Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 362 Bazylika Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach

GPS: 52.612060 16.576494

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 362 Bazylika Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach

Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach została zbudowana w 1 połowie XV wieku z fundacji braci Dorogosta i Wincentego Świdwów-Szamotulskich. W latach 1513-1542 staraniem Łukasza Górki, kolejnego właściciela Szamotuł, dokonano ostatecznej, gruntownej przebudowy. W tej formie kościół dotrwał do naszych czasów i zalicza się go do najokazalszych świątyń Wielkopolski. Szamotulska kolegiata wybudowana została w stylu gotyckim. Jest świątynią trzynawową. W latach 1884-90 kolegiatę przebudowano rozbierając wieżę oraz dobudowując kruchtę od południa. Wnętrze kościoła zdobią liczne zabytki sztuki sakralnej jak późnorenesansowy ołtarz główny z około 1616 r.,na belce tęczowej gotycki krucyfiks z około 1370 r. I wiele innych. Szamotulska świątynia kolegiatą była już w latach 1542-1939 i później od 2000 roku. W dniu 13 maja 2014 roku kolegiata otrzymała tytuł bazyliki mniejszej co uroczyście ogłoszono 20 września tego samego roku.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep z pamiątkami lub plebania, ul. Kapłańska 16, Szamotuły (można też pytać w biurze parafialnym)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 362 Bazylika Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 362 Bazylika Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 362 Bazylika Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach

27.02.2024 - znaczek niedostępny
11.10.2023 - znaczek niedostępny
05.02.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
20.12.2022 - dostępny bez problemów
03.08.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
Znaczek
Znaczek zdobyty po południu w niedzielę na plebanii za 7zł
 
Krzysztof W
BIURO PARAFIALNE
Znaczek turystyczny jest dostępny bez problemów, w biurze parafialnym (opcjonalnie na plebani). Informacje o tym jak jest czynne można znaleźć na stronie kolegiaty. Dla pewności przed wyjazdem po znaczek napisałem za pośrednictwem mediów społecznościowych zapytanie o dostępność.
CENA: 7zł/sztuka
 
Karolina Kaczmarek
KaroK
znaczek jest w biurze
W czwartek ok. godz. 15:00 sklepik zamknięty, na plebanii też cisza. Pan napotkany przy kościele powiedział, że tu trzeba mieć szczęście, żeby ktoś otworzył. ALE! W podwórku obok - wzdłuż ulicy na lewo od plebanii - jest biuro parafialne i tam znaczek kupiłam bez problemu. Niestety nie zrobiłam zdjęcia drzwi, ale tego dnia było otwarte od 10:00 do 17:00 i z tego co pamiętam, w pozostałe dni podobnie.
 
Pluciński Rafał nefretete1967
nefretete1967
Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach
Kolegiata robi wrażenie. Byliśmy w niedziele po mszy a sklepik zamknięty, na dzwonek nikt nie reaguje, znaczka nie można kupić.
 
Hubert A.
Hubert
Re: Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach
Jak sklepik zamknięty, to warto się dobijać do plebanii lub zapytać w biurze parafialnym. A gdy już to zawiedzie to szczególnie w niedzielę nie powinno być problemu - warto szukać kościelnego.
 
Tomek z Konina
Szamotuły
Obiekt piękny , warty zwiedzenia .
Sklepik zamknięty ,plebania również , ale dzięki miłemu panu kościelnemu , który dla mnie przerwał prace , znaczek zdobyty .
 
Rafał
Rafał
362 Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach
Sklepik? Zamknięty na cztery spusty. Za to na plebani znaczek dostępny bez problemów + pieczątka + znaczek okolicznościowy i miła obsługa.
 
Joanna Wiese
Kidakaszalaja
udało się :D
Znaczek udało mi się kupić w sklepiku przy plebanii, dzięki uprzejmości Pani, która właśnie stamtąd wychodziła. Dowiedziałam się, że sklepik z pamiątkami znajdujący się tuż przy Kolegiacie, jest otwarty tylko w niedzielę.
 
