Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 296 Bazylika św. Trójcy w Strzelnie

GPS: 52.629832 18.179838

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 296 Bazylika św. Trójcy w Strzelnie

Bazylika Św. Trójcy jest budowlą romańską z przełomu XII/XIII w. - konsekrowana w 1216 r. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, do pewnych wysokości jest jednak zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego, a prezbiterium zakończone absydą z dwiema kaplicami po bokach. Wśród licznych ołtarzy należy zwrócić szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.). Najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. Datowane są one na II połowę XII w. Chociaż mają już ponad 800 lat, to przez ponad 200 lat nikt o nich nie wiedział, gdyż były obmurowane cegłą do 1946 r. Wówczas profesor Zdzisław Kępiński odkrył je w barokowych filarach.


Miejsca sprzedaży:
> Bazylika Św. Trójcy w Strzelnie ( Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 296 Bazylika św. Trójcy w Strzelnie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 296 Bazylika św. Trójcy w Strzelnie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 296 Bazylika św. Trójcy w Strzelnie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 296 Bazylika św. Trójcy w Strzelnie

24.02.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
03.09.2022 - dostępny bez problemów
20.08.2022 - dostępny bez problemów
23.07.2022 - dostępny bez problemów
17.09.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
Cena
8 zł
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 296
Znaczek dostępny tylko u przewodnika. Pan oprowadzał jakąś wycieczkę, nie chcieliśmy przeszkadzać a czas nas gonił, także odpuściliśmy. Obiekty zwiedzone powierzchownie, ale na pewno godne uwagi i większego pochylenia się nad nimi
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Strzelno
Piękny obiekt! Super wyremontowany - ale po sezonie można pooglądać tylko z zewnątrz. Chyba że wcześniej zadzwonimy do Pana Przewodnika i umówimy się na zwiedzanie. My tego nie zrobiliśmy gdyż do końca nie byliśmy pewni którego dnia zahaczymy o Strzelno. Szkoda że również kawiarenka nie funkcjonuje - poza sezonem. Co prawda w środku była Pani ale Znaczki ma podobno tylko Pan Przewodnik. W przypadku Bazyliki mieliśmy jednak trochę szczęścia! Akurat podjechał Ksiądz i wpuścił biednych turystów na 10 min do Bazyliki. Dziękujemy!!! Warto zobaczyć w środku!
 
Radzioactive
ZT
Kościół robi wrażenie, zwiedzanie obowiązkowo w towarzystwie Pana Damiana Rybaka. Na plus pobliska kawiarenka norbertańska oraz kameralne muzeum.
 
Ewa Wichan
Geminus9
Eva Wi
ZT 296. Bazylika Św. Trójcy. Romański skarb architektury polskiej, przykryty /jak większość/ późniejszymi stylami kolejnych epok. Skarbnica przeogromnej ilości zabytków, relikwii,,wyjątkowe na skalę światową kolumny przywar i cnót odsłonięte przez przypadek w poprzednim stuleciu, i wiele innych ciekawostek czyni tę Bazylikę wyjątkową i obowiązkową na Szlaku: Romańskim , Piastowskim i św. Jakuba. Z przepięknym choć nieco dzikim ogrodem kaskadowym na tyłach obiektu i fundamentami dawnej zabudowy klasztoru Norbertanek.
 
Turysta
Znaczek Turystyczny 296
Znaczek 296 możliwy do kupna w kawiarence norbertańskiej w cenie standardowej - 7 złotych. Widać, że pan przewodnik pasjonuję się sztuką romańską. Zostaliśmy oprowadzeni po: Rotundzie św. Prokopa, Kościele św. Trójcy i muzeum. W kościele św. Trójcy nad relikwarzami w bocznej nawie znajduję się obraz krzyża Pańskiego, który się podnosi a pod nim znajduję się krzyż Pański z epoki średniowiecza.
 
Kacper Grzyb
Kafejka
Strzelno
Bardzo miły pan przewodnik. Miejsce warte zwiedzenia. Znaczek dostępny jest w kawiarence po 7,50 zł. Zachęcam do zwiedzenia tego miejsca i Rotundy.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.296
Znaczek dostępny w kawiarence norbertańskiej w cenie 7,50 zł. Kolekcjonerom sprzedawane są bilety ulgowe - ogromne uznanie za ten pomysł, który ma stanowić zachętę do zwiedzania. Bazylika, jak i jej sąsiadka rotunda romańska, to takie miejsca na mapie Polski, które przynajmniej raz w życiu należy zobaczyć. Nie żałujemy żadnej minuty spędzonej w tym pięknym miejscu.
 
Beata i Rafał Knaflewscy
Beata i Rafał z Poznania
No. 296 Bazylika Św. Trójcy w Strzelnie
Piękne miejsce i warte zobaczenia.Bardzo miły Pan sprzedawał nam znaczki. Sam pytał ile chcemy znaczków (joker, 295, 296).
 
Adam Jaroszewicz
Adam Jaroszewicz (Aki)
Strzelno
Do Strzelna trafiliśmy przypadkiem, właśnie dzięki Znaczkom Turystycznym. Przypadkiem również podłączyliśmy się do wycieczki z lokalnym przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o miejscu. Historia bazyliki i rotundy robi piorunujące wrażenie. Miejsce godne polecenia, do którego z pewnością warto przyjechać i posłuchać opowieści pana przewodnika.
 
Grzegorz
kościół
Patrząc na fasadę wydaje się, że to kościół jakich wiele. Wnętrze kryje jednak perełki sztuki romańskiej jakich niewiele można w Polsce obejrzeć. Znaczki w sklepiku za 7,5 zł. W sklepiku dostępne dużo map i przewodników nie tylko o zespole klasztornym ale tez o okolicy.
 
Tomek6
ZT
Ciekawe miejsce, pan sprzedający znaczki bardzo miły i chętny do rozmowy o znaczkach
 
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w kawiarence. Cena 7.50zł.
 
Leszek
STRZELNO
BARDZO MIŁY PRZEWODNIK I ZAINTERESOWANY ZNACZKAMI TURYSTYCZNYMI.