Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.

lubuskie
GPS: 51.739770 15.134780

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.

Chcąc zwiedzić najstarszy kościół na ziemi żarskiej, należy przyjechać do Biedrzychowic Dolnych. Po przejściu przez wolno stojącą wieżę bramową – dzwonnicę z XV wieku należy wejść na plac kościelny, który jest otoczony murem z 1882 r. Pośrodku placu stoi kościół zbudowany pierwotnie na planie prostokąta z dobudowaną w późniejszych wiekach kruchtą i przedsionkiem. W kościele zauważymy bardzo wyraźne elementy stylu romańskiego, a mianowicie: półkolistą absydę, wąskie okna, ceramiczne rozety widoczne z przedsionka. Kościół zbudowany z kamienia polnego z fragmentami wypełnień przyokiennych cegłą ceramiczną. Fundatorem kościoła był książę Henryk Brodaty. Najtragiczniejszy los dla kościoła przypadł na XX wiek kiedy po uszkodzeniach z czasów II wojny światowej, nie będąc przez wiele lat użytkowanym popadł w ruinę. Odbudowany w latach 1976 – 78 przez mieszkańców wsi, obecnie służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego i jest wizytówką naszej miejscowości.


Miejsca sprzedaży:
> Zbiornica Muzealna u Motyla, Biedrzychowice 18, tel: 669 839 399, 723 932 918

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.

17.06.2023 - dostępny bez problemów
09.02.2023 - dostępny bez problemów
09.02.2023 - dostępny bez problemów
29.06.2022 - dostępny bez problemów
11.10.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Znaczek - kościół
Kościółek można obejrzeć tylko z zewnątrz Choć tylko przekroczyłem bramę kierując się na dziedziniec to już byłem obserwowany przez miejscowych " co za intruz kreci się przy ich kościółku", ale jak zobaczyli że fotografuje szybko się ulotnili.....monitoring i nadzór działa ;) z uwagi na niedziele i bardzo wczesną godzinę (przed 8.00) nie chciałem budzić gospodarzy u których mozna nabyć znaczek. Po prostu pojechałem dalej.
 
Przemysław Suszka
Podziękowanie
Odwiedziliśmy Biedrzychowice . Piękne miejsce . Przez drobną niedogodność nie spotkaliśmy się z Państwem Motyl . Za powstałą sytuacje Pan Marian bardzo nas przeprosił i wysłał mi okolicznościową widokówkę z Kościołem z pieczątkami i pozdrowieniami za co bardzo dziękuję .
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
Pan Motyl
Znaczek udało się zdobyć bez problemu. Mieliśmy o tyle szczęścia, że kościół był otwarty ze względu na mający się odbyć za 10 min chrzest oraz powrót dosłownie przed naszą wizytą Państwa Mariana i Barbary Motyl, którzy są przewodnikami po okolicy, społecznikami, dbającymi o historię edukatorami, którzy prowadzą sprzedaż znaczka. Pan Marian to kompendium wiedzy, powiedziałabym nawet człowiek renesansu. Niesamowity człowiek, który z pasją opowiada i można go słuchać i słuchać.... Opowiedział o kościele, o tym jakie udało się w nim poczynić pracę oraz o planach na przyszłość. Cieszymy się z możliwości poznania Pana Mariana, bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na powrót w okolice, która ma jeszcze dużo do zaoferowania. Pozdrawiamy
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu u Państwa Motyl. Płatność gotówką.
Dostępne również 4 pieczątki.
Niesamowicie ciepli, mili i fascynujący ludzie z ogromnym sercem i pasją.
Pan Marian sypie opowieściami jak z rękawa.
Z przyjemnością rozmawialiśmy przy kawusi i ciasteczku.
Jak zrobi się ciepłej, odwiedzimy ponownie aby przejść się Ścieżką Przyrodniczą.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 327 Biedrzychowice Dolne - Kościół romański Podwyższenia Krzyża Św.
Znaczek dostępny u Państwa Motyl. Miejsce i właściciele których się nie zapomina. Można odpocząć od miejskiego zgiełku. Kawka wyborna, swojskie pyszne ciasto i przemili właściciele. Miejscowość choć nie pozorna posiada jednak swoją ciekawą historię. Dziękujemy za gościnę, pozdrawiamy i polecamy innym turystom to miejsce.
 
Wojciech i Gabriela
Komorowscy
Bardzo miłe przyjęcie. Swojska, rodzinna atmosfera. Znaczek dostępny bez problemów. Polecamy.
 