Joanna Wiese
Kidakaszalaja
Re: udało się :D
cena znaczka 7 zł
 
Bobik
Szmotuły
Niestety źle trafiłem, bo nie było księdza, ani gosposi, a kościelny powiedział, że znaczków nie ma
 
Mariusz Cieluch
Cieluszek
362
Kolegiata robi wrażenie. Znaczki dostępne na plebanii. Oprócz znaczka numerowanego dostępny także ZO z rocznicy 1050 Chrztu Polski.
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Bazylika pw. Matki Bożej Pocieszenia i Świętego Stanisława Biskupa
ZT dostępny w biurze parafialnym w cenie 7 zł. Miłe i sympatyczne panie zaoferowały też 2 interesujące pieczątki.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
kolegiata
Sklepik co prawda był zamknięty ale za pięć 12 udało się spotkać idącego na mszę księdza, który był tak miły, że wrócił na plebanię i sprzedał znaczek. Kościół robi wrażenie.
 
EWA I JACEK Kołobrzeg
EWA I JACEK Kołobrzeg
TZ362
Sklepik zamknięty ale postanowiłem zadzwonić na plebanię i się udało. Drzwi otworzył ksiądz i bez problemu sprzedał znaczek, który stał na stojaku tuż przy drzwiach. Cena znaczka 7zł
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
TZ362
Cena znaczka 7 zł. Sklepik parafialny dobrze oznakowany ale czynny tylko w niedzielę po mszach. W biurze parafialnym znaczek dostępny ale trzeba swoje odstać w kolejce. Sama Kolegiata robi wrażenie, czuć tam historię
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
TZ362
Sklepik parafialny czynny tylko w niedziele po mszach. Dostępny w Biurze parafialnym ale trzeba swoje odstać w kolejce
 
Samanta
ZT
Faktycznie sklepik przy plebani jest zasadniczo otwierany w niedzielę i inne święta po mszach, jak jest dużo ludzi. Ale ja postanowiłam ten znaczek zdobyć za wszelką cenę. Byłam w kancelarii, gdzie Pani tam urzędująca pojęcia o ZT nie miała (ale już ma). Sklepik oczywiście zamknięty i mimo, że posiada dzwonek, nikt na niego nie odpowiada (a pewnie słychać go na plebanii). Ale na stronie Kolegiaty znalazłam telefon do proboszcza. Za pierwszym razem odebrał ktoś, kto nic o ZT nie wiedzial i próbował się pozbyć natręta. Za drugim podejściem odebrała Pani z kancelarii, powiedziała, że proboszcz jest zajęty. Za trzecim podejściem pozwolono mi przyjść na plebanię. Proboszcz Mariusz Marciniak sprzedał mi znaczek z Kolegiaty, a przy okazji znaczek okolicznościowy z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. W końcu więc wycieczka zakończyła się sukcesem.
 
-Maciej-
Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach
Kolegiata faktycznie robi wrażenie.
Niestety efekt popsuły zamknięte drzwi sklepiku z pamiątkami. Pomimo dwóch wizyt jak i klamkowania na plebanii odchodzimy z pustymi rękoma, szkoda
 
HannaPS
znaczek
W sobotę też mozna go kupić. Adres co prawda przy znaczku jest wikarówki, ale jeżeli sie poprosi na plebani, to tez można go kupić. a Kolegiata jest piękna, już od bramy zadziwia i zachwyca.
 
 
Marta i Michał
No.362
Cena: 7 zł zakupiony w niedzielę po mszy. Ładna pieczątka do dziennika kolekcjonera. Polecamy.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 362
Dzisiejsze znaczkowe łowy rozpoczęliśmy właśnie od kolegiaty, bo właśnier kończyła się msza. Po chwili spotkaliśmy księdza, który otworzył sklepik i sprzedał ZT. Warto podkreślić, że miejsce sprzedaży oznaczone jest wzorcowo (naklejka na drzwiach, a w środku wyeksponowany stojak). Sklepik dobrze wyposażony więc zachęcam do zakupów, a wielbiciele pieczęci także coś dla siebie znajdą.
 
ROBAS
362
według informacji uzyskanej od ksiedza proboszcza sklepik czynny tylko w niedziele