Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1076 Baszta i mury miejskie w Olkuszu

GPS: 50.278279 19.558772

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1076 Baszta i mury miejskie w Olkuszu

Przyjmuje się, że od czasów króla Kazimierza Wielkiego Olkusz był otaczany kamiennym murem, którego broniło 15 baszt oraz dwie bramy miejskie - Krakowska i Sławkowska. Mury miejskie miały długość około 1100 metrów i zostały wybudowane w technice opus emplectum. Zewnętrzna i wewnętrzna część muru była wykonana z ociosanych bloków czerwonego zlepieńca parczewskiego, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona kruszonym wapieniem zalanym zaprawą. W XVII i XVIII wieku Olkusz padał łupem najazdów obcych wojsk, co przyczyniało się do pogorszenia stanu miejskich fortyfikacji, które popadały w ruinę.  Na początku XIX wieku mury miejskie zostały rozebrane, a na zasypanej fosie wytyczone nowe ulice.  W 1968 roku, po przypadkowym odkryciu fundamentów baszty przy ul. Szpitalnej, podjęto się rekonstrukcji fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach.  Podczas badań archeologicznych prowadzonych pomiędzy basztą a budynkiem dawnego Starostwa znaleziono kamienne fundamenty średniowiecznych budynków stojących przy tzw. uliczce przymurnej. Obecnie odkryte w trakcie badań archeologicznych fundamenty muru miejskiego, baszt i bram zostały pokazane jako niskie nadmurowania lub inny rodzaj kamienia w nawierzchni ulic i chodników. Podczas prowadzonych ostatnio prac rewitalizacyjnych zostało wymienione pokrycie dachu baszty i wyremontowany tzw. pomost bojowy. 


Miejsca sprzedaży:
> Podziemny Olkusz, ul. Rynek 4, Olkusz


02.05.2024 - dostępny bez problemów
20.04.2024 - dostępny bez problemów
25.02.2024 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł Dąbek
Kirk86
Znaczek
Znaczek dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej Rynek 4 (sklep z pamiątkami po prawej od wejścia). Na miejscu dostępne są łącznie 3 znaczki (1074,1075,1076). Cena 10 zł za szt.
 
Marcin
Olkusz
Wszystkie znaczki w Olkuszu są dostępne. Trzeba tylko odwiedzi 3 punkty sprzedaży. Cena 8 zł
 
Danuta Świątek
Dana
Baszta
Mury miejskie obeszliśmy. Ciekawostką są figurki gwarków występujące w mieście przy różnych zabytkach.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepiku z pamiątkami w Dawnym Starostwie.
Baszta wygląda elegancko. Póki co jednak, nie ma możliwości wejścia do środka.

Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1076
Nie znam historii Baszty,ale w tej chwili prezentuje się dostojnie.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Mury miejskie
Z murów miejskich Olkusza nie pozostało nic. Zostały rozebrane w XIX w. Obecna baszta jest współczesną rekonstrukcją. Widać jakieś prace wkoło baszty. Może też będzie w jakiś sposób wykorzystana turystycznie. ZT do kupienia w sklepiku z pamiątkami w budynku dawnego starostwa.