Gorzowiacy
Wyprawa po znaczki
Mimo srogiej zimy i zaśnieżonej drogi udało się dotrzeć bez łańcuchów pod sam znaczek. Miejsce ciekawe. Zadzwoniliśmy pod nr tel. podany w aplikacji po czym przyjechał miły Pan, który nas wpuścił do środka i sprzedał znaczek. W dodatku na pamiątkę zrobił nam zdjęcie
 
L+D+D+N Nesibovi
Andílek&Prazdroj
Konec světa
Vesnička na konci světa a velmi příjemná a ochotná paní, která známky prodává v baráku. Když zjistila odkud jsme, ještě nám dala pohled a obálku.
 
Mateusz Sidorkiewicz
Mateusz z Jawora
05.09.2020
Miejsce bardzo ciekawe. Polecamy wszystkim którzy są w rejonie żarskim obejrzeć kościółek w Biedrzychowicach jak i zbiornicę muzealną p. Mariana Motyla. Pan Marian jest to dusza człowiek urodzony przewodnik jak i turysta. Bardzo praktycznie i wspaniale opowiedział nam historię tego rejonu. Polecamy wizytę w Zbiornicy Muzealnej. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia
 
Marek Matysik
aptekarz
23.08.2020
Uprzejma żona gospodarza "stawała na głowie", że by znaleźć znaczki i inne akcesoria pod nieobecność męża. Kościółek zadbany
 
Tomasz Kożuchowski
TomKoz
ZT 327
Znaczek w cenie 7 złotych oraz inne pamiątki bez problemy u Państwa Barbary i Mariana Motyli przewodników z Biedrzychowic Dolnych. Bardzo mili i gościnni z dużą wiedzą o regionie i kościele.
 
Agata Wdowiarz
inesa
Warto posłuchać
Cudownie było posłucha Pana M. Motyla, który przez 2 godziny bardzo ciekawie opowiadał o historii najbliższej okolicy oraz oprowadził nas po swojej Zbiornicy Muzealnej, po kościele oraz innych zakamarkach miejscowości. Warto do niego wpaść mając zarezerwowane trochę czasu na opowieść o historii... Dziękujemy!
 
Karolina Kaczmarek
KaroK
dla takich doświadczeń warto zbierać znaczki
Gdy przyjechałam, niedawno zaczęła się msza, ale warto było czekać do jej zakończenia i wykorzystać ten czas na spacer po wsi zatrzymanej w czasie. Kościół robi wrażenie, jego historia tym bardziej, tak samo jak Zbiornica Muzealna państwa Motylów, którzy bardzo chętnie ugoszczą nawet bez zapowiedzi, jednocześnie dzieląc się ogromną wiedzą nie tylko na temat historii Biedrzychowic Dolnych, ale też całego regionu.
 
Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Bardzo mile spotkanie , zostana same dobre wspomnienia . Pan Marian ma ogromna wiedze , ktora chetnie sie dzieli . Bardzo chetnie sie slucha tego co mowi . Niesamowite opowiesci , historie . Trzeba po prostu przyjechac , bo warto. Czlowiek moze sie duzo dowiedziec a takze ubogacic swa wiedze . Obiecalem , ze nie bede bardzo slodzil , ale naprawde wrazenia nie do opisania. Ciekawa historia kosciola ktory warto obejrzec i porobic zdjecia , a takze bardzo ciekawy zbior zabytkow kolejowych , rolniczych i wielu innych w zbiornicy muzealnej . Mysle , ze jeszcze wroce do Biedrzychowic . Serdecznie polecam wizyte w Biedrzychowicach Dolnych .
 
Roman Binder
borsuk
Kościół
Gdybyśmy mieli w Polsce takich społeczników jak Pan Marian to Polska była by piękna i wspaniała.
Jest to miejsce, które powinno być uhonorowane specjalnym znaczkiem z tytułu "OCALONE OD ZAPOMNIENIA"
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 327
Człowiek - orkiestra. Społecznik, przewodnik, regionalista. Niesamowita wiedza i chęć jej przekazania. Spotkać się to przyjemność.
 
