Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 755 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 755 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 686 Brama Królewska w Szczecinie

GPS: 53.428386 14.556685

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 686 Brama Królewska w Szczecinie

Brama Królewska w Szczecinie jest jedną z bram miejskich znajdującą się u zbiegu ulicy Jana Matejki i placu Żołnierza Polskiego. Barokowa brama powstała w latach  1725–1728,według projektu holenderskiego projektanta twierdz Gerharda Corneliusa van Wallrawe, w miejscu dawnych murów miejskich i wchodziła w skład systemu pruskich fortyfikacji Szczecina. Budowla z obu stron zwieńczona jest ozdobnymi attykami wywyższającymi się wyraźnie ponad pozostałą częścią. Jest bogato zdobiona rzeźbami autorstwa  Bartholome Damarta. Na jednej z attyk widnieje postać odpoczywającego Herkulesa z maczugą w dłoni, a tuż obok również odpoczywający Mars trzyma miecz i tarczę. Wejścia do bramy zamykają ozdobne kraty z końca XIX wieku. Nad wejściem znajduje się sylwetka czarnego orła pruskiego, a po przeciwnej stronie drugie wejście zdobią dwa putta trzymające tarczę herbową z inicjałami Fryderyka Wilhelma I Pruskiego. Na zachodniej ścianie budowli znajduje się tablica upamiętniającą Dezyderego Chłapowskiego, który w Forcie „Prusy” w Twierdzy Szczecin odbył karę pozbawienia wolności.

UWAGA ! - Punkt sprzedaży znaczków nieczynny do 5 grudnia 2018 r.


Miejsca sprzedaży:
Kiosk „Pamiątki u Agaty”, ul. Korsarzy 2, Szczecin (czynne: pn. - niedz. 11:00 - 17:00) - Punkt zamknięty do 5 grudnia 2018 roku

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 686 Brama Królewska w Szczecinie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 686 Brama Królewska w Szczecinie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 686 Brama Królewska w Szczecinie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 686 Brama Królewska w Szczecinie

15.11.2018 - znaczek niedostępny
25.08.2018 - dostępny bez problemów
22.08.2018 - dostępny bez problemów
30.07.2018 - dostępny bez problemów
10.06.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wojciech Dera
Wojtek z Poznania
Żarty
Punkt zamknięty do 5 GRUDNIA !!!
 
Krzykos
Krzykos
ZT 686
Znaczki (ten i pozostałe) dostępne w kiosku przy ul. Korsarzy, cena standardowa.
Interesujący architektonicznie obiekt z ciekawą historią. Brama obowiązkowo do zobaczenia, podczas zwiedzania miasta.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 686
Moje pierwsze spotkanie z bramą miało miejsce kilka lat temu, kiedy to widziałem ją tylko przelotem podczas przejazdu przez Szczecin. Wtedy to zapadła w mojej pamięci jako ruina, coś nieciekawego. A tymczasem okazuje się, że to prawdziwa perełka, ale żeby się o tym przekonać potrzebna była wizyta pod bramą i poznanie jej historii, znaczenia umieszczonych na niej symboli i rzeźb. Na pewno latem obiekt prezentuje się zdecydowanie lepiej, ale do podziwiania architektury dobra jest i zima :-) Polecam zobaczenie tego zabytku.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Brama Królewska
Ciekawy zabytek w bardzo dobrym miejscu: w zasięgu wzroku kilka oddziałów Muzeum Narodowego, Plac Solidarności z Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, budynek Filharmonii Szczecińskiej, zegar słoneczny, dom rodzinny carycy Katarzyny II no i sklepik Pani Agaty ze znaczkami :)
 
Danuta Świątek
Dana
Brama Królewska
Znaczek nabyty na wędrówce na Regionalnym Spotkaniu w Szczecinie. W sklepiku są inne znaczki a nawet znaczkowa naszywka, którą tak chętnie naszywamy na plecaki, bluzy czy futerały aparatów fotograficznych!