejść bezpośrednio do kolekcji poszczególnych znaczków lub właśnie do podstrony z wszelkimi ustawieniami naszego konta. 

Wybieramy link "mój profil" po czym pokaże nam się strona z kilkunastoma polami, wśród których musimy odnaleźć pole "Pokaż zagraniczne znaczki". Zaznaczamy tą opcję, klikamy "zapisz" i już nasze konto zyskuje możliwość wyświetlania zagranicznych znaczków na mapie świata. Warto zauważyć, że w górnej części strony znajdują się niewielkie suwaki, dzięki którym możemy ustawić jakie znaczki będziemy mogli dodawać do kolekcji.

Teraz pora na dodawanie poszczególnych znaczków. W widoku profilu klikamy na "moja kolekcja", po czym powinniśmy ujrzeć stronę z kilkoma "szarymi" ikonami z symbolami poszczególnych znaczków. My wybieramy ZT odpowiadające numerowanym Znaczkom Turystycznym. Klikamy w ikonkę i widzimy kolejną podstronę z wieloma polami i wykazem posiadanych znaczków w dolnej części. 

Zakładamy, że do naszej kolekcji chcemy dodać czeski znaczek z numerem 24 czyli Vosecká bouda. W tym celu w polu "Wyszukiwanie" podajemy albo numer znaczka, albo jego nazwę lub zakres numeryczny, w którym znaczek się znajduje. My chcemy wyszukać wszystkie znaczki od numeru 1 do 26 i tak też zaznaczamy. Z prawej strony koniecznie musimy jeszcze zaznaczyć kraj w obrębie którego wyszukujemy znaczki, po czym wciskamy przycisk "Znajdź".

Strona zostanie przeładowana, a my w jej dolnej części widzimy efekty tego wyszukiwania. Odnajdujemy interesującą nas pozycję czyli czeski znaczek No. 24 - Vosecká bouda. W tabeli z wynikami wyszukiwania zauważymy miniaturę wizerunku znaczka, jego nazwę, flagę określającą pochodzenie znaczka i całkiem po prawej stronie zieloną ikonkę z plusikiem po środku. Ikonka ta służy do dodawania znaczka do naszej kolekcji, więc wystarczy ją kliknąć i już mamy nasz pierwszy zagraniczny znaczek dodany do wirtualnej kolekcji.

Jeśli teraz spojrzymy w górną część naszej strony to zauważymy niewielką tabelkę z sumą znaczków dla poszczególnych krajów. Właśnie tak będzie wyglądała tabelka po dodaniu znaczków z kolejnych państw, oczywiście jeśli tylko je posiadamy. Warto przy okazji wspomnieć o znaczkach archiwalnych, które widnieją w naszych wynikach wyszukiwania. To stare wersje znaczków, które już zostały wyparte przez nowe znaczki. Je także możemy dodawać do kolekcji. A gdyby któryś ze znaczków przez przypadek dodał nam się do zbioru, to z łatwością można go z niego usunąć klikając czerwoną ikonkę z krzyżykiem. 

W ten sposób możemy dodawać znaczki do swojej kolekcji i w zależności od ustawień zbieranych przedmiotów robić to zarówno dla polskich jak i zagranicznych znaczków turystycznych. W ramach naszej polskiej kolekcji możemy jeszcze dodatkowo dodawać posiadane znaczki okolicznościowe, kolekcjonera i komercyjne oraz znaczki noworoczne. Trzeba tylko zwrócić uwagę na numery tych znaczków. Kolekcje wszystkich rodzajów znaczków możemy natomiast robić tylko w aplikacji, ale o tym to napiszemy w niedalekiej przyszłości.

Przedstawiona powyżej metoda dodawania wirtualnej kolekcji znaczków jest jedną z kilku sposobów. O innych postaramy się napisać niebawem. Z przyczyn technicznych i aby mniej doświadczonym interneutom nie zamieszać za bardzo w głowach, przedstawiliśmy wszystko możliwie jak najprościej nie wchodząc w dodatkowe opcje. Jednorazowe dodanie kolekcji w ten sposób jest czasochłonne, ale możliwe do wykonania.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł był Wam pomocny. Gdybyście jednak mieli jeszcze jakieś niejasności w tej sprawie to zachęcamy do kontaktu z naszym administratorem (adres e-mail w zakładce kontakt). Inne poradniki o poruszaniu się po naszej stronie internetowej znajdziecie w dziale "Publicystyka" w lewym menu strony.