Tutyści z Winnego Grodu
Biedrzychowice Dolne
Taka właśnie powinna być prawdziwa Polska-Słowiańska gościnność jak u Pana Mariana Motyla, bo chyba już niewielu z nas to potrafi! Opowieści historyczne Pana Mariana to niekończąca się niesamowita opowieść. Bierzmy przykład z takich pasjonatów, Dbajmy jak on o swoje korzenie, otaczającą nas przyRodę, zgłębiajmy tą wiedzę! Bądźmy dumni z Naszej historii z Naszego WIELKIEGO Na-Rodu!! Polecam bardzo. SŁOWIANOM SŁAWA!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Biedrzychowice Dolne
Jestem pod wrażeniem wizyty u Państwa Motyl. Mimo, że wpadłem późnym popołudniem bez zapowiedzi zostałem wspaniale przyjęty. Najpierw kawa i ciasteczka, później oprowadzenie po Zbiornicy Muzealnej i wizyta w kościele. I wiele ciekawych opowieści o wsi i nie tylko. Wspaniałe miejsce i wspaniali ludzie. Polecam również spacer ścieżką Dolina Szyszyny prowadzącą wzdłuż rzeczki przez bardzo ładny las. Tam miałem okazję podejrzeć Pana Mariana przy pracy czyli montowaniu nowej tablicy pamiątkowej poświęconej romskiej poetce Papuszy. A na koniec, ponieważ dotarłem do Biedrzychowic pieszo, zostałem przez Pana Mariana odwieziony do Żar, w których nocowałem. Wielkie dzięki. Super jest spotkać takich ludzi na szlaku.
 
EWA I JACEK Kołobrzeg
EWA I JACEK Kołobrzeg
ZT 327
Właśnie posłuchaliśmy się Waszej rady i byliśmy. Nic dodać nic ująć. Wszystko już napisaliście. Nas poczęstowano herbatką owocową i pierniczkami. Oczywiście Pan Motyl nas zagadał i niestety na Żagań, zostało bardzo mało czasu. Warto jednak spotkać na swojej drodze tak wspaniałych ludzi.
 
Berta
Biedrzychowice Dolne
Tam po prostu trzeba przyjechać, zwiedzić i przeżyć. Wyjątkowi ludzie, wyjątkowe miejsce, wyjątkowa miejscowość. Nic więcej nie napisze. Zobaczycie sami.
 
Robert Salwowski
Bobik
Co za wieś!
Co za wieś! Co za człowiek! Znów spotkałem na znaczkowy, szlaku pozytywnie zakręconego człowieka. Zadzwoniłem pod podany na stronie numer i zaraz przyjechał przewodnik, który pokazał kościół i opowiedział o wsi. Historia przecudna. Dziękuję, a Wam wszystkim polecam
 
Justyna
Państwo Motyl - Biedrzychowice Dolne
Jestem pod OGROMNYM wrażeniem pobytu u Państwa Barbary i Mariana Motyl w Biedrzychowicach Dolnych.Powodem wizyty była chęć zobaczenia romańskiego kościoła oraz zakup znaczka turystycznego.To, co na DŁUGO pozostanie w mojej pamięci, to CUDOWNI otwarci LUDZIE, Małżeństwo Przewodników z niebywałą pasją turystyczno-krajoznawczą, którzy swoja postawą są niebywałym przykładem osób wierzących. Z jednej strony nie afiszujących się ze swoją (naszą) wiarą, a jednocześnie dających jej świadectwo poprzez swoją postawę. Jestem ogromnie ubogacona tym spotkaniem i mam nadzieję, że niebawem tam powrócę - czy zakup znaczka jest ważny, jeśli nie starczyło czasu na zwiedzenie wnętrza kościoła? ;-) Pozdrawiam serdecznie.
 
trojanki
Kościów w Biedrzychowicach
Jesteśmy pod dużym wrażeniem. Po lekturze poprzednich wpisów, które w samych superlatywach opisywały Państwa Motylów ale i tak byliśmy ogromnie, pozytywnie zaskoczeni. Mimo tego, że załapaliśmy się na jabłecznik opisywany w wierszach, to i tak sernik bardzo nam smakował. Gorąco polecamy nie tylko wizytę w kościele ale też obejrzenie prywatnych zborów państwa motylów. Poza tym Pan Marian byl tak uprzejmy, że oprowadził na po kościele. Naprawdę niesamowite miejsce - POLECAMY.
 
Piotr Slupczynski
dostępność znaczka
ZT dostępny! Niesamowity kościół z ciekawą historią. Zachęcam jednocześnie przy kupnie ZT pooglądać zbiory z prywatnej Zbiornicy Muzealnej państwa Motyli. Wizyta zaskoczy każdego nie tylko ogromną wiedzą gospodarzy na temat wsi i okolic, ale i wielką Ich gościnnością. Dziękuję za wszystko!
 
Samanta
ZT
Kościół warto zobaczyć. A potem posłuchać P.Motyla i powiększyć swoją wiedzę o historii okolicy. Serdeczne podziękowania za gościnę i pamiątki.
 
kuba s.
Biedrzychowice
Kościół wart zobaczenia. Nam najbardziej podobała się dzwonnica. A Pańswto Motylowie??? No już chyba wszystko zostało napisane wcześniej. Przemili, z pasją, niesamowice gościnni, otwarci, z sercem na dłoni. Dziękujemy za pyszny jabłecznik i palemkę i szkoda, że nasza wizyta trwała tak krótko...
 
Hubert
Znaczek w Biedrzychowicach
Kościół ciekawy, choć ten tynk kompletnie do niego nie pasuje i ciekaw jestem wyglądu kościoła pod tynkiem. Po zwiedzaniu lądujemy u p. Motyla. Wszyscy zadowoleni, gospodarz przemiły, a dzieci do wieczora opowiadają o wizycie w Zbiornicy Muzealnej. Mówiąc w skrócie  - tutaj wiedzą jak podejśc do turysty i to cieszy.
 
Artur
Pobyt w znaczkowym miejscu
Podziękowania za gorące przyjęcie w chłodny i pochmurny dzień znaczkowych kolekcjonerów, za poczęstunek kawą i herbatką oraz za poświęcony czas i ofiarowane pamiątki. Pozdrawiamy i polecamy!
 
Krzykos
ZT 327
Wszystko się zgadza, co napisali poprzednicy - Pan Marian to niespotykanie gościnny, sympatyczny i pozytywnie zakręcony przewodnik po Ziemi Lubuskiej. Można Go słuchać godzinami, a czas niepostrzeżenie ucieka... Podziękowania za przybliżenie historii Biedrzychowic i serdeczne pozdrowienia! 
 
Lukasz
Biedrzychowice Dolne
Biedrzychowice to swietne miejsce na wypoczynek. Spedzilem jakis czas tam na agrotoruystyce. W okolicy istenieje wiele mozliwosci wycieczek rowerowych, spacerow. W miejscowosci znajduje sie rowniez niesamowicie urokliwa sciezka turystyczna "Dolina Szyszyny". Swego czasu nawet tabor cyganski, ktorego mieszkancem byla slynna Papusza zawital do okolic Biedrzychowic. Niesamowity kosciolek, ufundowany przez Henryka Brodatego, odbudowany z inicjatywy mieszkancow Biedrzychowic ich wlasnymi rekami w latach 70tych. Polecam odwiedziny w fascynujacej Zboirnicy Muzealnej u p. Motyla, gdzie rowniez mozna nabyc znaczek turystyczny. Dobrze wspominam czas spedzony w Biedrzychowicach. Urzekla mnie goscinnosc na agratorystyce oraz u panstwa Motylow, z ktorymi gawedzilem przez ponad dwie godziny.
 
severko
Zt nr 327
wszytko ok.znaczek jest,7 zł.Bardzo gościnny człowiek.Przygotujcie się na dłuższe opowieści .Przewodnik po tej okolicy  za darmo prezentuje przy okazji własne zbiory.Ciekawe miejsce,warte zobaczenia.Traficie bez problemu,na ogródku wysoko umieszczone logo ZT podobne do znaku drogowego
 
Sławek
wizyta po ZT 327
Miejsce bardzo ciekawe. Państwo Barbara i Marian kochają swoją miejscowość. Z wielką pasją zbierają wszystko co dotyczy Biedrzychowic. Będąc tu dowiemy się o kapliczkach - krzyżach i o wielu innych rzeczach czy wydarzeniach. Oni mogą mówić i mówić a my słuchać i słuchać. Jeżeli plamujecie zdobyć znaczek ZT 327, planujcie dłuższy pobyt tu w Zbiornicy Muzealnej.
Przyjeżdzajcie, naprawdę to miejsce i Tych ludzi trzeba odwiedzić !!!
 
Agata
ZT 327
Znaczek dostępny w „Zbiornicy Muzealnej u Motyla”. Cena 7 zł, gospodyni była równocześnie przewodnikiem w Kościele. Bardzo sympatyczni, pozytywnie zakręceni ludzie, którzy ideę ZT traktują jako coś wyjątkowego. Dumni, że ich miejscowość znalazła się na szlaku znaczkowym, i że ZT z Biedrzychowic Dolnych stał się 4 tysięcznym znaczkiem w całym systemie kolekcjonerskim. Warto zobaczyć również ich przydomowe mini muzeum. 
 
Marta i Michał
No. 327
Kościółek warty zobaczenia, po wcześniejszym umówieniu z opiekunami obiektu. Opiekuja się nim ludzie z pasja i zamiłowaniem. Znaczek traktuja jak coś wyjatkowego i w taki sam sposób opowiadaja o swoich okolicach i dumie wsi jaka jest kościół. Znaczek oczywiście w cenie 7 zł, a do tego uśmiech i masa ciekawych historii - goraco polecamy!